روانشناسی معامله‌گری

ژورنال روانشناسی چیست؟ | تفاوت ژورنال روانشناسی با ژورنال معاملاتی

روانشناسی معامله‌گری

مطالعه در 5 دقیقه

خیلی خوب است که سود و ضررهایتان را محاسبه کنید و در جریان وضعیت اعداد و ارقام باشید. اما اعداد و ارقام نشان‌ دهنده همه ماجرا نیستند. شاید تا الان این حالت برایتان پیش آمده باشد که فکر کنید اشتباه و خطایی در کارتان هست، اما نمی‌دانید دقیقا کجا دارید اشتباه می‌کنید. به نظر ما بد نیست یک ژورنال روانشناسی تهیه کنید.

می‌دانید گرایش بازار به چه سمتی است؟ همان طور که می‌توانید حدس بزنید بازار نسبت به کدام رویداد و شرایط، چه واکنشی نشان می‌دهد و به کدام سمت حرکت می‌کند، تریدرها هم نسبت به اتفاقات، رفتارهای تکراری دارند. ما نسبت به گرایش بازار و اتفاقاتی که بر آن اثرگذار است، حساس هستیم اما واکنش‌ها و گرایش‌های افراد را معمولا نادیده می‌گیریم و توجهی به این نداریم که رفتار آنها چگونه ممکن است بر عملکرد معاملاتی ما تأثیر بگذارد. با یادداشت ژورنال روانشناسی به راحتی می‌شود واکنش‌های خود را آنالیز کنیم و سعی در جلوگیری از اشتباهاتمان کنیم.

ژورنال روانشناسی چیست؟

ژورنال روانشناسی

ما در طول زندگی‌مان برای آنکه از پس فشارهای روانی بر بیاییم، مکانیسیم مقابله‌ای یا ساز و کار مدارا را پیش می‌گیریم.

مثلا اولین باری که داخل استخر پریدید را به یاد بیاورید، احتمالا حس کردید که آب به طور غیر قابل تحملی سرد است. اما دفعات بعدی برای اینکه سردی آب را راحت‌تر تحمل کنید، اول قسمتی از پای‌تان را داخل آب می‌کردید.

این رفتار شما یک مکانیسیم مقابله‌ای است، مکانیسم‌های مقابله‌ای کم کم تبدیل به عادت می‌شوند و وقتی در موقعیت‌های مشابهی قرار می‌گیریم، به طور عادی و طبیعی آنها را انجام می‌دهیم.

اگر چه برای جلوگیری از احساس درد و احساسات ناخوشایند، به طور ناخودآگاه این واکنش‌های غیر ارادی را انجام می‌دهیم، اما همین واکنش‌های غیرارادی و ناخودآگاه ممکن است در معاملات ما را به سمت تصمیم‌های بد و نسنجیده سوق دهند.

در موردش فکر کنید! چند بار شده که یک معامله خوب را به خاطر اینکه در دقایق اول چند پیپ علیه شما حرکت کرده، بسته‌اید؟ و احتمالا با انجام این کار بارها و بارها شده که ضرر کرده‌اید. شما با اینکه می‌دانستید اگر طبق پلن‌تان حرکت کنید، می‌توانید در پایان معامله سود خوبی به دست بیاورید، اما به خاطر همان واکنش‌های غیر ارادی نتیجه را برعکس کرده‌اید.

دقیقا به همین دلیل لازم است که یک ژورنال روانشناسی داشته باشید. این ژورنال روانشناسی به شما کمک می‌کند تا الگوهای شخصیتی‌تان را بشناسید.

نحوه ژورنال نویسی فارکس

ژورنال روانشناسی

اگر نمی‌دانید تهیه ژورنال روانشناسی را چگونه باید شروع کنید، نکاتی که در ادامه بازگو می‌کنیم را موردتوجه قرار دهید:

۱. وضعیت فعلی بازار را توصیف کنید

سعی کنید وضعیت فعلی بازار و اینکه چرا ستاپ معاملاتی شما می‌تواند در چنین موقعیتی کارآمد باشد، را توصیف کنید.

این سؤالات را از خودتان بپرسید: در حال حاضر تم غالب بازار چیست؟ آیا ریسک‌گریز است یا ریسک‌پذیر؟ آیا می‌خواهم معامله‌ای انجام دهم که مطابق این تم و تمایلات ریسک باشد؟

۲. احساستان را بنویسید

صرف‌نظر از وضعیت بازار، افکار و احساساتی که نسبت به معامله دارید را هم در نظر بگیرید.

ممکن است در ابتدا، نوشتن ژورنال روانشناسی در مورد احساسات برایتان مضحک یا خنده‌دار باشد اما در ادامه مسیر، به تشخیص الگوهای رفتاری‌تان کمک خواهد کرد.

اگر می‌خواهید در مورد یک روز پر از بدبیاری یا حتی بیش از حد نوشیدن قهوه صبح بنویسید، دست به کار شوید!

 نکته مهم این است که تمام عوامل احتمالی که ممکن است بر تصمیم‌گیری شما مؤثر باشد را یادداشت کنید.

ژورنال روانشناسی

۳. به نتایج توجه داشته باشید

نتایج تصمیم‌های معاملاتی‌تان را یادداشت کنید تا متوجه شوید کدام احساسات‌تان تأثیر مثبت یا منفی دارد. برای اینکه متوجه مشکلات احتمالی شوید، از این دست سؤالات از خودتان بپرسید:

  • آیا به خاطر اینکه آن روز احساس بی‌حوصلگی داشتم، معامله را خیلی زود بستم؟
  • آیا تمرکز برایم سخت بود؟ و چرا؟
  • آیا از ایده معاملاتی‌ام مطمئنم که تصمیم گرفتم پوزیشن سایزم را افزایش دهم؟

به خاطر داشته باشید که هدف این است که الگوهای رفتاری‌تان و عواقب معمول آنها را بشناسید. و از این راه می‌توانید موقعیت‌های احتمالی که بر شما اثر منفی دارند را شناسایی کنید، و در این صورت می‌دانید که اگر در آن موقعیت‌ها قرار گرفتید، از انجام معامله خودداری کنید.

با نوشتن ژورنال روانشناسی کم کم آگاهی‌تان نسبت به این الگوهای رفتاری بیشتر می‌شود و خیلی راحت‌تر می‌توانید چیزی را که باعث ناراحتی‌تان می‌شود شناسایی کنید. در نتیجه راحت‌تر می‌توانید از تأثیر سوء موقعیت‌ها بر معاملاتتان جلوگیری کنید.  

برای آموزش تحلیل تکنیکال و آشنایی بیشتر با فارکس، از صفحه آموزشی مدرسه فارکس دیدن کنید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(1نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
سلطانی ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

عالی