روانشناسی معامله‌گری

حساب لایو در فارکس و 5 نشانه‌ آمادگی شما برای ورود به آن

روانشناسی معامله‌گری

مطالعه در 5 دقیقه

ماه‌هاست که همچنان با یک حساب دمو معاملاتتان را انجام می‌دهید اما فکر می‌کنید دیگر وقتش است تا در یک حساب لایو فعالیت کنید؛ اما آیا واقعا وقتش رسیده؟

اگر این پنج نشانه را داشته باشید جواب این سؤال مثبت است و شما آماده کنار گذاشتن حساب دمو و ورود به حساب لایو بازار هستید.

۱. اگر سودآوری شما همیشگی و به طور مداوم باشد

حساب لایو

اینکه در سودآوری تداوم داشته باشید متفاوت است با اینکه همیشه در معاملات موفق باشید.

بین تریدرهای معروف فارکس، حتی یک مورد را هم نمی‌توانید پیدا کنید که بگوید در تمام دوران تریدش حتی در یک معامله هم ضرر نکرده است. با توجه به شرایط متغیر بازار، شکست هم بخشی از بازی است.

بنابراین اگر در در معاملات شکست می‌خورید و ضرر می‌دهید روحیه خودتان را از دست ندهید. بلکه روی تقویت مهارت‌های خود در پیدا کردن ستاپ‌هایی تمرکز کنید که سودخوب و ریسک کم دارند و استراتژی‌هایی داشته باشید که به شما کمک کند کمترین ضرر با بیشترین سود را داشته باشید.

حتما هر ماه سودآوری‌تان را در حساب دمو چک کنید. با این کار می‌توانید متوجه شوید در مسیر درستی قرار دارید یا نه و راحت‌تر می‌توانید متوجه شوید روی چه چیزی بیشتر باید تمرکز کنید و آن را تقویت کنید.

۲. اگر قواعد مدیریت ریسک مشخصی دارید و همیشه به آنها پایبند هستید

حساب لایو

همیشه گفته می‌شود ۵۰ درصد از موفقیت در معاملات در گرو این است که معامله‌گر بتواند ستاپ‌های خوبی داشته باشد و ۵۰ درصد دیگر به مدیریت درست ریسک برمی‌گردد.

با این اوصاف لازم است که مجموعه‌ای از قوانین برای مدیریت ریسک داشته باشید که برای تنظیم آنها وقت گذاشته‌اید و از روی فکر است.

اما همیشه موقعیت‌هایی در بازار ممکن است پیش بیاید که بازار وحشی می‌شود و این باعث می‌شود در تحلیل‌های خود شک کنید.

در چنین مواردی که مقاومت ذهنی شما به چالش کشیده می‌شود، پلن مدیریت ریسک شاید تنها چیزی است که از حساب شما محافظت می‌کند.

پیش از اینکه به فکر افتتاح حساب لایو باشید، باید مطمئن شوید مجموعه‌ای از قواعد مشخص و تعریف‌شده برای معاملات و مدیریت ریسک دارید، در غیر این صورت همه چیز خراب می‌شود.

۳. اگر وقت ضرر، می‌توانید خونسردی خود را حفظ کنید

حساب لایو

اگر معامله به ضرر شما پیش برود، هنوز وحشت‌زده می‌شوید؟

وقتی می‌بینید سرمایه‌تان دارد از دست می‌رود، اصلا کار راحتی نیست که خونسردی‌تان را حفظ کنید.

پس چاره چیست؟

راه حل این است که یک پلن معاملاتی دقیق طراحی کنید و آن را دنبال کنید.

اگر پلنی داشته باشید که بتوانید روی آن تمرکز کنید، می‌توانید بهتر تصمیم‌گیری کنید.

۴. اگر موقع ضرردهی خیلی سخت نمی‌گیرید

حساب لایو

اگر حساب شما با مشکل مواجه شد، صرف‌نظر از اینکه ضررتان چه میزان است و اینکه ضرر کوچکی است یا بزرگ، خیلی به خودتان سخت نگیرید.

بلکه در زمان ضرردهی باید خونسردی خودتان را حفظ کنید و دنبال این باشید که متوجه شوید کجای کار اشتباه بوده و کدام عامل فنی یا مبنایی بر معامله شما تأثیر منفی داشته است.

توجه داشته باشید که زمانی که همه چیز خوب باشد و برنامه‌های شما درست باشد، این سطح از خونسردی به دست نمی‌آید، بلکه به این سطح از خونسردی زمانی دست پیدا می‌کنید که معاملات زیادی انجام دهید و مدت طولانی در بازار کار کرده باشید.

هیچ راهی برای موفقیت نیست مگر تمرین و تمرین و کسب تجربه.

۵. اگر با کارگزاری و پلتفرم معاملاتی‌تان کاملا راحت هستید

حساب لایو

قبل از اینکه یک حساب لایو باز کنید و به طور واقعی روی سرمایه و معاملاتتان ریسک کنید، باید زیر و بم پلتفرم معاملاتی‌تان را به خوبی بشناسید. نمی‌خواهید که وقتی به مشکل برخوردید ندانید چگونه باید از یک معامله خارج شوید؛ درسته؟

به علاوه اینکه باید با اسلیپیج و پیپ معمول بروکرتان آشنا باشید تا هنگام تنظیم دستور‌ها بتوانید این موارد را مدنظر داشته باشید.

به همین خاطر است که تأکید داریم قبل از بازکردن یک حساب لایو ابتدا با یک حساب دمو در همان بروکر تمرین کنید.

آخرین مورد و البته نه کم‌اهمیت‌ترین مورد این است که بتوانید به راحتی با بروکرتان تماس برقرار کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید با پشتیبانی آن صحبت کنید. بلاخره شما همه سرمایه‌تان را که حتما هم به سختی به دست آورده‌اید به آنها سپردید، بدیهی است که باید پاسخگوی مشکلات شما باشند.

آیا این 5 مورد برای شروع با حساب لایو کافی است؟

بگذارید نوشته‌ام را به یک سلب مسئولیت پایان دهم؛ توجه داشته باشید که حتی اگر تمام موارد موجود در این لیست پنج‌گانه را بررسی کردید و به نتیجه مثبت رسیدید، باز هم تضمین‌کننده این نیست که آن موفقیت معاملاتی که در نسخه دمو داشتید، در حساب لایو هم تکرار شود.

به خاطر داشته باشید که عوامل روانی هم اینجا دخیل هستند. به همین دلیل است که خیلی اهمیت دارد شما قابلیت‌های روانی‌تان را هم قبل از وارد ریسک کردن سرمایه‌تان بالا ببرید و بعد از آن تصمیم به افتتاح حساب لایو در فارکس بگیرید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(1نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
سلطانی ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

عالی