0 ( 0 )

ورود به وبسایت اصلی

صرافی پولونیکس | Poloniex

هک شدن و تعطیلی صرافی پولونیکس ⚡️ بررسی وضعیت دارایی‌ها در Poloniex

صرافی پولینیکس یکی از پلتفرم‌های ارائه دهنده خدمات ارز دیجیتال است. این بستر در سال 2014 تاسیس شد و به گفته عوامل صرافی دفتر مرکزی آن در پاناما قرار دارد و در این کشور ثبت شده است. کاربران می‌توانند بدون احراز هویت در این صرافی فعالیت کنند.
تاریخ تأسیس :سال 2014
کارمزد معاملات :0.2 درصد
معامله بدون احراز :
بازار فیوچرز :
خدمات به ایران :
Vittaverse broker
متاتریدر ارانته

نقد و بررسی صرافی پولونیکس

هک شدن مجدد صرافی پولونیکس | توقف برداشت دارایی‌ها

22 آبان 1402:

صرافی ارز دیجیتال پولونیکس در 10 نوامبر 2023 مورد حمله هکرها قرار گرفت. عوامل این صرافی در ابتدا واریز و برداشت‌ برای مشتریان این صرافی را متوقف کردند و علت این اتفاق را بروزرسانی شبکه و ارتقای امنیت اعلام کردند. اما ساعاتی بعد جاستین سان یکی از مدیران و سهامداران اصلی این صرافی اعلام کرد هکرها موفق به نفوذ به این پلتفرم شدند . میزان قابل توجهی از دارایی کاربران در این صرافی به سرقت رفته و علت اصلی مسدود شدن واریز و برداشت‌ها همین موضوع است.
البته قبل از این اتفاق چند شرکت که در حوزه امنیت در فضای بلاکچین فعالیت می‌کنند، تراکنش‌های پی‌درپی و مشکوکی که عمده آنان در بلاکچین اتریوم ثبت شدند را رصد کرده بودند و احتمال هک شدن این صرافی را در نظر گرفته بودند و ساعاتی بعد این اتفاق تایید شد.

در ساعات ابتدایی این هک، اعلام شد که میزان سرقت وجوه دزدیده شده در حدود 60 میلیون دلار است اما این میزان دقیق نیست. یکی از اصلی‌ترین پس لرزه‌های این اتفاق، افزایش درخواست‌های برداشت و افت بسیار شدید حجم معاملات این صرافی بود. به سبب این موضوع و هجوم کاربران، چت آنلاین این صرافی از دسترس خارج شد.
حدود 8 ساعت پس از این اتفاق پولونیکس بیانه‌ای رسمی در این مورد منتشر کرد.

هک پولونیکس

صرافی پولونیکس به مشتریان خود اطمینان داد که تلاش می‌کند تا دوباره وضعیت مالی سالمی را برای آنان فراهم کند تا صرافی با روال سابق خود بازگردد. همچنین پولونیکس گفت با موفقیت بخشی از دارایی‌های مرتبط با آدرس‌های هکر را شناسایی و مسدود کرده است تا از ضررهای بیشتر جلوگیری شود و زیان‌های مرتبط به این اتفاق در حال مدیریت هستند و تیم فنی این صرافی تلاش می‌کند تا وضعیت برداشت‌ها هرچه زودتر به روال سابق خود بازگردد.

پولونیکس در ادامه گفت تمام زیان‌های کاربران از منبع درآمد این صرافی جبران و پرداخت خواهد شد.

لازم به ذکر است هم اکنون امکان معامله و استفاده از خدمات این صرافی وجود دارد و صرافی فعال است اما به گفته عوامل، برداشت‌ها برای طیف وسیعی از کاربران مسدود شده است و فقط درصد کمی از مشتریان امکان برداشت وجوه خود را دارند.

ماجرای کامل هک شدن صرافی پولونیکس در نوامبر 2023

در این بخش به ماجرای هک شدن مجدد صرافی ارز دیجیتال پولونیکس در سال 2023 خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

قسمت اول: حمله آغاز می‌شود!

پس از هک صرافی بزرگ HTX در دو ماه گذشته، در تاریخ 10 نوامبر 2023 (20 آبان 1402) بازار کریپتو به دلیل هک صرافی پولونیکس، بار دیگر به شوک بزرگی فرو رفت. آغاز شناسایی این حمله سایبری با هشدارهایی از سمت برخی شرکت‌های امنیتی بلاک چین شروع شد. این شرکت‌ها تراکنش‌های مشکوک، پی‌درپی و با حجم زیادی که در حال خروج از صرافی پولونیکس بودند ردیابی کردند. پس از اطلاع این موارد به صرافی پولونیکس، دقایقی بعد تمامی واریز و برداشت‌های این صرافی به حالت تعلیق درآمدند تا در صورت تایید شدن هک این صرافی، از بروز زیان‌های بیشتر جلوگیری شود.

پس این اتفاق موج بزرگی از شایعات در فضای مجازی مبنی بر اینکه صرافی پولونیکس هک شده است به سرعت انتشار یافت تا اینکه ساعاتی بعد جاستین سان در پیامی در شبکه اجتماعی X (توییتر سابق) هک شدن صرافی پولونیسک را تایید کرد و گفت توقف واریز و برداشت‌ها برای جلوگیری از زیان‌های بیشتر است. ساعاتی بعد نیز صرافی پولونیکس اعلامیه‌ای در سایت خود منتشر کرد و به مشتریان خود تضمین داد که تمامی وجوه از دست رفته به صورت کامل به افراد برگردانده می‌شود و این صرافی تلاش می‌کند تا هرچه سریع‌تر وضعیت واریز و برداشت‌ها را به حالت اولیه باز گرداند.

چه میزان از دارایی کاربران به سرقت رفت؟

در روز اول سرقت، شرکت‌های امنیتی اعلام کردند مبلغی در حدود 63 میلیون دلار از دارایی این کاربران به سرقت رفته است ولی عوامل صرافی واکنشی نسبت به این نداشتند. اما گمانه‌زنی‌ها در فضای مجازی به این موضوع اشاره داشتند که عدد واقعی این مبلغ بیشتر از 63 میلیون دلار است.

مدتی بعد باز هم شایعات در فضای مجازی به واقیت تبدیل شدند و جاستین سان تایید کرد که بیش از 100 میلیون دلار از این صرافی به سرقت رفته است تا پولونیکس بار دیگر مبلغی عظیمی از دارایی کاربران خود را از دست بدهد.

قسمت دوم: آغاز مجدد واریز و برداشت‌‌ها

پس از حدود 5 روز از این سرقت، عوامل صرافی پولونیکس و همچنین جاستین سان تایید کرد که طیف وسیعی از دارایی‌های از دست رفته جبران شد و کاربران می‌توانند در پولونیکس واریز و برداشت‌های خود را از سر بگیرند. واکنش سریع و مناسب عوامل این صرافی پس از هک شدن نیز قابل توجه بود و پولونیکس نشان داد تا اهمیت زیادی برای دارایی مشتریان خود قائل است .

علاوه بر این موارد، جاستین سان گفت قراردادهایی با بهترین شرکت‌های امنیتی دنیا امضا کرده تا سطوح امنیتی صرافی پولونیکس را ارتقا دهند تا بار دیگر مشتریان شاهد چنین اتفاق‌هایی نباشند. وی در ادامه صحبت خود گفت هم اکنون پولونیکس وضعیت مالی سالم و قابل اطمینانی دارد.

قسمت سوم: هکر شناسایی می‌شود!

چندین روز پس از این اتفاق و بعد از آرام شدن شرایط برای مشتریان و صرافی، سان در پیامی اعلام کرد با ارسال یک یک پیغام داده ورودی (IDM) با زبان‌های چینی، انگلیسی، روسی و کره‌ای به کیف پول مهاجم، موفق شده اطلاعات کیف پول و دارایی‌های به سرقت رفته را به دست بیاورد. اما فایده این کار چیست؟

جاستین سان با جمع‌آوری این اطلاعات و ارسال آنان برای شرکت‌های امنیتی، موفق شد تا 98 درصد از دارایی‌های از دست رفته را شناسایی کند و عملا این مبالغ را به دارایی‌های غیر قابل فروش و انتقال تبدیل کند! در واقع هکر دیگر توانایی فروش و یا انتقال این دارایی‌ها را ندارد.

سان در پیامی به این فرد اعلام کرد تا 25 نوامبر فرصت دارد تا این دارایی‌ها را برگرداند و 10 میلیون دلار پاداش دریافت کند، در غیر این صورت این وجوه هیچ فایده‌ای برای فرد نخواهد داشت. لازم به ذکر است هم اکنون فرصت چند روزه جاستین سان به این فرد به پایان رسیده اما مشخص نشد که فرد مورد وجوه به سرقت رفته را بازگردادند یا خیر.

قسمت چهارم: پایان ماجرا

هم اکنون و پس از گذشت دو هفته این ماجرای پر پیچ و تاپ، صرافی پولونیکس در وضعیت پایداری قرار دارد و تمامی واریز و برداشت‌ها به حالت اولیه بازگشته است و تمامی وجوه از دست رفته مشتریان به آنان پرداخت شده است. همچنین صرافی پولونیکس همانند قبل در حال فعالیت و ارائه خدمات به مشتریان خود از سراسر دنیا است.

جالب است بدانید این صرافی یک بار هم در سال 2014 هک شده است. در جریان این اتفاق میزان 12.3 درصد از کل موجودی بیتکوین صرافی به ارزش تقریبی 4 میلیون دلار را به سرقت رفت. مدیر عامل وقت صرافی، تریستان داگوستا توانست با افزایش کارمزد معاملات و سرمایه شخصی خود، تمامی وجوه به سرقت رفته را به کاربران بازگرداند و از تعطیلی صرافی پولونیکس جلوگیری کند.

پس لرزه‌های هک صرافی پولونیکس!

با وجود اینکه در حال حاضر همه چیز معمولی و پایدار به نظر می‌رسد، باید به این موضوع توجه داشته باشید که صرافی‌های ارز دیجیتال بعد از هک شدن و حتی در صورت بازگرداندن وجوه کاربران، به سختی می‌توانند به شرایط قبل بازگردند و دوباره اعتماد مشتریان خود را بدست بیاورند.

پولونیکس قبل از این حمله در بین 20 صرافی برتر در رده‌بندی سایت کوین مارکت کپ بود و میانگین حجم معاملات روزانه آن به بیش از 1 میلیارد دلار می‌رسید. اما هم اکنون این صرافی در رتبه 65 کوین مارکت کپ با حجم معاملاتی در حدود 670 میلیون دلار در روز قرار گرفته است.

poliniex after hack

یکی دیگر از جنبه‌های عمومی این حملات، تحت‌الشعاع قرار دادن کل بازار کریپتوکارنسی است. بدیهی است چنین اتفاقاتی می‌تواند باعث بد شدن جلوه عمومی رمزارزها شود و این دارایی‌ها در نظر افراد، به مواردی مشکوک و غیر مطمئن تبدیل شود و این سناریو دوباره در ذهن افراد به وجود بیاید که آیا رمزارزها بی‌ارزش و فاقد آینده‌ای مناسب هستند؟

معرفی صرافی پولونیکس

صرافی پولونیکس یکی از قدیمی‌ترین صرافی‌ها در حوزه خرید و فروش و خدمات مربوط به ارز دیجیتال است که در سال 2014 و در کشور آمریکا به ثبت رسید و تاسیس شد. این صرافی در ابتدا زیر مجموعه شرکت سرکل (circle) بود و زیر نظر قوانین ایالات متحده آمریکا فعالیت می‌کرد اما در تاریخ 18 اکتبر 2019 از این شرکت جدا شد و خود به یک کمپانی مستقل تبدیل شد تا بتواند اهداف خود را در راستای خدمات دهی بهتر به کاربران و مشتریان خود عملی کند.

صرافی پولونیکس

آیا ایرانیان می‌توانند در پولونیکس فعالیت کنند؟

یکی از اولین سوالاتی که پیش از انتخاب یک صرافی خارجی برای ایرانیان پیش می‌آید این است که آیا صرافی مورد نظر به ایرانیان خدمات ارائه می‌دهد یا خیر؟ این مورد باید به دقت بررسی شود زیرا هرگونه کوتاهی یا بی دقتی در این مورد می‌تواند به از دست رفتن یا مسدود شدن حساب و دارایی‌های شما منجر شود.

موضع گیری Poloniex در قبال ایرانیان

صرافی پولونیکس به صراحت در قسمت قوانین استفاده و حقوق کاربران (USER AGREEMENT) خود، اعلام کرده که به دلیل پیروی از قوانین بین المللی به کاربران چندین کشور از جمله ایران خدمات ارائه نمی‌دهد.

iran in poloniex 1

همچنین در این قوانین ذکر شده که صرافی این امکان را دارد که به خاطر مشکوک شدن به یک حساب به دلیل نقض قوانین ذکر شده، حق دارد حساب را مسدود کند و دارایی آن را فریز کند تا تحقیقات مربوطه انجام شود و می‌تواند از کاربر مورد نظر درخواست احراز هویت داشته باشد.

کارشناس ایران بروکر در این مورد با پشتیبان صرافی پولونیکس صحبت کرد و شرایط کاربران ایرانی را در این صرافی جویا شد.

پاسخ پشتیبان:

متاسفانه ایران جزو کشورهای ممنوعه ای است که پولونیکس به آن سرویس نمی‌دهد.

سپس در پاسخ به این سوال که آیا امکان فعالیت در این صرافی با یک VPN آی‌پی ثابت وجود دارد یا خیر گفت: متأسفانه، من نمی‌توانم در مورد آن مشاوره بدهم.

support

آپدیت 22 آبان 1402:

در ارتباط مجدد کارشناس ایران بروکر به جهت اطمینان و پیروی صرافی پولونیکس از سیاست‌های قبلی در برابر کاربران ایرانی، پشتیبان گفت همچنان امکان فعالیت کاربران ایرانی وجود ندارد و دارایی حساب‌ها با آی‌پی ایران در این صرافی مسدود خواهد شد.

iranian in

ورود به صرافی پولونیکس با آی‌پی ایران

تا کنون موضع‌گیری دقیق صرافی پولونیکس در قبال کاربران ایرانی را متوجه شدید، اما هم‌اکنون بسیاری از کاربران ایرانی با استفاده از یک VPN آی‌پی ثابت در حال فعالیت و واریز و برداشت بدون مشکل از این صرافی هستند، در نتیجه شما می‌توانید با استفاده از یک VPN آی‌پی ثابت از خدمات این صرافی استفاده کنید اما لازم به ذکر است طبق قوانین این پلتفرم می‌توانید در صورت مشکوک شدن به حساب شما، درخواست احراز هویت داشته باشد و یا دارایی شما را مسدود کند. ایران بروکر به شما پیشنهاد می‌کند در هنگام استفاده از این صرافی دقت کافی را داشته باشید و شرایط گفته شده را رعایت کنید تا دارایی شما به خطر نیوفتد.

آپدیت 22 آبان 1402:

poloniex with iranian IP

سایت این صرافی دیگر با آی‌پی ایران در دسترس نیست و کاربران مانند قبل امکان ورود به سایت این صرافی با آی‌پی ایران را ندارند. ایران بروکر در مورد استفاده و ورود به سایت این صرافی با آی‌پی‌های مختلف به کاربران هشدار می‌دهد. در صورت مسدود شدن حسابتان توسط صرافی، فرایند آزادسازی وجوه برای شما سخت و حتی غیر ممکن خواهد بود!

آیا صرافی Poloniex معتبر است؟

در تاریخ تالیف این مقاله (19 مرداد ۱۴۰۱) صرافی پولونیکس در رتبه 25 رده‌بندی سایت معتبر کوین مارکت کپ قرار دارد و میانگین حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته بیش از 63 میلیون دلار است که برای یک صرافی متمرکز میزان قابل قبولی است و این پلتفرم هم‌اکنون به تعداد زیادی کاربر از سراسر دنیا خدمات می‌دهد.

poloniex in coinmarketcap

 لیست شدن یک صرافی در سایت معتبر کوین مارکت کپ امتیاز بسیار مهمی محسوب می‌شود و می‌تواند اعتبار مهمی به یک صرافی ببخشد و باعث جذب سرمایه بیشتر شود. در زمان تالیف این مقاله (19 مرداد 1401) تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر کلاهبراری و پولشویی صرافی پولونیکس منتشر نشده است. با توجه به اعتبار این صرافی و لیست شدن آن در کوین مارکت کپ، می‌توانید از خدمات ارائه شده در این پلتفرم استفاده کنید. در صورت بروز کوچکترین مشکل، حتما ایران بروکر شما را در جریان آن قرار خواهد داد.

می‌توانید از طریق این لینک به صفحه صرافی پولونیکس در کوین مارکت کپ دسترسی داشته باشید.

هک شدن صرافی پولونیکس و سرقت 4 میلیون دلاری بیتکوین!

در سال 2014 و هنگامی که زمان کمی از آغاز به کار صرافی می‌گذشت، این صرافی مورد حمله هکرها قرار گرفت و هکرها موفق شدند با کشف یک باگ نرم افزاری، 12.3 درصد از کل موجودی بیتکوین صرافی به ارزش تقریبی 4 میلیون دلار را سرقت کنند.

تریستان داگوستا مالک صرافی پولونیکس بلافاصله بعد از این سرقت طی بیانیه ای اعلام کرد یک گروه هکری موفق به کشف یک باگ نرم افزاری در سیستم ما شده‌اند و توانستند مقداری از دارایی‌های ما را به سرقت ببرند. از کاربران و مشتریان می‌خواهیم آرامش خود را حفظ کنند، ما همه مسئولیت این اتفاق را بر عهده می‌گیریم.

این اتفاق در 4 مارس 2014 رخ داد و عوامل صرافی پولونیکس بلافاصله بعد از این اتفاق امکان واریز برداشت و معامله در این پلتفرم را مسدود کردند تا از سرقت‌های احتمالی دیگر جلوگیری کنند. چند روز بعد و بعد از برطرف شدن باگ نرم افزاری صرافی به حالت قبل بازگشت.

hack

مدیر عامل صرافی آقای تریستان داگوستا (Tristan D’Agosta) به گفته خود عمل کرد و تمام ضرر کاربران خود را پرداخت کرد. بعد از این اتفاق صرافی به کمک سرمایه شخصی آقای داگوستا و افزایش 25 درصدی کارمزد ها توانست در طی یک سال، تمام ضرر تحمیل شده به صرافی طی این اتفاق را جبران کند و در مدت کمی دوباره رتبه و حجم معاملات خود را افزایش دهد و کاربران و مشتریان زیادی را جذب کند.

بعد از این حمله که در سال 2014 اتفاق افتاد این صرافی امنیت خود را به طور ویژه‌ای افزایش داد و تا این لحظه هیچ گزارش دیگری مبنی بر هک شدن یا سرقت دارایی کاربران از این صرافی گزارش نشده است.

فعالیت در پولونیکس بدون احراز هویت

این صرافی برای کاربران خود دو سطح اصلی کاربری را در نظر گرفته است. تفاوت اصلی این دو سطح در میزان برداشت روزانه است. کاربرانی که فرایند احراز هویت (KYC) خود را تکمیل کنند میتوانند در 24 ساعت مقدار بیشتری برداشت داشته باشند.

  • سطح 1: کاربرانی که فرایند احراز هویت (KYC) خود را تکمیل نکردند می‌توانند از تمام خدمات این صرافی استفاده کنند اما در روز فقط میتوانند 10000 دلار برداشت داشته باشند.
  • سطح 2: این سطح مربوط به کاربرانی است که احراز هویت خود را تکمیل کردند. این کاربران علاوه بر استفاده از تمام خدمات صرافی میتوانند در روز تا 50000 دلار برداشت داشته باشند. احراز هویت با یک کارت شناسایی، گواهینامه یا پاسپورت خارجی معتبر امکان پذیر است.
احراز هویتامکان فعالیت ایرانیانمیزان برداشت بدون احراز هویتمدارک لازم جهت احراز هویت
اجباری نیستوجود داردروزی 50 هزار دلارپاسپورت، آی‌دی کارت شهروندی

پشتیبانی صرافی Poloniex

یکی از مهم‌ترین مواردی که در انتخاب یک صرافی باید مد نظر قرار بگیرد، مساله پشتیبانی صرافی از مشتریان خود است. برای هرکسی ممکن است حین معامله مشکلاتی پیش بیاید، به همین خاطر مساله پشتیبانی یک صرافی موضوع بسیار مهمی است زیرا نبود پشتیبانی قوی ممکن است به ضرر شما و از دست رفتن دارایی هایتان منجر شود.

صرافی پولونیکس از طریق یک مرکز پشتیبانی (Help Center) و چت آنلاین 24 ساعته پاسخگوی مشکلات کاربران خود است تا مشتریان بتوانند با کمترین مشکل به فعالیت در این صرافی بپردازند.

طبق تجربه شخصی کارشناس ایران بروکر، پشتیبانی 24 ساعته صرافی از ادبیات و سرعت قابل قبولی برخوردار است.

روش‌های پشتیبانیزمان فعالیتزمان پاسخگوییکیفیت
چت آنلاینشبانه روزیبین 3 تا 5 دقیقهمناسب
تیکتشبانه روزیحداکثر 12 ساعتمناسب

امکانات صرافی پولونیکس

پلتفرم پولونیکس، طیف کارآمدی از خدمات مربوط به ارز دیجیتال را به کاربران خود ارائه می‌دهد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

معاملات اسپات (Spot): در این بستر شما می‌توانید بیش از 200 نوع توکن را به صورت تک و جفت ارز مبادله کنید و به خرید فروش آن‌ها بپردازید. در ضمن صرافی دارای کیف پول اختصاصی است تا کاربران برای نگهداری دارایی‌ها خریداری شده مشکلی نداشته باشند.

معاملات فیوچرز (Perpetual Futures): یکی از امکاناتی که صرافی پولونیکس برای کاربران خود فراهم کرده است، معاملات فیوچرز همراه با اهرم است. قراردادهای آتی (Futures) به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا دارایی‌ها را خرید و فروش کنند و از ریزش قیمت‌ها هم سود کسب کنند، بدون اینکه واقعاً آن‌ها را در اختیار داشته باشند. پولونیکس معاملات فیوچرز خود را با حداکثر اهرم 200x ارائه می‌دهد.

futures

امکان سفارش گذاری (Order Limit): در پولونیکس شما می‌توانید سفارشات و معاملات خود را به قیمت دلخواه ثبت کنید تا خرید و فروش ها با قیمت مد نظر شما انجام شود تا هیچ نگرانی بابت معاملات خود نداشته باشید.

معامله NFT: توکن NFT که مانند سایر رمزارزها بر بستر بلاکچین فعال است، این روزها یکی از مفاهیم پر‌طرفدار و مورد بحث دنیای کریپتوکارنسی است. NFT‌ها نوع غیر قابل تعویض و انحصاری رمزارزها هستند که می‌‌توان در زمینه‌های مختلف از قابلیت منحصر به ‌فرد بودن آن‌ها استفاده کرد.

صرافی پولونیکس برای جذب مشتریان جدید و سهولت کاربران خود، به تازگی بازار NFT خود را راه اندازی کرده است و مشتریان می‌توانند در این بخش به خرید و فروش و معامله NFT ها مشغول شوند.

nft market in poloniex

قابلیت ارائه API: کلمه API مخفف “Application Programming Interface” به معنای “رابط کاربردی برنامه‌نویسی” است. در واقع API درخواست کاربر را دریافت کرده و به سیستم ها و نرم افزارها منتقل می‌کند و سپس پاسخ را به کاربر بازمی‌گرداند. به عبارتی می‌توان API را یک پیام‌رسان نامید. این قابلیت به شما کمک می‌کند حساب خود را به پلتفرم‌های مختلف متصل کنید و از خدمات آن‌ها استفاده کنید. صرافی پولونیکس برای راحتی بیشتر کاربران خود این قابلیت را فراهم کرده است.

کارمزدها در صرافی پولونیکس

یکی از مهم ترین مسائل برای انتخاب یک صرافی، کارمزد معاملات است. کارمزد صرافی پولونیکس نسبت به باقی صرافی‌های متمرکز، میزان قابل قبول و معمولی است. ضمن اینکه این پلتفرم با توجه به حجم معاملات 30 روز گذشته کاربران و میزان نگهداری توکن TRX، خود تخفیفاتی در کارمزدها در نظر گرفته است. در ادامه به بررسی کارمزدها و سطوح تشویقی صرافی پولونیکس برای کارمزدها می‌پردازیم.

کارمزد معاملات اسپات (Spot)

کارمزد معاملات اسپات در این صرافی به دو بخش میکر (Maker) و تیکر (Taker) تقسیم می‌شود.

حداکثر کارمزد به عنوان میکر 0.1450 درصد و به عنوان تیکر 0.1550 درصد است

در بخش اسپات شما میتوانید با افزایش حجم معالات خود و میزان توکن TRX که در حساب خود نگهداری می‌کنید از میزان کارمزد دریافتی خود کم کنید که در جدول زیر مشخص است.

fees in

کارمزد در معاملات فیوچرز (Futures)

در این بخش هم کارمزد ها به دو بخش تیکر و میکر تقسیم بندی می‌شود.

حداکثر کارمزد به عنوان میکر 0.01 درصد و تیکر 0.075 درصد است.

اپلیکیشن اختصاصی پولونیکس

این صرافی اپلیکشن خود را به صورت رایگان در اپ استور و گوگل پلی به اشتراک گذاشته که رابط کاربری ساده‌ای نیز دارد و به راحتی می‌­توانید آن را دانلود و استفاده نمایید. با مراجعه به سایت پولونیکس می‌توانید با توجه به سیستم عامل خود اپلیکشن مورد نظر را دانلود کنید یا از لینک‌های زیر استفاده کنید.

دانلود اپلیکشن برای سیستم عامل اندروید

دانلود اپلیکیشن برای سیستم عامل IOS

apps in poloniex

تیم توسعه دهنده

این صرافی در سال 2014 و در کشور آمریکا به ثبت رسید و تاسیس شد. این صرافی در ابتدا زیر مجموعه شرکت سرکل (circle) بود و زیر نظر قوانین ایالات متحده آمریکا فعالیت می‌کرد اما در تاریخ 18 اکتبر 2019 از این شرکت جدا شد و خود به یک کمپانی مستقل تبدیل شد تا بتواند اهداف خود را در راستای خدمات دهی بهتر به کاربران و مشتریان خود عملی کند.

در برخی منابع فارسی به اشتباه ذکر شده که دفتر مرکزی این صرافی در کشور آمریکا قرار دارد و زیر نظر قوانین ایالات متحده است اما این موضوع غلط است. در صفحه این صرافی در سایت معتبر کوین مارکت کپ مکان دفتر مرکزی در کشور سیشل ذکر شده است اما طبق صحبت کارشناس ایران بروکر با پشتیبان صرافی، این پلتفرم در کشور پاناما ثبت شده است و دفتر مرکزی این صرافی هماکنون در کشور پاناما قرار دارد.

همچنین این صرافی در شبکه اجتماعی لینکدین دارای یک صفحه است و تعداد 185 کارمند دارد.

poloniex in linkedin

در سال 2014 فردی به نام تریستان داگوستا (Tristan D’Agosta) این صرافی را تاسیس کرد و در جریان هک شدن این صرافی، این فرد توانست با تکیه بر سرمایه شخصی خود پلتفرم پولونیکس را از ورشکستگی نجات دهد.

اما در جدیدترین اتفاق و در مارس 2022 جاستین سان (Justin Sun) یکی از افراد معروف و مشهور در حوزه کریپتوکارنسی و همچنین موسس و مخترع بلاکچین ترون (TRON) صرافی پولونیکس را خریداری کرد و به قدرت خود در این حوزه را به میزان زیادی افزایش داد.

آموزش ثبت نام در صرافی پولونیکس

ابتدا از طریق این لینک وارد سایت اصلی صرای شده و روی گزینه Sign Up کلیک کنید.

poloniex exchange 2

سپس در صفحه باز شده اطلاعات درخواستی از جمله ایمیل، رمز عبور و تایید رمز عبور خود را وارد کنید و با قوانین صرافی موافقت کنید.

gmaol in

در این مرحله به ایمیل خود مراجعه کرده، ایمیل ارسالی از صرافی را باز کنید و روی گزینه Verify My Email کلیک کنید تا ایمیل شما تایید شود.

verify gmail in

تبریک! حساب شما در صرافی پولونیکس ایجاد شد و هم اکنون می‌توانید از خدمات این صرافی استفاده کنید.

آیا در صرافی پولونیکس فعالیت کنیم یا خیر؟

در این مقاله سعی شد تمام جوانب مهم این صرافی برای شما عزیزان مورد بررسی قرار بگیرد تا هیچ ابهامی در این مورد وجود نداشته باشد.

باید به این نکته توجه داشته باشید در تاریخ تالیف این مقاله یعنی 19 مرداد 1401، به دلیل تحریم‌های بین‌المللی، هیچ صرافی بزرگ و معتبر خارجی، اجازه احراز هویت کاربران ایرانی را ندارد.

پلتفرم پولونیکس از سابقه و حجم معاملات خوبی برخوردار است و بعد از هک شدن در سال 2014 تا کنون هیچ مشکلی از این صرافی گزارش نشده است و از لحاظ اعتبار از سطح قابل قبول و خوبی برخوردار است. اما نکته ای که شما باید به آن توجه داشته باشید موضع‌گیری این صرافی در قبال کاربران کشور ایران است.

در بخش های قبل دیدیم که این صرافی در قوانین خود به وضوح ذکر کرده است که به کاربران ایرانی خدمات نمی‌دهد. اما بسیاری از کاربران ایرانی هم‌اکنون بدون مشکل در حال استفاده از خدمات این صرافی هستند. ایران بروکر به شما پیشنهاد می‌کند اگر قصد ثبت نام و فعالیت در این صرافی را دارید حتما از یک VPN با آی‌پی ثابت استفاده کنید تا از خطرات احتمالی در امان باشید.

البته شما می‌توانید از صرافی هایی مانند کوینکس و کوکوین که سخت‌گیری های کمتری در قبال کاربران ایرانی دارند برای معاملات خود استفاده کنید.

همچنین می‌توانید با استفاده از این لینک به صرافی‌های بررسی شده توسط ایران بروکر دسترسی داشته باشید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. تیم ایران بروکر همواره سعی کرده تا بررسی‌های خود را با دقت هرچه بیشتر و صداقت کامل انجام دهد، تا هموطنان عزیز بتوانند صرافی خود را با اطمینان بیشتر و دغدغه کمتری انتخاب کنند.

موفق و پر سود باشید!

نمایش بیشتر

نظرات و بررسی های کاربران (0نظر)