آشنایی با آدرس‌های ارز دیجیتال | آدرس هر ارز با کدام حروف شروع می‌شود؟

آشنایی با آدرس‌های ارز دیجیتال | کدام آدرس با کدام حروف شروع می‌شود؟

اگر آدرس ارز دیجیتال را اشتباه وارد کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ انجام یک اشتباه در زمان انتقال ارز دیجیتال، باعث از بین رفتن کل دارایی در حال ارسال می‌شود، اما راهکار چیست؟ شناخت آدرس‌های ارز دیجیتال که با مجموعه‌ای از حروف و اعداد ایجاد شده‌اند، می‌تواند به شما در انتقال امن دارایی‌های دیجیتال کمک کند. درواقع آدرس‌های کیف پول کاراکترهایی شامل اعداد و حروف هستند که برای ارسال و دریافت ارز دیجیتال و سایر دارایی‌های دیجیتال مانند NFT مورداستفاده قرار می‌گیرند. در این مطلب سعی داریم به بررسی آدرس‌های بلاکچین و معرفی حرف ابتدایی هر آدرس ارز دیجیتال بپردازی، تا امکان خطا در انجام تراکنش‌های شما به حداقل برسد.

آدرس کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال، آدرس کیف پول، رشته کاراکترهایی برای شناسایی دارایی‌های دیجیتال یک شخص است. کاربرد این آدرس مانند آدرس ایمیلی است که به‌حساب ایمیل شما متصل شده و شما آن را در اختیار دیگران قرار می‌دهید تا اطلاعاتی را برای شما ارسال کنند. به همین شکل می‌توانید از آدرس کیف پول خود برای ارسال ارزهای دیجیتال یا دارایی‌های دیجیتال به شخص دیگری در همان بلاک چین استفاده کنید. همچنین می‌توانید آدرس کیف پول خود را با اشخاص دیگر به اشتراک بگذارید تا آن‌ها بتوانند دارایی‌ها را برای شما ارسال کنند.

مثال دیگر برای درک آدرس بلاک چین، مقایسه آن با کارت‌های بانکی است.

آدرس عمومی مانند شماره کارت یا شماره‌حساب شماست که می‌توانید آن را در اختیار دیگران بگذارید، درحالی‌که آدرس اختصاصی مانند رمز کارت شماست که فقط در اختیار شما قرار می‌گیرد.

احتمالاً متوجه پیچیدگی این آدرس‌ها شده‌اید، آدرس‌های ارز دیجیتال شامل حروف و اعداد زیادی هستند که به خاطر سپردن یا تفسیر آن‌ها برای انسان کار دشواری است. البته که ذخیره و شناسایی این آدرس‌ها توسط کامپیوترها کار ساده‌ای است.

آدرس بلاک چین درواقع نشانگر هویتی در یک اکوسیستم کاملاً دیجیتال است.

آدرس هر ارز دیجیتال چگونه است؟

موضوع اصلی که در رابطه با آدرس بلاک چین‌ها باید به آن توجه کنید این است که هر بلاک چین سبک خاص خود را برای آدرس کیف پول دیجیتال دارد.

به‌عنوان‌مثال در بلاک چین اتریوم، یک آدرس ارز دیجیتال با کاراکترهای «0X» شروع می‌شود و معمولاً دارای 40 کاراکتر هگزا دسیمال است. بنابراین، آدرس بلاک چین اتریوم می‌تواند چیزی شبیه به آدرس زیر باشد:

-0xb794f5ea0ba39494ce

839613fffba74279579268

آدرس‌های ارز دیجیتال‌های مبتنی بر بیت کوین، همیشه با 1، 3 یا bc1 شروع می‌شود. آدرس بلاک چین بیتکوین معمولاً از 27 تا 34 کاراکتر الفبایی ساخته شده‌اند. این بدان معناست که یک آدرس کیف پول یا ارز دیجیتال مبتنی بر بیت کوین می‌تواند مانند آدرس زیر باشد:

3FZbgi29cpjq2Gjdw

V8eyHuJJnkLtktZc5

در بلاک چین آوالانچ، تشخیص آدرس‌های ارز دیجیتال کمی آسان‌تر است. در این بلاکچین از فرمت آدرس‌دهی Bech32 استفاده می‌شود که در آن هر ماشین مجازی شناسه منحصربه‌فرد خود را دارد. به‌عنوان‌مثال، زنجیره C آوالانچ دارای آدرس‌هایی است که با “C” شروع می‌شود، به همین ترتیب زنجیره P آوالانچ دارای آدرس‌هایی است که با “P” شروع می‌شود، و در آخر، زنجیره ایکس آوالانچ دارای آدرس‌هایی است که با “X” شروع می‌شود. سپس آدرس کیف پول بلافاصله با «avax1» ادامه پیدا می‌کند و برای کاربران مشخص می‌شود که در حال انجام تراکنش‌ها در بلاک چین آوالانچ هستند.

آدرس هر ارز دیجیتال با چه حروفی شروع می‌شود؟

در ادامه این مطلب قصد داریم به معرفی حروف ابتدایی ارزهای دیجیتال پرکاربرد که احتمالاً کاربران به‌طور روزمره با آن‌ها درگیر هستند، بپردازیم. سعی کنید حروف اول این آدرس‌های ارز دیجیتال را به خاطر بسپارید تا احتمال خطا در انجام تراکنش‌های روزانه را به حداقل برسانید. همچنین شما می‌توانید این صفحه را ذخیره کنید و در صورت نیاز به آن مراجعه کنید.

نام ارز دیجیتالنام شبکه بلاک چینحروف ابتدای آدرساکسپلورر
بیت کوینBitcoin۱بلاکچیر
بیت کوینBitcoinbc1بلاکچیر
بیت کوینBitcoin3بلاکچیر
اتریومEthereum0xاتر اسکن
بایننس اسمارت چینBep200xbscscan
بایننس اسمارت چینBep2bnbاکسپلورر بایننس
کاردانوCardanoddzکاردانو اسکن
کاردانوCardanoaddr1کاردانو اسکن
سولاناSolanaسول اسکن
ایاسEOSایاس فلیر
آوالانچavalanchex-avaxآوا اسکن
ترونTrc20tترون اسکن
ریپلRipplerxrpscan
دشDashXاکسپلورر دش
لایت کوینLitecoinLبلاک چیر
دوج کوینDogecoinDدوج چین
تترTrc20tترون اسکن
تترErc200xاتر اسکن
تترSolanaسول اسکن
تترBitcoin1بلاکچیر
تترAlgoالگو اسکن
تترBep200xbscscan
تترBep2bnbاکسپلورر بایننس
تترAvalancheX,C,Pاوا اسکن
شیباErc200xاتر اسکن
شیباBep200xbscscan
شیباSolanaسول اسکن
تراterraterraسول اسکن

نحوه استفاده از آدرس کیف پول‌های ارز دیجیتال

همان‌طور که گفته شد بلاک چین‌های مختلف با کاراکترهای متفاوتی شروع می‌شوند، بنابراین باید در نحوه استفاده از این آدرس‌ها دقت کنید. آدرس‌های بلاک چین برای ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال، NFT و سایر محصولات دیجیتال مورداستفاده قرار می‌گیرد.

برای انتقال وجوه در یک بلاک چین، به آدرس کیف پول ارز دیجیتال مقصد نیاز داریم. فرایند ارسال با استفاده از این آدرس‌ها به کاربران دیگر ساده است. کافی است آدرس کیف پول را از شخص مقابل دریافت کنید و آن را در کیف پول خود در بخش ارسال وارد کنید. بااینکه بلاک چین‌های مختلف پروتکل‌های خاص خود را دارند، روند کلی استفاده از این آدرس‌ها یکسان است.

انتقال ارزهای دیجیتال با استفاده از آدرس‌های بلاکچین به همان اندازه ارسال یک ایمیل سریع و ساده است، تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، درست بودن آدرس‌ها است.

زمانی که قصد دارید آدرس کیف پول خود را برای دریافت ارزهای دیجیتال به اشتراک بگذارید یا اینکه یک دارایی دیجیتال را به دیگران انتقال دهید، بسیار مهم است که تمام کاراکترها را بررسی کنید که درست باشد.

توجه داشته باشید آدرس‌های ارز دیجیتال به حروف کوچک و بزرگ حساس هستند و بسیار اهمیت دارد که تمام کاراکترهای آن صحیح باشد.

بنابراین تا جایی که امکان دارد سعی کنید آدرس را کپی و جایگذاری کنید و سپس چند بار آدرس را بررسی کنید، به‌این‌ترتیب امکان ارسال ارز دیجیتال به آدرس اشتباه را به حداقل می‌رسانید.

در برخی موارد نیز امکان استفاده از کد QR وجود دارد که می‌توانید آن را اسکن کنید، معمولاً بیشتر کیف پول‌ها امکان اسکن این کدها را دارند. این کدها کار را آسان‌تر می‌کند و امکان اشتباه تایپی را از بین می‌برد.

تفاوت آدرس کیف پول در بلاک چین عمومی و خصوصی

در کیف پول‌های عمومی امکان مشاهده آدرس ارز دیجیتال وجود دارد درحالی‌که در بلاک چین‌های خصوصی این امکان وجود ندارد. درواقع کیف پول‌های عمومی از مفهوم تمرکززدایی تبعیت می‌کنند به‌این‌ترتیب همان‌طور که در جدول ابتدای این متن مشاهده می‌کنید، آدرس‌های مرتبط با این نوع کیف پول‌ها را می‌توانید با استفاده از برنامه‌های اکسپلورر بلاک مشاهده کنید. بسیاری از بلاک چین‌های شناخته‌شده مانند بیتکوین و اتریوم در دسته بلاک چین‌های عمومی قرار می‌گیرند، بنابراین هر کیف پولی که روی این بلاک چین‌ها ساخته شده باشد، آدرس‌های قابل مشاهده برای کاربران تولید می‌کند.

توجه داشته باشید قابل مشاهده بودن آدرس کیف پول برای سایر کاربران به این معنی نیست که هویت شخصی شما فاش می‌شود، چراکه بسیاری از بلاکچین‌ها به ناشناس بودن کاربران پایبند هستند. به‌این‌ترتیب می‌توان تراکنش‌ها و موجودی حساب مرتبط با هر کیف پول را در اکسپلورر بلاک برای بلاک چین‌های عمومی مشاهده کرد، بدون اینکه از هویت شخص مقابل اطلاعی داشته باشیم.

تفاوت آدرس کیف پول در بلاک چین عمومی و خصوصی

بلاک چین‌های خصوصی معمولاً استفاده محدودتری دارند و توسط یک نهاد مرکزی به شکل متمرکز اداره می‌شوند. بااینکه بسیاری از افراد مخالف وجود این نوع بلاکچین هستند و معتقدند که شفافیت را از بین می‌برد، اما باید گفت این نوع از شبکه‌ها در برخی موارد سرعت و کارایی بیشتری ایجاد می‌کنند. ازجمله معروف‌ترین بلاک چین‌های خصوصی می‌توان به ریپل اشاره کرد.

تمرکز زنجیره‌های خصوصی به این معنی است که آدرس‌های کیف پول لزوماً عمومی نیستند. در این مدل از شبکه‌ها درنهایت، مدیریت کیف پول‌های زنجیره‌ای به عهده مدیران مرکزی است. اگرچه این امر ممکن است بلاک چین‌های خصوصی را برای برخی افراد جذاب کند، اما استفاده از آن‌ها به‌آسانی بلاک چین‌های عمومی نیست. طبق تعریف، برای پیوستن به آن‌ها به مجوز مقامات مرکزی نیاز دارید. اگرچه گاهی اوقات این امر قابل دستیابی است، اما به اهداف پروژه و برنامه‌های خود شما به‌عنوان یک معامله‌گر بستگی دارد.

خلاصه آنچه باید درباره آدرس‌های ارز دیجیتال بدانید

آدرس ارز دیجیتال رشته‌ای از حروف و اعداد است که برای ارسال و دریافت وجوه ارز دیجیتال استفاده می‌شود. عملکرد آن مشابه شماره‌حساب بانکی یا آدرس ایمیل است. آدرس‌های ارزهای دیجیتال معمولاً توسط کیف پول‌های مخصوص ارز دیجیتال تولید می‌شوند. این آدرس‌ها معمولاً به حروف کوچک و بزرگ حساس هستند و بسته به ارز دیجیتال خاص، طول آن‌ها متفاوت است. استفاده از یک آدرس چندین بار امکان‌پذیر است، اما به‌طورکلی توصیه می‌شود هر بار به دلایل حفظ حریم خصوصی و امنیتی از یک آدرس جدید استفاده کنید. تراکنش‌های ارزهای دیجیتال غیرقابل برگشت هستند، بنابراین ضروری است که قبل از ارسال وجوه، آدرس را دوباره بررسی کنید.

آدرس ارز دیجیتال چیست؟

آدرس ارز دیجیتال رشته‌ای از حروف و اعداد است که برای دریافت یا ارسال وجوه ارز دیجیتال استفاده می‌شود که شبیه شماره‌حساب بانکی یا آدرس ایمیل است.

چگونه می‌توانم یک آدرس ارز دیجیتال به دست بیاورم؟

شما می‌توانید با ایجاد یک کیف پول برای ارز دیجیتال خاصی که می‌خواهید از آن استفاده کنید، یک آدرس ارز دیجیتال داشته باشید. کیف پول یک آدرس منحصربه‌فرد برای استفاده شما ایجاد می‌کند.

آیا می‌توانم چندین بار از یک آدرس ارز دیجیتال استفاده کنم؟

بله، می‌توانید از همان آدرس ارز دیجیتال چندین بار برای دریافت وجه استفاده کنید. بااین‌حال، به‌طورکلی توصیه می‌شود هر بار که وجه دریافت می‌کنید به دلایل حفظ حریم خصوصی و امنیتی، از یک آدرس جدید استفاده کنید.

اگر ارز دیجیتال را به آدرس اشتباهی ارسال کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر یک رمزارز را به آدرس اشتباهی ارسال کنید، این احتمال وجود دارد که وجوه برای همیشه از بین برود.

آیا می‌توانم آدرس ارز دیجیتال خود را تغییر دهم؟

اکثر کیف پول‌های ارز دیجیتال به شما امکان می‌دهند تا در صورت نیاز آدرس‌های جدیدی تولید کنید. بااین‌حال، تغییر آدرس موجود توصیه نمی‌شود زیرا می‌تواند باعث سردرگمی ‌شود و ردیابی تراکنش‌های شما را دشوار کند.

آیا آدرس‌های ارزهای دیجیتال به حروف کوچک و بزرگ حساس هستند؟

بله، آدرس‌های ارزهای دیجیتال به حروف کوچک و بزرگ حساس هستند. مهم است که آدرس را دقیقاً همان‌طور که ارائه شده است وارد کنید تا اطمینان حاصل شود که وجوه به آدرس صحیح ارسال می‌شود.

مدت‌زمان یک آدرس ارز دیجیتال چقدر است؟

طول آدرس یک ارز دیجیتال بسته به نوع رمزارز و بلاک چین مورداستفاده، متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، یک آدرس بیت کوین معمولاً 26 تا 35 کاراکتر طول دارد، درحالی‌که یک آدرس اتریوم 42 کاراکتر است.

آیا می‌توانم چندین آدرس ارز دیجیتال در یک کیف پول داشته باشم؟

بله، اکثر کیف پول‌های ارز دیجیتال به شما این امکان را می‌دهند که چندین آدرس برای یک ارز دیجیتال داشته باشید. این می‌تواند برای سازمان‌دهی وجوه شما یا جداسازی انواع مختلف تراکنش‌ها مفید باشد.

چرا کاراکتر اول آدرس ارزهای دیجیتال مختلف باهم تفاوت دارد؟

ازآنجایی‌که ارزهای دیجیتال مختلف از بلاک چین‌های مختلف استفاده می‌کنند، کاراکترهای ابتدایی آدرس ارزهای دیجیتال با هم متفاوت است.

آیا تابه‌حال ارز دیجیتال را به آدرس اشتباه ارسال کرده‌اید؟ چه اتفاقی افتاد؟ تجربه خود را با ایران بروکر به اشتراک بگذارید.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

function ibwAdsHandler(){ let parent = document.getElementById('ibw-ads')?.children[0]; if (parent) { let children = Array.from(parent.children); let shuffledMiddleChildren = ibwAdsShuffle(children.slice(1, -1)); shuffledMiddleChildren.forEach(child => { parent.insertBefore(child, parent.children[parent.children.length - 1]); }); } } function ibwAdsShuffle(array) { for (let i = array.length - 2; i > 0; i--) { const j = Math.floor(Math.random() * (i + 1)); [array[i], array[j]] = [array[j], array[i]]; } return array; } ibwAdsHandler();
درباره نویسنده
نرگس فهیمی
نرگس فهیمی
کارشناس ارز دیجیتال، متاورس و NFT

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.