۸ باور غلط در مورد تحلیل تکنیکال که نباید آن‌ها را باور کنید!

رد کردن افسانه‌هایی در مورد تحلیل تکنیکال

برخی از معامله‌گران تحلیل تکنیکال بر این باورند که نمودارها شامل تمام اطاعات در یک بازار مالی هستند و با تسلط بر آن، می‌توان سود قابل‌توجهی کسب کرد. برخی دیگر از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران نیز تحلیل تکنیکال را به‌عنوان نوعی مطالعه سطحی نمودارها و الگوهایی بدون هیچ نتیجه ملموس، قطعی یا سودآور محکوم می‌کنند. این دیدگاه‌های متناقض ممکن است شما را نیز در مورد تحلیل تکنیکال و نحوه استفاده از آن دچار شک و تردید کرده باشد.

نظر شما درباره تحلیل تکنیکال چیست؟ تجربه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

تحلیل تکنیکال چیست؟

برخلاف تحلیل فاندامنتال (بنیادی)، تحلیلگران تکنیکال معمولاً توجهی به وضعیت شرکت‌های سهامی که معامله می‌کنند یا میزان سودآوری آن‌ها توجه نمی‌کنند. تحلیل تکنیکال مبتنی بر تحلیل و بررسی روندهای قیمتی و الگوهای نمودار برای یافتن فرصت‌های معاملاتی احتمالی است. در این نوع تحلیل روانشناسی و احساسات بازار نیز در نظر گرفته می‌شود.

برخی تصورات اشتباهی که در رابطه با تحلیل تکنیکال به وجود آمده مرتبط با آموزش‌های نادرست است. برای مثال ممکن است یک معامله‌گری که صرفاً آموزش فاندامنتال دیده باشد، هیچ اعتقادی به تحلیل تکنیکال نداشته باشد اما این به این معنا نخواهد بود که افرادی که از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند، نمی‌توانند سود کسب کنند.

برخی از دیدگاه‌های منفی در رابطه با تحلیل تکنیکال نیز مبتنی بر تجربه‌های بد در این زمینه است. برای مثال ممکن است برخی از افراد شاخص‌های تکنیکال را به‌اشتباه استفاده کنند و دچار زیان شوند. پس در چنین شرایطی شخص اشتباه کرده و این لزوماً به این معنا نیست که شاخص اشتباه است و صرفاً شخص به تمرین و آموزش بیشتری نیاز خواهد داشت. این احساسات ممکن است ناشی از بازاریابی‌های منفی در رابطه با یک‌شبه پولدار شدن با تحلیل تکنیکال نیز باشد که باید بدانیم کسب ثروت از تحلیل تکنیکال به این راحتی نیست.

8 افسانه در مورد تحلیل تکنیکال که نباید آن‌ها را باور کنید.

تحلیل تکنیکال سعی دارد با تجزیه‌وتحلیل روند قیمت و الگوهای نموداری فرصت‌های معاملاتی احتمالی، روانشناسی و احساسات بازار را پیش‌بینی کند.

یکی از افسانه‌های مرتبط با تحلیل تکنیکال این است که از آن فقط برای معاملات روزانه استفاده می‌شود و فقط معامله‌گران مستقل از آن استفاده می‌کنند.

Market Analyze with Digital Monitor focus on tip of finger
8 افسانه در مورد تحلیل تکنیکال که نباید آن‌ها را باور کنید.

یکی دیگر از بزرگنمایی‌ها در رابطه با تحلیل تکنیکال این است که بسیار سریع و آسان است و تصمیمات توسط نرم‌افزار برای شما گرفته می‌شود.

برخی نیز انتظار دارند که تحلیل تکنیکال پیش‌بینی دقیق قیمتی ارائه می‌کند و در تمام بازارهای مالی به یک اندازه مؤثر است.

1. تحلیل تکنیکال فقط برای معاملات کوتاه‌مدت یا معاملات روزانه است

باید بدانیم که یکی از اشتباهات رایج در رابطه با تحلیل تکنیکال این است که فقط برای معاملات کوتاه‌مدت مانند معاملات روزانه یا معاملاتی با فرکانس بالا مناسب است. جالب است بدانید تحلیل تکنیکال قبل از رایج شدن کامپیوتر و اینترنت وجود داشت و مورد استفاده قرار می‌گرفت. همچنین بسیاری از پیشگامان استفاده از این نوع تحلیل سرمایه‌گذاران و معامله‌گرانی بودند که به معاملات بلندمدت پایبند بودند و نه روزانه. علاوه بر این تحلیل تکنیکال برای بازه‌های زمانی مختلف به شکل نمودارهای یک‌دقیقه‌ای تا نمودارهای هفتگی و ماهانه وجود دارد.

2. فقط معامله‌گران مستقل از تحلیل تکینیکال استفاده می‌کنند

این موضوع درست است که بسیاری از تحلیلگران مستقل از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند اما صندوق‌ها و بانک‌های سرمایه‌گذاری نیز از این روش برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند.

بانک‌های سرمایه‌گذاری تیم‌های تحلیل اختصاصی دارند که از تحلیل تکنیکال برای یافتن نقاط ورود مناسب استفاده می‌کنند. همچنین معاملات با فرکانس بالا که حجم قابل‌توجهی از حجم معاملات در بازارهای بورس را شامل می‌شود نیز به شدت از مفهوم تحلیل تکنیکال استفاده می‌کند.

3. تحلیل تکنیکال میزان موفقیت کمی دارد

با توجه به داده‌های موجود مرتبط با معامله‌گران موفق در بازارهای مالی مختلف که طی دهه‌ها تجربه معاملاتی به‌دست‌آمده است می‌توان متوجه شد که این موضوع افسانه‌ای بیش نیست. مصاحبه‌های زیادی از معامله‌گران موفق وجود دارد که ذکر کرده‌اند دلیل اصلی موفقیت خود را مدیون تحلیل تکنیکال و الگوهای موجود در این نمودارها هستند. اگر جستجویی در سطح وب انجام دهید به‌راحتی مصاحبه‌هایی را با افراد حرفه‌ای مشاهده می‌کنید که فقط با استفاده از تحلیل تکنیکال موفق به کسب درآمد شده‌اند.

4. تحلیل تکنیکال سریع و آسان است

بااینکه می‌توان افراد زیادی را یافت که با استفاده از تکنیکال توانسته‌اند سود خوبی کسب کنند اما این موضوع به معنای این نیست که یادگیری آن آسان و سریع است. احتمالاً شما هم در اینترنت دوره‌های زیادی را دیده‌اید که به شما نوید موفقیت سریع با استفاده از تحلیل تکنیکال را می‌دهند، اما واقعیت چیز دیگری است.

تحلیل تکنیکال سریع و آسان است

شاید بسیاری از افراد در اولین معامله خود بر اساس شاخص‌های تکنیکال ساده وارد دنیای معاملات می‌شوند، اما نکته مهم کسب موفقیت مستمر در معاملات است که نیازمند یادگیری عمیق، تمرین، مدیریت پول و نظم و انضباط است. همچنین کسب موفقیت در این زمینه نیاز به زمان، دانش و توجه دارد. باید به خاطر داشته باشید که تحلیل تکنیکال یک ابزار است که برای یادگیری آن باید زمان صرف کنید.

5. با استفاده از نرم‌افزارهای تکنیکال می‌توان به‌راحتی کسب درآمد کرد.

بسیاری از افرادی که وارد فضای تحلیل تکنیکال می‌شوند، این تصور اشتباه را دارند که نرم‌افزارهای تحلیل تکنیکال آماده به آن‌ها کمک خواهد کرد تا به‌راحتی سود کسب کنند، اما باید گفت که این موضوع با واقعیت مغایرت دارد. تبلیغات آنلاین زیادی در رابطه با نرم‌افزارهای ارزان و پرهزینه وجود دارد که ادعا می‌کند تمام تحلیل‌ها را برای شما انجام می‌دهد. علاوه بر این، معامله‌گران کم‌تجربه گاهی ابزارهای تحلیل تکنیکال در نرم‌افزار معاملاتی ارائه‌شده توسط کارگزاری‌ها را با مدل‌های معاملاتی که سود را تضمین می‌کنند، اشتباه می‌گیرند. باید بدانید بااینکه بسیاری از نرم‌افزارهای تحلیل تکنیکال بینش‌هایی در مورد روندها و الگوها ارائه می‌دهد، اما سود را تضمین نمی‌کند. میزان موفقیت شما در کسب سود کاملاً بستگی به تفسیر داده‌ها و روندها توسط معامله‌گر دارد.

6. تحلیل تکنیکال در همه بازارها کاربردی است.

بااینکه تحلیل تکنیکال را می‌توان در بسیاری از بازارها اعمال کرد، اما برخی از کلاس‌های دارایی خاص الزامات به خصوصی دارند. به‌عنوان‌مثال سهام، قراردادهای آتی، اختیار معامله، کالاها و اوراق قرضه تفاوت‌هایی در نمودارهای تکنیکال دارند. ممکن است الگوهای وابسته به زمان مانند نوسانات بالا در معاملات آتی یا الگوهای فصلی در کالاها وجود داشته باشد. بنابراین باید مراقب باشید که شاید شاخص‌های تکنیکال در نظر گرفته‌شده برای یک طبقه دارایی برای استفاده در برخی از کلاس‌های دارایی مناسب نباشد.

7. تحلیل تکنیکال می‌تواند پیش‌بینی دقیق قیمت ارائه کند.

بسیاری از افراد تازه‌وارد انتظار دارند که بتوانند با الگوهای نرم‌افزاری تحلیل تکنیکال به نتایج 100 درصدی دست پیدا کنند. به‌عنوان‌مثال معامله‌گری که تجربه کافی نداشته باشد، ممکن است انتظار داشته باشد قیمت یک سهم در 2 ماه آینده به 62 دلار برسد اما تحلیلگران باتجربه معمولاً قیمت مشخصی بیان نمی‌کنند. آن‌ها معمولاً تمایل دارند یک محدوده قیمتی اعلام کنند، به‌عنوان‌مثال میگویند در سه ماه آینده قیمت یک سهم مشخص در محدوده 59 تا 64 دلار خواهد بود.

finance banner1600675662
تحلیل تکنیکال می‌تواند پیش‌بینی دقیق قیمت ارائه کند.

بنابراین اگر قصد دارید از تحلیل تکنیکال استفاده کنید باید بدانید که با استفاده از این ابزار نمی‌توانید به عدد دقیق دست پیدا کنید بلکه این نوع تحلیل یک محدوده قیمتی پیش‌بینی می‌کند. چنین روشی شاید همیشه تأثیرگذار نباشد اما معمولاً در ایجاد سود مداوم بسیار مؤثر است.

8. درصد بالایی از معاملات در تحلیل تکنیکال باید درست باشد.

بسیاری از افراد اعتقاد دارند که برای کسب سود با استفاده از تحلیل تکنیکال باید درصد بالایی از معاملات سود ده باشند اما باید گفت که این نیز یک افسانه رایج است. احتمالاً شما هم فکر می‌کنید اگر یک نفر در 4 معامله از 5 معامله خود موفق باشد، سود بیشتری نسبت به کسی به دست می‌آورد که 1 معامله موفق از 5 معامله را دارد. اما باید گفت تا زمانی که اطلاعات جزئی‌تری نداشته باشیم نمی‌توانیم نظر قطعی در این رابطه بدهیم.

اما تصور کنید که شخص اول در معامله‌های موفق خود هر بار 20 دلار سود به دست می‌آورد درحالی‌که در هر باخت 80 دلار از دست می‌دهد. در چنین شرایطی بااینکه بیشتر معاملات او موفق بوده، درنهایت هیچ دستاوردی ندارد.

در رابطه با شخص دوم فرض کنید در هر معامله موفق 50 دلار کسب می‌کند درحالی‌که با هر باخت 10 دلار از دست می‌دهد، در چنین شرایطی بااینکه تعداد باخته‌ای او بیشتر بوده اما در مجموع سود کرده است. ساختار این نوع تجارت امکان کسب سود را حتی با تعداد کمی از معاملات موفق فراهم می‌کند.

سخن پایانی- واقعیت‌هایی در مورد تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال طیف زیادی از ابزارها و مفاهیم را برای معامله در اختیار کاربران قرار می‌دهد. بسیاری از معامله‌گران از این روش استفاده می‌کنند و برخی از معامله‌گران موفق نیز اعتقادی به آن ندارند. برخی از افراد بر این باورند که تحلیل تکنیکال بهترین راه موفقیت در معامله است درحالی‌که بسیاری معتقدند که این روش به‌طورکلی اشتباه است و مبنای نظری ندارد.

درنهایت میزان موفقیت در تحلیل تکنیکال به نحوه استفاده از آن توسط معامله‌گر بستگی دارد. بااینکه تحلیل تکنیکال سود آنی با دقت 100 درصد تضمین نمی‌کند اما برای کسانی که پشتکار مناسبی دارند و نحوه استفاده از آن را می‌دانند می‌تواند سوددهی خوبی ایجاد کند.

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال مطالعه داده‌های قیمت و حجم تاریخی برای شناسایی الگوها و پیش‌بینی حرکت‌های آتی قیمت اوراق بهادار یا هر بازار مالی دیگر است.

چرا تحلیل تکنیکال مهم است؟

تحلیل تکنیکال مهم است زیرا می تواند به معامله گران بینشی از روندهای بازار ارائه دهد و به آنها کمک کند تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد خرید و فروش سهام بگیرند.

برخی از افسانه های رایج در مورد تحلیل تکنیکال چیست؟

برخی از افسانه های رایج در مورد تحلیل تکنیکال شامل این است که می تواند قیمت های آینده را با قطعیت پیش بینی کند، این که فقط برای معاملات کوتاه مدت مفید است، و این که نوعی قمار است.

آیا تحلیل تکنیکال قابل اعتماد است؟

قابلیت اطمینان تحلیل تکنیکال به عوامل مختلفی از جمله کیفیت و دقت داده های مورد تجزیه و تحلیل و مهارت و تجربه تحلیلگر بستگی دارد.

آیا می توان از تحلیل تکنیکال در ارتباط با تحلیل بنیادی استفاده کرد؟

بله، بسیاری از معامله گران از تحلیل تکنیکال و بنیادی برای تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری استفاده می کنند. تحلیل بنیادی به عوامل مالی و اقتصادی یک شرکت نگاه می کند، در حالی که تحلیل تکنیکال بر داده های قیمت و حجم تمرکز دارد.

آیا می توان از تحلیل تکنیکال برای سرمایه گذاری بلندمدت استفاده کرد؟

بله، تحلیل تکنیکال را می توان برای سرمایه گذاری بلندمدت استفاده کرد، اما معمولاً برای معاملات کوتاه مدت تا میان مدت مفیدتر است.

آیا تحلیلگران تکنیکال صرفاً به نمودارها و چارت ها متکی هستند؟

در حالی که نمودارها و چارت ها ابزار اصلی تحلیل تکنیکال هستند، تحلیلگران عوامل دیگری مانند روند بازار، داده های اقتصادی و رویدادهای خبری را نیز در نظر می گیرند.


آیا تحلیل تکنیکال در هر بازار مالی قابل اعمال است؟

بله، تحلیل تکنیکال را می توان در هر بازار مالی، از جمله سهام، اوراق قرضه، ارزها و کالاها اعمال کرد.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

function ibwAdsHandler(){ let parent = document.getElementById('ibw-ads')?.children[0]; if (parent) { let children = Array.from(parent.children); let shuffledMiddleChildren = ibwAdsShuffle(children.slice(1, -1)); shuffledMiddleChildren.forEach(child => { parent.insertBefore(child, parent.children[parent.children.length - 1]); }); } } function ibwAdsShuffle(array) { for (let i = array.length - 2; i > 0; i--) { const j = Math.floor(Math.random() * (i + 1)); [array[i], array[j]] = [array[j], array[i]]; } return array; } ibwAdsHandler();
درباره نویسنده
نرگس فهیمی
نرگس فهیمی
کارشناس ارز دیجیتال، متاورس و NFT

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.