خرید خودرو بورس کالا | بهمن 1401

خرید خودرو بورس کالا

این روزها خرید خودرو بورس کالا را به عنوان یک خرید به صرفه زیاد می‌شنویم. 

اما برای اینکه بتوانیم برای این خرید هوشمندانه تصمیم بگیریم‌، نیاز داریم تا بدانیم بورس کالا به صورت کلی چیست و خرید بورس خودرو در بورس کالا به چه صورت انجام می‌شود و چقدر به صرفه است.

در ادامه این مقاله سعی داریم به تمام سوالات شما درباره خرید خودرو بورس کالا پاسخ دهیم. 

مزیت خرید خودرو بورس کالا

بورس کالا دقیقا چیست؟ 

بازار بورس کالا بازاری است که در آن کالاهای مشخصی مثل فلزات، محصولات پتروشیمی، سیمان، محصولات کشاورزی و… خرید و فروش می‌شوند و به تازگی شاهد خرید و فروش خودرو نیز در این بازار هستیم.

مزیت خرید و فروش در این بازار‌، نظارت بر قیمت‌های عرضه و تقاضا است که تمامی تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان کالا با حضور این نظارت از مزایای قوانین و مقررات حاکم بر بورس برخوردار می‌شوند.

چرا ایده بورس کالای خودرو شکل گرفت؟ 

داستان تصویب ورود خودرو به بورس کالا را می‌توان اینطور تعبیر کرد‌ که با ورود سخت‌تر تحریم‌ها علیه ایران، صنایع متعدد داخلی از جمله صنعت خودروسازی با کمبودهای زیادی مواجه شد که در نتیجه آن‌ها، تولید و عرضه خودرو به بازار به شدت دچار افت و رکود شد. 

در این بین ممنوعیت واردات خودرو‌های خارجی هم به عنوان یک عامل تقویت‌کننده باعث شد خودرو نه به عنوان یک محصول مصرفی، بلکه به عنوان یک کالای سرمایه‌ای مورد توجه خریداران قرار بگیرد. وقتی میزان تقاضای یک کالا فراتر از میزان عرضه آن باشد و در این میان اجازه افزایش قیمت کالا از سوی نهاد قیمت‌گذار صادر نشود، راهی جز قرعه‌کشی برای نهاد متولی عرضه کالا باقی نمی‌ماند که تنها شانس افراد‌، خودرو‌های تولیدی را در اختیار متقاضیان قرار می‌داد.

بورس کالای خو‌درو متولد شد

پس از جلسات متعددی که سازمان بورس با کارخانه‌هاس خودروسازی و وزارت برگزار کرد بالاخره ایدهای جدیدی تحت عنوان عرضه خودرو در بورس کالا متولد شد تا افراد بتوانند خودروی مورد نظر را راحت‌تر و با قیمت مناسب‌تر تهیه کنند. 

طرح خرید خودرو بورس کالا چگونه است؟ 

نحوه عرضه خودرو در بورس کالای کشور به این شکل است که که در ابتدا در طرح نمایندگان مجلس قیمت پایه‌ای تصویب می‌شود که این قیمت پایه، توسط شورای رقابت بعد از مذاکره تعیین می‌شود.

سپس آن قیمت پایه روی تابلوی بورس قرار می‌گیرد و متقاضیان روی قیمت پایه با هم رقابت می‌کنند. افرادی که بهترین قیمت را پیشنهاد داده باشند برنده رقابت خواهند شد و ماشین به آن افراد تعلق خواهد گرفت.

مزیت ورود خودرو به بورس کالای ایران 

طبق تحقیقاتی که بر روی ۶۲۰۰ خودرویی که در بورس کالا عرضه شده انجام شده است، اختلاف قیمت این خودروها نسبت به بازار آزاد خرید‌، بیش از ۲ هزار میلیارد تومان بوده است؛ با ورود خودرو به بورس کالا‌، سود این رقم را از دلالان خودرو به متقاضیان واقعی خودرو برگردانده است.

خرید ماشین بورس کالا

قیمت‌گذاری در بورس کالای خودرو

کشف قیمت خودرو در بورس کالا با توجه به حراج باز و میزان دقیق عرضه و تقاضا مشخص می‌شود.

به این صورت که بعد از تصویب قیمت پایه‌ی خودرو‌، اگر تعداد متقاضیان کمتر از تعداد عرضه خودرو باشد‌، خودرو با همان قیمت پایه پیشنهادی به فروش می‌رسد. اما زمانی که تعداد متقاضیان بیشتر باشد‌، رقابت از قیمت پایه آغاز می‌شود و مالکیت به کسی می‌رسد که بالاترین پیشنهاد قیمت را بدهد. 

چرا خرید خودرو از بورس کالا به صرفه است؟ 

بخشی از گرانی برخی کالا حضور دلالان در بازار عرضه است‌؛ اما بورس کالای خودرو در بازار خرید و فروش خودرو شرایطی را وضع کرده است تا دست دلالان خودرو را از سود‌های کلان این بازار کوتاه کند. 

مهم‌ترین مزیت ورود بورس کالا همین است که خودرو‌های عرضه شده به متقاضیان واقعی خودرو فروخته می‌شود. 

علاوه بر این‌، مزیت‌های دیگری نیز در خرید خودرو از بورس کالا وجود دارد: 

جلوگیری از قیمت‌سازی

با توجه به رکود خرید و فروش در بازار خودرو‌، و گاهی حتی پیش آمده که بازار خودرو به طور کامل راکد می‌شود. در این شرایط‌، دلالان به واسطه حضور کم خریداران و فروشندگان قیمت‌های غیرواقعی و بالایی اعلام می‌کنند و به اصطلاحا قیمت‌سازی می‌کنند که این موضوع روند معاملات این بازار را به هم می‌ریزد. اما با عرضه در بورس کالا خودرو به واسطه کشف قیمت و قیمت عادلانه به فروش می‌رسد.

فراهم شدن امکان افزایش تولید خودرو و کاهش قیمت تمام شده آن

امکان افزایش تولید خودرو در کشور و کاهش قیمت تمام شده آن نیز به بورس کالا وابسته است. امروزه شاهد این هستیم که صورت مالی تمامی شرکت‌های خودرویی زیان‌ده شده است و این شرکت‌ها می‌توانند با فروش و عرضه محصولات خود در بورس کالا از مزایا آن نیز برای افزایش تولید و پرداخت بدهی‌های کلان خود استفاده کنند.

فراهم شدن امکان توسعه حمل و نقل عمومی

بخش بسیار بزرگی از حمل و نقل عمومی کشور فرسوده و نیازمند بازسازی است که هزینه بالایی در پی دارد و با شکلی که وجود دارند قابلیت استفاده ندارند. 

خرید‌ها یا تعمیر حمل و نقل عمومی به هزنیه بسیار بالایی نیاز دارد و با فروش خودرو در بورس کالای کشور طی یک دوره نسبتا کوتاه می‌توان هزینه تعمیر و جایگزینی حمل و نقل عمومی را تامین کرد. البته این تامین با استفاده از فروش خودرو به دولت و اقتصاد کشور نیز کمک بسیار زیادی می‌کند و شرایط اقتصادی را رونق می‌بخشد.

شرایط خرید خودرو از بورس کالا 

واریز مبلغ پایه خودرو

برای خرید خودرو در بورس کالا متقاضیان خرید باید مبلغ پایه خودرو و درصد وجه قیمت پایه اعلام شده برای هر خودرو در حساب وکالتی نزد بورس پرداخت کنند که از زمان ثبت و ارسال سفارش تا زمان اعلام نتایج این مبلغ در حساب متقاضی بلوکه خواهد شد.

اعلام قیمت پیشنهادی

ثبت و ارسال سفارش از سوی متقاضی به معنی برنده شدن در رقابت خرید نیست و متقاضی باید تا زمان اعلام نتایج منتظر بماند.

متقاضیان خرید خودرو باید با توجه به قیمت پایه اعلام شده از سوی شرکت خودروسازی و هزینه‌های جانبی هر خودرو قیمت پیشنهادی خودروی مورد نظر خود را اعلام کنند.

قیمت گذاری بورس کالا خودرو

خسارت فسخ معامله 

متقاضیان انتخاب شده در رقابت خرید خودرو، در صورتی که بنا به هر دلیلی از خرید انصراف دهند‌، باید مبلغ «۵ درصد» ارزش کل معامله را به عنوان هزینه انفساخ به علاوه «۰.۵ درصد» هزینه کارمزد دو سر معامله (در مجموع پنج و نیم درصد ارزش کل معامله) را بپردازند.

جریمه تأخیر در پرداخت 

افراد انتخاب شده در رقابت خرید‌، ۳ روز کاری فرصت دارند تا مبلغ باقی مانده را به حساب وکالتی خود واریز کنند. در صورت عدم پرداخت وجه بافی‌مانده بعد از روز سوم، به ازای هر روز تاخیر (از روز چهارم) به میزان «۰.۲۵» درصد ارزش کل معامله برای آن‌ها به عنوان جریمه حساب می‌شود.

فسخ معامله بعد از تأخیر در پرداخت 

اگر افراد انتخاب شده در رقابت خرید‌، بعد از پایان روز ششم برای تکمیل وجه تاخیر داشته باشند، معامله آن‌ها فسخ می‌شود. و میزان «۵.۵ درصد» ارزش کل معامله به‌عنوان هزینه انفساخ معامله برای آ‌ن‌ها محاسبه می‌شود.

خرید خودروهای وارداتی در بورس کالا

  • قیمت پایه زمانی که عرضه خودروها توسط عرضه‌کننده اعلام شود، مشخص و کشف خواهد شد.
  • هر کد ملی می‌تواند درخواست سفارش یک دستگاه خودرو وارداتی را داشته باشد.
  • تمامی این خودروها توسط هیئت پذیرش شرکت بورس کالای ایران پذیرش شده و بورس کالا آمادگی عرضه آن‌ها را دارد و لازم است ابتدا اقدامات لازم در ارتباط با ترخیص کالا و موضوعات گمرکی انجام شود.
  • همه خودروهای وارداتی به صورت یک‌ جا در بورس کالا عرضه خواهد شد.
  • متقاضیان قیمت‌های خود را از طریق کارگزار در سامانه معاملات وارد می‌کنند و از طریق حراج، قیمت گذاری می‌شوند.

مراحل خرید خودرو از بورس کالای خودرو 

ثبت نام و دریافت کد بورس کالا

برای خرید خودرو از بورس، باید ابتدا در سامانه سجام ثبت نام کنید و کد بورس کالا داشته باشید. شما می‌توانید از طریق سامانه آنلاین بورس کالای کارگزاری مورد نظر خیلی سریع کد بورس کالا را دریافت کنید.

افتتاح حساب وکالتی

برای خرید خودرو از بورس، به افتتاح حساب وکالتی نیاز دارید. برای باز کردن حساب وکالتی، باید با معرفی‌نامه کارگزاری به بانک مورد نظرتان مراجعه کنید. پیش‌پرداخت و مبلغ تسویه خودرو به این حساب واریز می‌شود.

ثبت سفارش خرید

قدم بعدی برای خرید خودرو از بورس کالا، ثبت سفارش خرید است. برای ثبت سفارش باید به سامانه بورس کالای کارگزاری مورد نظر وارد شوید. شما می‌توانید در سایت بورس کالای ایران نیز روند معاملات و مقدار تقاضا و قیمت‌های پیشنهادی برای خودروی مورد نظرتان را نظارت کنید.

تسویه و تحویل خودرو

آخرین مرحله خرید خودرو از بورس کالا‌، تسویه و تحویل خودرو متقاضی است. تسویه خودروی خریداری شده را باید در طی سه روز کاری بعد از خرید انجام دهید، در غیر این صورت باید جریمه تعیین شده را بپردازید. برای تحویل خودرو هم باید به سایت شرکت عرضه‌کننده مراجعه کنید و از بین لیست نمایندگی‌های شرکت، نمایندگی خود را برای تحویل گرفتن خودرو مشخص کنید.

سخن پایانی

با توجه به رکود و قیمت‌سازی در بازار خودرو‌، بعد از بررسی‌های بسیار‌، ورود خودروهای داخلی و خارجی به بورس کالا تصویب شد. 

هدف‌های بزرگی که در ایده خرید خودرو بورس کالا نهفته است‌، طی مدتی می‌تواند وضعیت بازار خودرو و اقتصاد کشور را تقویت کند. 

برای خرید خودرو از بورس کالای کشور معرفی و اطلاعات کافی را در این مقاله برای شما شرح دادیم، حالا می‌توانید با بودجه مورد نظر و تحقیق و کمک کارشناسان این حوزه‌،خودروی دلخواه را از بورس کالا تهیه کنید.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.