ارز دیجیتال سیاکوین چیست؟ معرفی توکن SC

ارز دیجیتال سیاکوین چیست؟ معرفی توکن SC

از زمانی که ارز دیجیتال بیت کوین ایجاد شد، آلتکوین‌های زیادی برای رفع کاستی‌های آن و ارائه ابزارهای جدید ظاهر شدند. ذخیره‌سازی داده‌ها یکی از ضروریات قرن بیست و یکم است؛ زیرا دستگاه‌های هوشمند به بخشی جدایی‌ناپذیر از جامعه تبدیل شده‌اند. یکی از بزرگ‌ترین و امن‌ترین بلاک چین‌ها برای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز داده، ارز دیجیتال سیاکوین (Siacoin) است. اما ارز دیجیتال سیاکوین چیست؟

سیاکوین (SC) یک شبکه همتا به همتا (P2P) مبتنی بر بلاک چین است که به عنوان یک فضای ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز عمل می‌کند. در جامعه Siacoin، کاربران و اعضای شبکه می‌توانند فضای ذخیره‌سازی را از یکدیگر اجاره کنند. اجاره فضای ذخیره‌سازی در سیاکوین در مقایسه با ارائه‌دهندگان ذخیره‌سازی ابری متمرکز، گزینه‌ای مقرون‌ به‌ صرفه‌ و کارآمد است. این مقاله به صورتی نوشته شده تا همه آنچه را که باید در مورد پروژه سیاکوین بدانید را به شما آموزش دهد و در نهایت شما را با پاسخ سوال «توکن SC چیست» نیز آشنا کند.

ارز دیجیتال سیا کوین چیست؟

سیاکوین (Siacoin)، یک پلتفرم ذخیره‌سازی ابری مبتنی بر بلاک چین غیرمتمرکز همتا به همتا (peer to peer) است، که در آن اعضای شبکه فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند اضافی را از سایر کاربران اجاره و از آن استفاده می‌کنند. فضای ذخیره‌سازی سیاکوین نسبت به سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری سنتی ایمن‌تر و به مقرون به صرفه است. همچنین در مقایسه با ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی ابری متمرکز، قیمت بسیار پایین‌تری برای اجاره فضای مورد نظر دارد.

هرکس که فضای ذخیره‌سازی اضافی دارد، می‌تواند آن را در بازار سیاکوین اجاره دهد و در ازای آن توکن‌ SC دریافت کند. این توکن توسط افرادی پرداخت می‌شود که از پهنای باند استفاده کرده و فضای ذخیره‌سازی را اجاره می‌کنند. پیدایش ارز دیجیتال Sia به سال 2013 باز می‌گردد. در ابتدا شخصی به نام دیوید وریک (David Vorick) این ایده را از طریق ایمیل با دوست دانشگاهی خود، لوک شامپین (Luke Champine)، در میان گذاشت.

ارز دیجیتال سیاکوین چیست؟

آنها این پروژه را در سال 2014 به نام خدای ادراک مصری، سیا (Sia) نامگذاری کردند. این دو قبل از فارغ التحصیلی، شرکت نبولوس (Nebulous) را ایجاد کردند که در سال 2021 به اسکای‌نت (Skynet) تغییر نام داد. اسکای‌نت سیا را مدیریت می‌کند، که با استفاده از عنصر همتا به همتای بلاک چین، به میزبان‌ها انگیزه مالی‌ می‌دهد تا فضای ذخیره‌سازی خود را به افراد دیگر اجاره دهند. بلاک چین سیا از اجماع اثبات کار (proof of work) برای اطمینان از ایمن بودن داده‌ها استفاده می‌کند. این سیستم ماینرها را در مقابل یکدیگر قرار می‌دهد تا برای ایجاد بلاک جدید بعدی به رقابت بپردازند.

ارائه‌دهندگان خدمات ابری سنتی مانند اپل (Apple) و گوگل (Google) با وجود مشکلات آشکار در هزینه اجاره فضای ذخیره‌سازی، هنوز هم بسیار محبوب هستند. با این حال، شبکه سیاکوین قصد دارد به کاربران کمک کند تا خودشان کنترل داده‌های خود را در دست بگیرند. کاربران شبکه سیاکوین مالک داده‌های خود هستند؛ زیرا هیچ شخص ثالث یا مقام مرکزی این سیستم را کنترل نمی‌کند. سیستم Siacoin برخی از رایج‌ترین مشکلات در بخش ذخیره‌سازی ابری، از جمله هزینه‌های بالای اجاره فضای ذخیره‌سازی، خطرات هک، کنترل داده‌ها و سوء مدیریت داده‌ها را برطرف کرده است.

شبکه سیاکوین چگونه عمل می‌کند؟

حال که می‌دانیم ارز دیجیتال سیاکوین چیست، باید با نحوه عملکرد این شبکه آشنا شویم. همانطور که پیش از این گفته شد، شبکه سیاکوین مبتنی بر یک سیستم همتا به همتا است که به اعضای شبکه اجازه می‌دهد تا به عنوان میزبان و اجاره‌دهنده در یک اکوسیستم غیرمتمرکز عمل کنند. این سیستم بدون هیچ مرجع مرکزی برای کنترل داده‌ها یا مدیریت مالکیت اطلاعات ذخیره‌شده عمل می‌کند. کاربران شبکه سیا به طور کامل مسئولیت داده‌ها و فضای ذخیره‌سازی خود را بر عهده دارند؛ در حالی که اجاره‌دهندگان در ازای اجاره این فضا به میزبانان خود توکن سیاکوین (SC) پرداخت می‌کنند.

این شبکه توسط گره‌ها پشتیبانی می‌شود، سیستم Siacoin داده‌های کاربران را به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌کند و آن را بین گره‌ها توزیع می‌کند. یک گره نمی‌تواند به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا کند؛ زیرا این اطلاعات خصوصی بوده و تنها با کلیدهای خصوصی که مالکیت داده‌ها را اثبات می‌کند، می‌توان به آنها دسترسی داشت. حتی اگر یک گره بتواند به داده‌ها دسترسی داشته باشد، تنها به بخشی از آن‌ها دسترسی خواهد داشت و اطلاعات او بی‌فایده خواهد بود. با توزیع اطلاعات بین گره‌ها، احتمال آسیب دیدن اطلاعات کاهش یافته و سطح امنیت افزایش می‌یابد.

هر قسمت از اطلاعات در این شبکه، تکه تکه شده و به 30 قسمت تقسیم می‌شود. به لطف ماهیت غیرمتمرکز شبکه، Siacoin قادر به ارائه یک پاسخ فوری در زمان واقعی است تا کاربران مجبور نباشند منتظر یک سرور مرکزی برای پاسخگویی به درخواست‌ها باشند. دو جزء اصلی شبکه سیاکوین میزبان و اجاره کننده هستند. هر میزبان برای ارائه خدمات ذخیره‌سازی ابری خود از اجاره‌کنندگان آن فضا توکن دریافت می‌کند. میزبان‌ها می‌توانند ظرفیت‌ها و خدمات ذخیره‌سازی خود را ارتقا دهند و حتی می‌توانند از اجاره فضا به برخی مصرف‌کنندگان خاص خودداری کنند.

هسته عملکرد سیاکوین قراردادهای فایل (File Contract) است که نسخه‌ای از قراردادهای هوشمند هستند. قراردادهای فایل قوانین از پیش تعیین شده‌ای دارند و به صورت خودکار عمل می‌کنند تا امکان برقراری ارتباط بین میزبان‌ها و اجاره‌دهندگان را فراهم کنند. سیاکوین بر الگوریتم اثبات کار (PoW) مبتنی است، به همین دلیل کوین‌های SC قابل استخراج هستند، در حالی که هیچ محدودیتی در حداکثر عرضه توکن Siacoin (SC) وجود ندارد. توکن SC چیست؟

توکن SC چیست؟

یکی از اشتباهات رایجی که درباره این توکن وجود دارد، این است که بسیاری از افراد ارز دیجیتال بومی شبکه سیاکوین را SIA می‌نامند. در واقع این شبکه سیا نام دارد و نام توکن بومی آن SC است. اما توکن SC چیست؟ توکن SC ارز دیجیتال کاربردی (utility token) شبکه سیا است. تقریباً تمام خدمات و ویژگی‌های موجود در این شبکه با استفاده از توکن SC قابل دسترسی هستند. هنگامی که کاربر داده‌های خود را در شبکه Sia آپلود می‌کند، برای خرید فضای ذخیره‌سازی مورد نیاز برای ذخیره آن داده‌ها به توکن‌های SC نیاز دارد.

لازم به ذکر است که این ارز دیجیتال حداکثر عرضه ندارد. از آنجایی که یک توکن کاربردی است، SC برای استفاده در تراکنش‌ها از طریق قراردادهای هوشمند طراحی شده است. سیاکوین معتقد است که باید یک منبع نامحدود وجود داشته باشد تا بتوان بدون وجود محدودیت خاصی داده‌‌ها را ایجاد و ذخیره کرد. توکن SC به عنوان پاداش در بلاک چین سیا معرفی شده است. پاداش استخراج از 300,000 توکن SC شروع شد و به نرخ 1 توکن SC با استخراج هر بلاک کاهش یافت. تا اینکه در جولای (تیر) سال 2020 به 30,000 توکن SC رسید. پاداش بلاک اکنون برای همیشه تعداد 30,000 توکن باقی خواهد ماند.

همچنین سیاکوین یک ارز دیجیتال قابل استخراج است، در نتیجه ماینرها بخشی جدایی ناپذیر از سیستم هستند. ماینرها در ازای مشارکت در تولید بلاک و تأیید تراکنش‌ها، با توکن‌ SC پاداش می‌گیرند. تیم توسعه Sia قبل از انتشار عمومی الگوریتم ماینینگ، تقریباً 100 بلاک (حدود 30 میلیون توکن SC) را استخراج کرد. تیم و سرمایه‌گذاران این پلتفرم کمتر از 0.1 درصد از کل عرضه سیاکین را در اختیار دارند.

قیمت ارز دیجیتال SC

توکن SC در سال 2015، با قیمتی در حدود 0.00004 دلار راه‌اندازی شد و برای 18 ماه اول، قیمت ارز دیجیتال سیاکوین از 0.0001 دلار عبور نکرد. قیمت توکن SC در تابستان 2017 افزایش یافت و در 19 ژوئن (29 خرداد) به 0.019 دلار رسید. قیمت این ارز دیجیتال در سال 2018 به بالاترین سطح خود، یعنی 0.11 دلار رسید. در زمان نوشته شدن این مقاله، قیمت سیاکوین در 7 روز گذشته 21.99 درصد افزایش یافته است.

خرید این ارز دیجیتال نیز بسیار ساده است. در ابتدا باید در یک صرافی ارز دیجیتال که از توکن Siacoin (SC) پشتیبانی می‌کند، یک حساب کاربری رایگان ایجاد کنید. پس از ایجاد یک حساب کاربری، می‌توانید سفارش خرید قرار بدهید و توکن SC را با قیمت مدنظر خود خریداری کنید.

در حال حاضر امکان خرید و فروش سیا کوین در برخی صرافی‌های فروشگاهی ایرانی نظیر تترلند و کوین کده موجود است.

انتخاب کیف پول برای ذخیره توکن SC

یکی از رایج ترین کیف پول‌های تلفن همراه برای ذخیره توکن SC، کیف پول سیا اندروید والت (Sia Android Wallet) است. البته کیف پول Sia-UI کیف پول رسمی دسکتاپ و تنها کیف پولی است که توسط تیم پشتیبان SC توصیه می‌شود. همچنین می‌توانید کوین‌های SC خود را در هر کیف پول ارز دیجیتال با پشتیبانی از SC ذخیره کنید.

کیف پول‌های سخت‌افزاری (معروف به کیف پول‌های سرد) مانند کیف پول لجر (Ledger) یا ترزور (Trezor) امن‌ترین گزینه برای ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری آفلاین هستند. با این وجود، به دلیل قیمت بالا و پیچیدگی بالا معمولا انتخاب مناسبی برای کاربران تازه‌کار با دارایی کم نیستند. گزینه رایگان و ساده برای ذخیره این دارایی‌ها، استفاده از کیف پول‌های نرم‌افزاری است. این کیف‌ پول‌ها را می‌توان در تلفن هوشمند یا دسکتاپ دانلود کرد. استفاده از کیف پول‌های نرم‌افزاری برای انجام تراکنش راحت‌تر است، اما امنیت کمتری نسبت به گزینه‌های سخت‌افزاری دارند. به همین دلیل بهتر است برای دارایی‌های کمتر مورد استفاده قرار بگیرند.

آیا سرمایه‌گذاری در سیاکوین ایده خوبی است؟

از آنجایی که روز به روز افراد بیشتری اطلاعات مهم خود را ذخیره می‌کنند، از دست‌دادن اطلاعات به دلیل خرابی هارد درایو می‌تواند مشکلات بزرگی را به همراه داشته باشد. همچنین ذخیره دارایی در فضاهای ذخیر‌ه‌سازی متمرکز با هزینه‌ و کنترل شخص ثالث همراه است. همانطور که در بررسی ارز دیجیتال سیاکوین چیست گفته شد، این پروژه می‌تواند فضایی امن برای ذخیره دارایی با قیمت مناسب ارائه دهد.

با این حال، نمی‌توان به صورت دقیق تعداد افرادی را که مایل به ذخیره دارایی‌های خود در فضای غیرمتمرکز هستند را مشخص کرد. از آنجایی که هزینه ذخیره‌سازی در اکوسیستم سیاکوین بسیار پایین است، این امکان وجود دارد که افراد هنوز درباره این سرویس و توانایی آن برای ذخیره دائم فایل‌ها اطلاعات درستی نداشته باشند.

Siacoin یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های ذخیره‌سازی ابری همتا به همتا با بازار خدمات ابری است. رقبای اصلی سیاکوین دیگر سیستم‌های ذخیره‌سازی ابری غیرمتمرکز هستند، از جمله فایل کوین (Filecoin)، Storj و میدسیف (MaidSafe) که هر کدام دارای قابلیت‌های متفاوتی هستند. اگرچه بلاک چین‌های رقیب زیادی با عملکردهای کم و بیش مشابه وجود دارد؛ اما سیاکوین همچنان از محبوب‌ترین شبکه‌های ذخیره اطلاعات است. این شبکه فضای ذخیره‌سازی مقرون‌به‌صرفه را در یک محیط امن و غیرمتمرکز برای کاربران خود فراهم می‌کند.

آیا اطلاعات در سیاکوین امن هستند؟

ماینرها در شبکه انگیزه مالی برای ارائه فضای ذخیره‌سازی دارد. علاوه بر این، فایل‌ها قبل از آپلود به 30 بخش تقسیم می‌شوند و سپس در شبکه Sia پخش می‌شوند. این بدان معناست که داده‌ها امن نگه داشته می‌شوند.

بهترین صرافی برای خرید و فروش توکن SC چیست؟

این ارز دیجیتال را می‌توانید در صرافی‌های متمرکزی مانند بایننس (Binance)، کراکن (Kraken)، هیوبی گلوبال (Huobi Global)، اوکی ایکس (OKEx) و Upbit خرید و فروش کرد. هر صرافی گزینه‌های معاملاتی متفاوتی را ارائه می‌دهد، از این رو باید بر اساس نیاز خود بهترین گزینه را پیدا کنید.

چند توکن SC وجود دارد؟

هیچ محدودیتی برای مقدار سیاکوین‌های قابل استخراج وجود ندارد.

آینده سیاکوین چگونه است؟

برخی پیش‌بینی کوتاه‌مدت قیمت Siacoin (SC) نشان می‌دهد که این دارایی تا پایان سال 2023 با میانگین قیمت 0.0054 دلار معامله می‌شود و در ابتدای سال 2024 قیمت فعلی آن حدود 124 درصد افزایش می‌یابد. از این رو به عقیده بسیاری این ارز دیجیتال گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است.

از کجا سیا کوین بخریم ؟

امکان خرید و فروش سیا کوین در برخی صرافی‌های فروشگاهی ایرانی نظیر تترلند و کوین کده و آبان تتر موجود است.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

درباره نویسنده

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.