معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال بیت تورنت (BTTC) چیست؟ بررسی تفاوت BTTC و BTT

معرفی رمزارزها

مطالعه در 14 دقیقه

بیت تورنت با ارز دیجیتال BTTC یکی از پلتفرم‌های بزرگ در حوزه اشتراک‌گذاری فایل‌های همتا به همتا یا P2P در فضای کریپتو است. این ارز دیجیتال روی بلاک چین ترون راه‌اندازی شده و از استاندارد TRC-10 استفاده می‌کند. هدف از ایجاد BTTC این است که کاربران را تشویق کند تا منابع رایانه‌ای خود را برای افزایش سرعت دانلود و ذخیره‌سازی غیرمتمرکز به اشتراک بگذارند. اگر شما هم علاقه‌مندید درباره این ارز دیجیتال اطلاعات بیشتری کسب کنید پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این مطلب از ایران بروکر با ما همراه باشید.

تاریخچه بیت تورنت (BTTC)

جالب است بدانید که استفاده از نرم افزار و شبکه بیت تورنت برای به اشتراک‌گذاری منبع داده در دهه 2000 رایج بود و از آن برای دانلود رایگان موسیقی و فیلم استفاده می‌شد. اما باوجود محبوبیت بیت تورنت در بین کاربران، دو چالش اصلی این پلتفرم نظیر به نظیر را تهدید می‌کرد. یکی از مشکلات این بود که کاربران برای پیدا کردن و دانلود محتوای موردنظر خود باید زمان زیادی را صرف می‌کردند. مسئله دیگر این بود که کاربران پس‌ازاین که محتوای موردنظر خود را دریافت می‌کردند، انگیزه‌ای برای ادامه اشتراک‌گذاری فایل‌ها در شبکه بیت تورنت را نداشتند.

بیت تورنت (BTTC) چیست؟

BITTorrent0
بیت تورنت چیست؟

بیت تورنت یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های همتا به همتا است که برای اشتراک‌گذاری فایل و داده مورداستفاده کاربران قرار می‌گیرد. این شبکه P2P در ابتدا در سال 2001 منتشر شد، درست زمانی که اینترنت به‌تازگی شروع به کار کرده بود. می‌توان گفت در آن زمان انقلابی در دانلود فایل‌ها و دریافت رسانه‌های سرگرمی و فایل‌ها و داده‌های بزرگ (Big Data) در بین کاربران ایجادشده بود.

بنیاد ترون در سال 2018 بیت تورنت را خریداری کرد. این پلتفرم به‌عنوان یک برنامه غیرمتمرکز همتا به همتا روی بلاک چین ترون راه‌اندازی شد. البته بنیاد ترون ابزارهای جدیدی به این پلتفرم اضافه کرد و هم‌زمان توکن مبتنی بر TRC-10 با نام BTTC را نیز ایجاد کرد. این ارز دیجیتال برای تشویق کاربران جهت مشارکت در این پلتفرم است.

همچنین اکوسیستم بیت تورنت دارای یک پلتفرم پخش زنده است که کاربران را قادر می‌کند به ساخت محتوا و مشاهده ویدیو بپردازند. در این پلتفرم نیز کاربران می‌توانند توکن های BTTC را به‌عنوان پاداش دریافت کنند و همچنین می‌توانند آن را در پلتفرم استیک کنند.

ارز دیجیتال BTTC و BTT چه تفاوتی دارند؟

ارز دیجیتال قدیمی بیت تورنت BTT نام داشت. در تاریخ 12 دسامبر 2021 شاهد راه‌اندازی شبکه اصلی بیت تورنت به نام BitTorrent Chain و با نماد BTTC بودیم. درواقع BTTC یک بلاکچین در تعامل با BTT است که از مکانیزم اجماع اثبات سهام یا PoS استفاده می‌کند. این شبکه از PoS برای انجام اعتبارسنجی تراکنش‌ها و همین‌طور افزایش مقیاس‌پذیری به شیوه زنجیره جانبی در قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. این تغییرات به بیت تورنت اجازه می‌دهد که با شبکه‌های اتریوم، ترون و بایننس امکان همکاری داشته باشد. این شبکه قصد دارد در آینده با بلاک چین‌های بیشتری همکاری کند.

ارز دیجیتال BTT زمان راه‌اندازی BTTC با نسبت 1000:1 جایگزین شد. یعنی به ازای هر 1000 عدد BTT یک ارز دیجیتال BTTC ایجاد شد و به‌این‌ترتیب عرضه کل به 990 تریلیون رسید.

ارز دیجیتال BTT مدت‌زمانی مورداستفاده در اکوسیستم قرار گرفتند و سپس به BTTOLD تغییر نام دادند و پس‌ازاین تغییر نام مجدداً در ژانویه در صرافی‌ها لیست شدند.

ارز دیجیتال BTTC در ابتدا در صرافی بایننس لیست شد و در حال حاضر در بسیاری از صرافی‌های ایرانی با همین نام لیست شده و قابل خریداری است.

از ارز دیجیتال BTTC در اکوسیستم بیت تورنت در موارد زیر استفاده می‌شود:

  • برای تبدیل‌شدن به یک اعتبارسنج یا نود در شبکه BTTC
  • استیک BTTC برای کسب پاداش
  • توکن حاکمیتی
  • استفاده برای پرداخت هزینه‌های تراکنش

همچنین توکن های قدیمی برای پرداخت هزینه جهت ذخیره فایل‌ها در BTFS، برای استخراج BTFS و افزایش سرعت دانلود استفاده می‌شوند.

ارتقا سیستم فایل جدید بیت تورنت در ژانویه 2022 آزمایش شد و در فوریه 2022 شبکه اصلی BTTC به‌طور رسمی راه‌اندازی شد. این تغییرات برای پشتیبانی از اتصال زنجیره‌ای متقابل و پرداخت‌های چند کاناله طراحی‌شده است. با استفاده از این امکانات جدید استفاده از شبکه برای کاربران آسان‌تر می‌شود و اکوسیستم با برنامه‌های بیشتری سازگار می‌شود. در ادامه این تغییرات پاداش‌های ایردراپ نیز از بلاک چین ترون به BTTC منتقل شدند.

گزارش‌های منتشرشده در ماه نوامبر نشان می‌دهد که از 22 تا 30 نوامبر 2022 بیش از 371 میلیون کیف پول بیت تورنت اسپید روی این شبکه راه‌اندازی شده که 4.32 میلیون حساب فعال در زنجیره ترون فعال هستند.

بیت تورنت چگونه کار می‌کند؟

درباره نحوه کار بیت تورنت باید گفت که این ایده در ابتدا توسط برام کوهن و دیوید هریسون برای تبادل فایل‌]ای سرگرمی مانند فیلم و موسیقی بین کاربران اینترنت ایجاد شد. این روش به کاربران کمک می‌کرد به‌صورت رایگان و به شکلی آسان‌تر به فایل‌های سرگرمی دسترسی داشته باشند. نحوه کار بیت تورنت به این شکل است که محتواها را روی یک سرور مرکزی ذخیره نمی‌کند. در این شبکه فایل‌ها و داده‌ها در بین کاربران رایانه توزیع و میزبانی می‌شود. زمانی که یک کاربر قصد دارد یک فایل را دانلود کند هر قطعه از فایل که تورنت نامیده می‌شود را از یکی از ارائه‌دهندگان شبکه دریافت می‌کند. پس‌ازآن کاربر می‌تواند به شبکه بیت تورنت متصل بماند و فایل را برای کاربران دیگر به اشتراک بگذارند.

این پلتفرم برای مدت‌های زیادی طی سال‌های آخر دهه 80 شمسی کاربرد زیادی در میان کاربران ایرانی داشت و اگر از نسل قدیمی‌تر ماربران اینترنت باشید قطعا با بیت تورنت فیلم، موسیقی و یا فایل مورد نظرتان را دانلود کرده‌اید.

هرکسی که در شبکه بیت تورنت یک فایل کامل را در اختیار داشته باشد، به یک Seeder تبدیل می‌شود. هر چه کاربران بیشتری به‌عنوان seeders در شبکه حضورداشته باشند و از یک فایل پشتیبانی کنند، سرعت دانلود افزایش پیدا می‌کند. باوجوداینکه این ایده جذاب بود، کاربران انگیزه کافی برای پیوستن به شبکه نداشتند. برای اینکه کاربران انگیزه کافی برای ماندن در شبکه را داشته باشند، بیت تورنت ارز دیجیتال بومی خود یعنی BTTC را راه‌اندازی کرد و از آن به‌عنوان پاداش برای کاربران شبکه استفاده کرد.

بیت تورنت اسپید (BitTorrent Speed)

پس‌ازاینکه بیت تورنت سیستم خود را روی فناوری بلاک چین راه‌اندازی کرد، بیت تورنت اسپید با استفاده از قابلیت‌های این فناوری، به افزایش سرعت دانلود کمک کرد. این افزایش سرعت به دلیل سیستم تشویقی که راه‌اندازی شده بود، امکان‌پذیر شد. طبق سیستم جدیدی که ایجاد شد هر کاربر برای درخواست یک فایل، باید به ارائه‌دهندگان اعلام می‌کرد که قصد دارد چه مقدار توکن BTTC برای دریافت فایل بپردازد. زمانی که ارائه‌دهندگان خدمات با میزان BTTC پیشنهادشده موافقت می‌کردند، این ارز دیجیتال در یک کانال پرداختی روی بستر بلاک چین ترون منتقل می‌شد. پس‌ازاینکه ارائه‌دهندگان فایل، محتوای موردنظر کاربر را منتقل می‌کردند، تراکنش روی شبکه ترون ثبت می‌شد و BTTC به حساب ارائه‌دهندگان منتقل می‌شد.

درواقع بیت تورنت اسپید از ارز دیجیتال BTTC برای تشویق ارائه‌دهندگان فایل جهت ادامه فرایند اشتراک‌گذاری استفاده می‌کند. این موضوع باعث افزایش کارایی شبکه به میزان قابل‌توجهی شده و هم‌زمان سرعت انتقال فایل‌ها را افزایش می‌دهد. به دلیل اینکه در شبکه همتا به همتای بیت تورنت فایل‌های زیادی در دسترس کاربران است، این سرویس همچنان برای کاربرانی که از گیرنده رایگان بیت تورنت برای دانلود فایل‌ها استفاده می‌کنند، یک سرویس کاربردی است.

سیستم فایل بیت تورنت (BTFS)

همان‌طور که در حال حاضر و پیش‌ازاین از فضای ذخیره‌سازی ابری استفاده می‌شد، بیت تورنت علاوه بر اشتراک‌گذاری فایل‌ها یک سیستم ذخیره‌سازی نیز ارائه می‌کند. سیستم ذخیره‌سازی بیت تورنت به نام BTFS به‌صورت همتا به همتا و غیرمتمرکز به کاربران خدمات ارائه می‌کند. هدف از ایجاد BTFS ارائه یک جایگزین مقیاس‌پذیر، غیرقابل سانسور و با هزینه مناسب‌تر برای ذخیره‌سازی فایل‌ها است.

سیستم فایل بیت تورنت از تعداد زیادی گره BTFS بانام‌های اجاره‌کننده و میزبان ایجادشده است. اجاره‌کنندگان کاربرانی هستند که قصد دارند از فضای ذخیره‌سازی برای ذخیره فایل‌های خود استفاده کنند. همان‌طور که احتمالا حدس می‌زنید میزبان‌ها افرادی هستند که قصد دارند فضای خالی ذخیره‌سازی خود را در ازای دریافت ارز دیجیتال BTTC با دیگران به اشتراک بگذارند.

زمانی که یک کاربر تصمیم می‌گیرد به‌عنوان اجاره کنند از سیستم فایل بیت تورنت استفاده کند، فایل‌هایش بین چند میزبان معتبر در شبکه توزیع می‌شود. با استفاده از فناوری‌های پیشرفته رمزگذاری و فناوری تعمیر فایل، BTFS این قابلیت را دارد که فایل‌ها را به‌صورت محرمانه نگهداری کند. بیت تورنت امنیت فایل‌ها را تضمین می‌کند و کاربران می‌توانند به‌راحتی و بدون هیچ‌گونه وقفه به فایل‌های خود دسترسی داشته باشند.

DLive چیست؟

DLive یک پلفترم پخش زنده ویدیو مبتنی بر بلاک چین است که بیت تورنت آن را در سال 2020 خریداری کرد. با استفاده از این پلتفرم که مبتنی بر جامعه است امکان ارائه خدمات غیرمتمرکز در اکوسیستم بیت تورنت ایجادشده است. برخلاف پلتفرم‌های سنتی که به کاربران هیچ پاداشی پرداخت نمی‌کنند، بیت تورنت در دی لایو به تولیدکنندگان محتوا و بینندگان در ازای مشارکت در پلتفرم پاداش می‌دهد. کاربران در DLive می‌توانند در ازای تماشای ویدیو و چت‌های آنلاین یا به اشتراک‌گذاری محتوا، پاداش‌هایی در قالب ارز دیجیتال BTTC دریافت کنند. همچنین کاربران می‌توانند برای کسب پاداش‌های بیشتر و یا باز کردن قفل خدمات کاربردی‌تر، ارز دیجیتال BTTC را در DLive استیک کنند.

ارز دیجیتال BTTC چیست؟

BTTC 1 2
ارز دیجیتال BTTC چیست؟

ارز دیجیتال BTTC یک توکن کاربردی مبتنی بر استاندارد TRC-10 و ارز دیجیتال تخصصی اکوسیستم بیت تورنت است. این ارز دیجیتال به‌طورکلی 990 میلیارد توکن عرضه کرده است. درواقع این ارز دیجیتال برای ایجاد یک اقتصاد مبتنی بر ارز دیجیتال برای اکوسیستم بیت تورنت، اشتراک‌گذاری پهنای باند و پاداشی برای به اشتراک‌گذاری منابع ذخیره‌سازی در شبکه این پروژه راه‌اندازی شد.

از این ارز دیجیتال می‌توان برای پرداخت جهت دریافت خدمات همتا به همتا در شبکه استفاده کرد. کاربرانی که قصد استفاده از فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز یا قصد استفاده از پهنای باند برای دانلود فایل دارند، می‌توان از BTTC برای ارائه پاداش به کسانی که خدمات ارائه می‌کنند، استفاده کنند.

علاوه بر این بیت تورنت قصد دارد از ارز دیجیتال BTTC برای تأمین مالی جمعی جهت ایجاد محتوا، خرید دارایی‌های قابل دانلود به‌طور مستقیم از سازندگان و پاداشی برای تولیدکنندگان محتوا در DLive استفاده کند.

نحوه خرید ارز دیجیتال بیت تورنت (BTTC)

برای خرید ارز دیجیتال بیت تورنت (BTTC) کافی است به‌صورت آنلاین به یکی از صرافی‌های امن ایرانی مراجعه کنید. پس از انجام احراز هویت و تایید حساب، شما می‌توانید به‌راحتی با شارژ حساب کاربری خود، اقدام به خرید بیت تورنت کنید.

جاستین سان و بیت تورنت

justin sun and bittorrent 2
جاستین سان و بیت تورنت

در رابطه با جاستین سان و بیت تورنت آخرین اخباری که وجود دارد این است که ترون و بیت تورنت که مالک آن جاستین سان است با زنجیره Houbi ادغام شدند.

جاستین سان در 14 اکتبر 2022 توییتر اعلام کرد:

ما اکوسیستم ترون و زنجیره بیت تورنت را با هکو ادغام خواهیم کرد. ما به اندازه کافی روی این پروژه سرمایه‌گذاری خواهیم کرد و به همه افراد پیشنهاد می‌کنیم در این پروژه سرمایه‌گذاری کنند تا ترون و زنجیره بیت تورنت را با هم بسازیم.

پس‌ازاینکه جاستین سان در هوبی به‌عنوان مشاور هیئت‌مدیره انتخاب شد، تصمیم گرفت این شبکه را با ترون ادغام کند.

جاستین سان در ادامه به این موضوع اشاره کرد که میزان قابل‌توجهی از توکن Huobi دارد.

جاستین سان پس از افشای سرمایه‌گذاری خود در ارز دیجیتال Huobi در رابطه با بازسازی این شبکه گفت:

بنیان‌گذار TRON در 14 اکتبر توییت کرد که زنجیره Heco Huobi به بلاکچین پرچم‌دار شرکت او و اکوسیستم زنجیره بیت تورنت می‌پیوندد. او افزود که آن‌ها همچنین پول کافی برای تشویق همه توسعه‌دهندگان Heco به همکاری در پروژه‌های ترون و زنجیره بیت تورنت سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

اخبار جدید بیت تورنت

جدیدترین اخبار مرتبط با بیت تورنت مربوط به انتقال این ارز دیجیتال به یک قرارداد هوشمند جدید است. ارز دیجیتال تخصصی سابق بیت تورنت با نام BTT روی زنجیره هوشمند بایننس فعال بود. در حال حاضر BTTC که ارز دیجیتال جدید بیت تورنت است روی شبکه بلاکچین ترون راه‌اندازی شده است.

تحلیل و پیش‌بینی قیمت بیت تورنت

future of BTTC
پیش بینی قیمت بیت تورنت (BTTC)

پیش‌بینی قیمت بیت تورنت (BTTC) در 2022

تحلیلگران انتظار دارند که با توجه به روند نزولی بازار کریپتو در سال 2022، ارز دیجیتال BTTC نیز تا پایان سال یک روند کند را دنبال کند. طبق پیش‌بینی بسیاری از متخصصان ارز دیجیتال قیمت بیت تورنت تا پایان سال نهایتا تا قیمت 0.00000213 دلار در سال 2022 خواهد رسید.

البته بازار به روند نزولی خود ادامه دهد احتمالا قیمت بیت تورنت نیز به سمت اعداد 0.00000145 کاهش خواهد یافت. در نهایت حداقل قیمت مورد انتظار کارشناسان برای این ارز دیجیتال تا پایان سال 2022 عددی حدود 0.000000931 دلار است.

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال BTTC در سال 2023

طبق پیش‌بینی‌های انجام شده توسط سایت‌های تخصصی مانند Telegaon نگهداری طولانی‌مدت بیت تورنت می‌تواند مناسب باشد. این سایت انتظار دارد قیمت BTTC تا سال 2023 در نهایت به قیمتی حدود 0.00000657 دلار برسد. بااین‌حال، انتظار می‌رود میانگین قیمت یک ارز دیجیتال BTTC حدود 0.00000449 دلار باشد. البته درصورتی‌که بازار به‌طورکلی نزولی باشد قیمت این ارز دیجیتال نیز ممکن است تا 0.00000281 دلار کاهش یابد. اگر شاهد رویدادهای صعودی در بازار ارز دیجیتال و توکن BTTC باشیم، احتمالا این کریپتو شاهد رشد قیمتی قابل‌توجهی خواهد بود.

آینده ارز دیجیتال بیت تورنت

این ارز دیجیتال از حمایت قوی کاربران برخوردار است. می‌توان گفت آینده BTTC در بلندمدت امیدوارکننده است. بااینکه این ارز دیجیتال تغییرات قابل‌توجهی از 2021 تا 2022 داشته اما به دلیل روند نزولی بازار ارز دیجیتال شاهد کاهش قیمت آن بودیم. قیمت BTTC در ژانویه 2022 به بیشترین ATH خود یعنی قیمت  0.000003054 دلار رسید. پس‌ازآن تقریبا 70 درصد کاهش قیمت را تجربه کرد.

به‌طورکلی می‌توان گفت BTTC یکی از محبوب‌ترین آلتکوین های بازار کریپتو محسوب می‌شود. بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران انتظار دارند که در سال‌های آینده قیمت BTTC رشد قابل‌توجهی داشته باشد. باید منتظر رالی صعودی بازار کریپتو در سال‌های آینده باشیم و هم‌زمان روند قیمتی این ارز دیجیتال را زیر نظر بگیریم.

سخن پایانی درباره ارز دیجیتال بیت تورنت

این پروژه یک اکوسیستم منحصربه‌فرد است که از تکنولوژی بلاک چین و ارز دیجیتال برای ایجاد تغییر در فرایند اشتراک‌گذاری همتا به همتای فایل‌ها استفاده می‌کند. درواقع یک سیستم جایگزین غیرمتمرکز، کارآمد و کم هزینه برای اشتراک‌گذاری فایل‌ها به‌صورت P2P است. همچنین تیم این پروژه به دنبال اضافه کردن موارد استفاده کاربردی‌تر به ارز دیجیتال تخصصی BTTC و پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز است. این ابزارهای می‌توانند برای توسعه‌دهندگانی که به دنبال راه‌اندازی DApp های خود هستند یک گزینه مناسب باشد. این توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های خود را در اکوسیستمی راه‌اندازی کنند که امکان اشتراک‌گذاری و ذخیره فایل را نیز فراهم می‌کند.

سوال های متداول

آیا قیمت بیت تورنت (BTTC) به 1 دلار خواهد رسید؟

با توجه به قیمت کنونی این ارز دیجیتال، انتظار رسیدن آن به یک دلار خیلی زود است.

چرا BTT به BTTC تغییر پیدا کرد؟

برای افزایش سرعت و کارایی شبکه این ارز دیجیتال تغییرات بنیادی انجام داد و در این روند، ارز دیجیتال جدید BTTC را ارائه کرد.

بیت تورنت از چه بلاک چینی استفاده می‌کند؟

بیت تورنت در حال حاضر از بلاک چین ترون استفاده می‌کند. این ارز دیجیتال پیش‌ازاین از زنجیره هوشمند بایننس استفاده می‌کرد.

توکن اصلی شبکه بیت تورنت چیست؟

 در حال حاضر ارز دیجیتال و توکن این اکوسیستم، توکن BTTC است.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(1نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
ناشناس ۰۵ بهمن ۱۴۰۲

ممنون از معلومات جامع و کامل تان