ریپورتاژ آگهی

بررسی و قیمت قهوه روبوستا

ریپورتاژ آگهی

مطالعه در 7 دقیقه

آیا مایلید مطالب بیشتری درباره بازار و قیمت قهوۀ روبوستا بیاموزید؟ این مقاله برای افرادی که خواهان درک این بخش مهم در صنعت جهانی قهوه هستند مطالبی را ارائه خواهد داد.

Robusta coffee 1

بررسی قهوه روبوستا

دانه‌های قهوه به دو نوع اصلی روبوستا و عربیکا تقسیم‌بندی می‌شود. دانه‌های روبوستا معمولاً طعم قوی‌ای دارند اما از آنجایی‌که کف مطلوبی روی قهوۀ آماده شده ایجاد می‌کند انتخاب مطلوب برای تهیۀ قهوۀ اسپرسو است. در قهوه‌های فوری و میکس نیز از دانه‌های روبوستا استفاده می‌شود.
قهوۀ روبوستا به دلیل خصوصیات منحصر به فردی که دارد مورد توجه است.

قهوه روبوستا از دانه‌های درخت قهوۀ کانفوراً تهیه می‌شود و تقریباً ۴۰% از تولید قهوه در جهان را به خود اختصاص می‌دهد. روبوستا در مقایسه با عربیکا طعم قوی‌تر و تلخ‌تری دارد.
دانه‌های قهوه روبوستا اغلب دو برابر دانه‌های قهوۀ عربیکا حاوی کافئین هستند. کشت درختان روبوستا آسان‌تر است، باردهی بیشتری دارند و به همین دلیل یک گزینۀ مقرون به صرفه برای ترکیب‌های قهوه محسوب می‌شود.

مشخصات طعم

مشخصۀ اصلی قهوۀ ربوستا طعم قوی و رنگ قهوه‌ای روشن آن است. طعم آن اغلب خاکی و چوبی و گاهی اوقات آجیلی است. به دلیل طعم تند و قوی قهوۀ عربیکا، برخی از علاقمندان به قهوه، طعم ملایم‌تر قهوۀ عربیکا را ترجیح می‌دهند.

مناطق کشت

آسیا و آفریقا محل‌های اصلی کشت قهوۀ روبوستا هستند. اصلی‌ترین کشور‌های تولیدکنندۀ قهوۀ روبوستا عبارتند از:

● ویتنام: ویتنام دومین تولیدکنندۀ بزرگ قهوه در جهان است که بیش از ۱۸% از دانه‌های قهوۀ روبوستا را تأمین می‌کند.
● برزیل: اگرچه برزیل اغلب دانه‌های عربیکا تولید می‌کند اما بیش از ۱۵% از تولید قهوۀ روبوستا در جهان را به خود اختصاص می‌دهد.

● اندونزی: دانه‌های روبوستا که در جزایر سوماترا و جاوۀ اندونزی کشت می‌شوند کیفیت بالایی دارند.
● هندوستان: هندوستان نقش مهی در کشت قهوۀ روبوستا ایفا می‌کند.

شرایط‌ایده‌آل رشد

قهوۀ روبوستا در محیط‌های گرمسیری دارای رطوبت و سطوح بارندگی بالا رشد می‌کند. بهترین محیط کشت برای قهوۀ روبوستا در مناطق کم ارتفاع (کمتر از ۶۰۰ متر) است. بهترین دما برای پرورش قهوۀ روبوستا ۲۵ تا ۳۰ درجۀ سانتیگراد و بین ۱۵۰ تا ۳۸۰ سانتیمتر بارندگی سالیانه است.

بازار قهوۀ روبوستا چیست؟

بازار دانۀ قهوۀ روبوستا یکی از بخش‌های مهم در صنعت جهانی قهوه است.

Robusta coffee 3

اندازۀ بازار

  • 18.16 میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ تخمین‌زده می‌شود.
  • تخمین‌زده می‌شود تا ۲۰۲۳ به رقم 28.73 میلیارد دلار برسد.
  • پیش‌بینی می‌شود نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) از ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۰ به ۵. ۹۰% برسد.

محبوبیت قهوۀ فوری در حال افزایش است. دانه‌های قهوۀ روبوستا به دلیل کافئین بالا و قیمت مناسب‌شان برای قهوۀ فوری مناسب هستند. ضمناً درختان قهوۀ روبوستا در مقایسه با قهوۀ عربیکا مقاومت بیشتری در برابر آفت‌ها و بیماری‌ها دارند و کشاورزان کشت قهوۀ روبوستا را ترجیح می‌دهند.

چند مشکل وجود دارند:

سایر نوشیدنی‌ها مانند چای رقیب قهوه محسوب می‌شوند که بر مصرف قهوۀ روبوستا تأثیر می‌گذارد. عواملی مانند شرایط هوا و روند‌های اقتصادی جهانی، بر قیمت‌های دانۀ قهوۀ روبوستا تأثیر می‌گذارند.
توجه: بخش “غذا و نوشیدنی” به عنوان مصرف کنندۀ نهایی برای بازار دانۀ قهوۀ روبوستا تسلط دارد.
اگر به معاملۀ کالا قهوه علاقه دارید، قهوۀ روبوستا می‌تواند یک گزینۀ خوب برای شما باشد.

دلایل افزایش و کاهش قیمت قهوه روبوستا

عوامل مربوط به عرضه و تقاضا می‌توانند موجب افزایش و کاهش قیمت قهوۀ روبوستا شوند.

دلایل افزایش قیمت قهوه روبوستا

Robusta coffee 2

کمبود عرضه

خشکسالی در ویتنام: ویتنام، به عنوان بزرگترین تولیدکنندۀ دانه‌های قهوۀ روبوستا در جهان، در سال‌های زراعی ۲۰۲۲/۲۰۲۳ و ۲۰۲۳/۲۰۲۴ با خشکسالی شدید مواجه شد که این موضوع برداشت محصول را کاهش داد و بازار دچار کمبود دانۀ قهوۀ روبوستا شد.

بارش سنگین در برزیل: هرچند برزیل به دلیل قهوه‌های عربیکا مشهور است، اما قهوۀ روبوستا هم تولید می‌کند. بارش سنگین در میناس گرایس، منطقۀ اصلی پرورش قهوه در برزیل، بر محصول عربیکا در ۲۰۲۴/۲۰۲۵ تأثیر گذاشت. هرچند، نگرانی‌ها دربارۀ تأثیرات متعاقب بر تولید روبوستا در برزیل موجب افزایش اولیۀ قیمت قهوۀ روبوستا شد.

افزایش تقاضا

تغییر ارجحیت: روند رو به رشد تقاضا برای قهوۀ روبوستا برای تولید قهوۀ فوری و ترکیب‌های اسپرسو، به دلیل ارزان‌تر بودنش در مقایسه با عربیکا، موجب افزایش تقاضا برای قهوۀ روبوستا شده است.
افزایش عمومی تقاضا برای قهوه: به دلیل رشد اقتصادی و افزایش مصرف در بازار‌های نوظهور، تقاضای جهانی برای قهوه افزایش داشته است. این افزایش عرضه همراه با مشکلات در عرضه، فشار بیشتری بر قیمت قهوۀ روبوستا وارد کرده است.

دلیل کاهش قیمت قهوه روبوستا

کسب سود و اصلاح بازار: همزمان با رسیدن قیمت قهوۀ روبوستا به بالاترین سطح طی ۴۵ سال اخیر، برخی از سرمایه گذار‌ها ترجیح می‌دهند به منظور کسب سود اقدام به فروش دارائی‌های‌شان کنند. فعالیت کسب سود می‌تواند منجر به ایجاد یک اصلاح قیمت شود.

بهبود موجودی انبار ICE: بازار قرارداد‌های ICE از قرارداد‌های آتی روبوستا تبعیت می‌کند. افزایش موجودی دانۀ قهوۀ روبوستا در انبار‌های تحت نظر ICE موجب کاهش نگرانی‌ها دربارۀ کمبود سریع قهوه می‌شود و روند افزایش قیمت را آهسته می‌کند.

تقویت دلار آمریکا: قیمت قهوۀ روبوستا اغلب بر دلار آمریکا مسلط است. اگر دلار در برابر سایر ارز‌ها تقویت شود، روبوستا برای وارد‌کنندگانی که از ارز‌های ضعیف‌تر استفاده می‌کنند، گران‌تر می‌شود که منجر به کاهش تقاضا و اصلاح قیمت می‌شود.
کمبود عرضه همزمان با خرید‌های سفته بازانه منجر به افزایش قیمت قهوۀ روبوستا می‌شوند. هرچند، همزمان با از بین رفتن شوک اولیه، عواملی مانند کسب سود، بهبود چشم انداز‌های عرضه و نوسانات ارز منجر به ایجاد یک اصلاح قیمت می‌شوند.

عوامل موثر بر قیمت قهوه روبوستا

چندین عامل مربوط به عرضه و تقاضا بر قیمت قهوۀ روبوستا تأثیر می‌گذارند. در ادامه نگاهی بر عوامل مؤثر بر عرضه و تقاضا خواهیم داشت:

عرضه

  • سطوح تولید: قیمت قهوۀ روبوستا شدیداً تحت تأثیر عرضه و تقاضا است. فراوانی محصول روبوستا به دلیل شرایط خوب آب و هوایی می‌تواند منجر به کاهش قیمت شود. از طرف دیگر، کاهش محصول به دلیل عواملی مانند بیماری و آفت یا خشکسالی منجر به کاهش عرضه و افزایش قیمت می‌شود.
  • هزینه‌های تولید: هزینه‌های کاشت، برداشت و پردازش دانه‌های روبوستا نیز مؤثر هستند. نوسانات در قیمت‌های کود، دستمزد کارگران و هزینه‌های حمل و نقل بر قیمت نهایی تأثیر می‌گذارند.
  • کیفیت: درحالیکه دانه‌های روبوستا معمولاً ارزان‌تر از دانه‌های عربیکا هستند اما دانه‌های روبوستا نیز انواع مختلفی دارند. دانه‌های روبوستا متعلق به مناطقی خاص یا دانه‌هایی که با روش‌های منحصر به فرد پردازش شده‌اند، با کیفیت‌تر هستند که قیمت‌شان را افزایش می‌دهد.

تقاضا

  • شرایط اقتصاد جهانی: افت‌های اقتصادی منجر به کاهش تقاضا برای قهوۀ روبوستا می‌شوند زیرا مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند از مخارج غیرضروری پرهیز کنند. از طرف دیگر، رشد قوی اقتصادی منجر به افزایش تقاضا و افزایش قیمت قهوه می‌شود.
  • نوسانات ارزی: از آنجاییکه قهوۀ روبوستا بطور بین‌المللی معامله می‌شود، نوسانات در نرخ‌های مبادلات ارزی می‌تواند بر بهای واردکننده‌ها و صادرکننده‌ها تأثیر بگذارند.
  • ترجیحات مصرف‌کننده‌ها: هرچند روبوستا یک انتخاب محبوب برای قهوۀ فوری و ترکیب اسپرسو است، ترجیحات مصرف‌کننده‌ها می‌توانند تغییر کنند. افزایش تقاضا برای قهوۀ عربیکا و کاهش تقاضا برای روبوستا بر قیمت‌ها اثر می‌گذارد.
  • رقابت: سایر رقبای قهوۀ روبوستا مانند عربیکا و حتی نوشیدنی‌های جایگزین مانند چای، بر قیمت روبوستا تأثیر می‌گذارند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید