آموزش بازارهای مالی

بررسی خبر ریزش تتر به زیر 1 دلار! چرا تتر به کمتر از 1 دلار رسید؟

آموزش بازارهای مالی

مطالعه در 6 دقیقه

در چند وقت اخیر بازار ارزهای دیجیتال ریزش‌های شدید و پی در پی را تجربه کرده است. این اصلاحات قیمتی به دلایل مختلفی مانند افزایش نرخ بهره آمریکا به دلیل افزایش تورم و یا جنگ بین اوکراین و روسیه اتفاق افتاده است.

در میان این جریانات و ترس‌های شدیدی که بر بازار حاکم است و روز به روز به آن‌ها افزوده می‌شود شایعه ریسک ریزش تتر (USDT) که قوی‌ترین استیبل کوین بازار است نگرانی‌های شدیدی را برای معامله‌گران وکارشناسان ایجاد کرده است.

مرور اتفاقات اخیر

در اواسط این ریزش‌ها اتفاقی مانند از بین رفتن کامل رمزارز لونا و صفر شدن قیمت این ارز ترس در بازار را دوچندان کرد و ابهامات بیشتری برای فعالین و کارشناسان در مورد ادامه فعالیت بازار کریپتوکارنسی مجددا قوت گرفت.

البته این ابهامات از زمان قوت گرفتن معاملات ارزهای دیجیتال و ورود پول‌های بزرگ و رشدهای عجب و غریب در بازار وجود داشته است اما با اتفاقات اخیر این شایعات جان دوباره ای گرفتند.

بخوانید: هشدار ۲۰ بانک برتر دنیا در خصوص ریزش استیبل کوین‌ها

در این میان استیبل کوین‌های مختلفی مانند DAI هم به دلیل فشار فروش دچار ریزش قیمتی شدند و به زیر یک دلار افت کردند.

با رشد 10 درصدی بیت کوین اوضاع بازار کمی رو به بهببودی رفت و ترس معامله‌گران کمی کاهش یافت اما در بدترین زمان ممکن ورشکستگی صرافی FTX و بی ارزش شدن توکن این صرافی موج جدیدی از وحشت را به جان بازار کریپتوکارنسی انداخت و موج منفی و کاهش قیمت مجددا بر بازار حاکم شد.

بخوانید: دو دلیل افت قیمت بیت کوین بعد از خرید FTX توسط بایننس

بخوانید: چرا پس از ورشکستگی FTX، بیت کوین به زیر 17 هزار دلار رسید؟

تتر (USDT) چیست؟

هدف تتر ارائه یک دارایی دیجیتال امن و به دور از نوسانات بازار است. این همان چیزی است که USDT را به یک استیبل کوین تبدیل میکند که ارزش آن با قیمت دلار آمریکا مرتبط است و این رمزارز دارای قیمت ثابت 1 دلار است. هدف این است که Tether باید همیشه قیمت و ارزش خود را حفظ کرده و روی یک دلار ثابت باشد.

ریزش تتر

معامله‌گران کریپتو از Tether برای ارائه نقدینگی ثابت و قابل اعتماد برای خرید و فروش سایر رمزارزها بدون مواجهه با سود یا زیان غیرقابل پیش‌بینی ناشی از نوسانات قیمت استفاده می کنند. بدون شک تتر امروزه مبدا معاملات بسیاری از تریدرها است و برای خریدهای خود از این ارز استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از کاربردهای مهم تتر، انتقالات و جابه‌جایی‌های مالی است. افراد، سازمان‌ها و شرکت‌های زیادی از این رمزارز برای نقل و انتقالات مالی خود استفاده می‌کنند زیرا بلاک‌چین‌های این ارز سرعت مناسبی در انتقال دارند و قیمت ثابت آن و دور بودن از نوسانات بازار، گزینه‌های مناسبی برای یک انتقال امن در سراسر دنیا هستند.

پشتوانه مالی تتر چیست؟

تا به اینجای کار باید متوجه اهمیت ثابت بودن قیمت تتر و جایگاهی که این رمز ارز در بازار و معاملات دارد شده باشید. در نتیجه خبرها و شایعات پیرامون این موضوع بع دقت توسط معامله‌گران و کارشناسان دنبال می‌شود زیرا افت شدید قیمت تتر موج بسیار عظیمی از ترس و وحشت را در بازار ایجاد خواهد کرد و این اتفاق حتی می‌تواند منجر به نابودی کامل بازار رمزارزها و دارایی‌های دیجیتالی منجر شود.

tehter

این نقدینگی برای رشد اکوسیستم کریپتو حیاتی است. این موضوع اجازه می‌دهد تا مقادیر زیادی از دارایی‌های دیجیتالی به راحتی به پول‌های فیات و رایج هر کشور تبدیل شوند. وجود چنین رمزارزی تضمین‌ می‌کند که سرمایه گذاران و شرکت‌های بزرگ می‌توانند به طور یکپارچه وارد یک سیستم مالی غیرمتمرکز و ایمن شوند.

تتر یک ستون مهم نقدینگی در اکوسیستم کریپتو است. حجم معاملات روزانه این ارز معمولاً بسیار بیشتر از هر ارز دیجیتال دیگری به جز بیت کوین است. این یک نقطه عطف قابل توجه در کلیت تبادلات تجاری در دنیا است که یک دارایی دیجیتال با عمر کمتر از یک دهه، یکی از نقدشونده ترین دارایی‌های روی کره زمین است. اما چه موضوعی باعث این حجم از محبوبیت و اهمیت شده است؟

بر اساس گواهی ارائه شده توسط شذکت حسابرسی BDO در ماه اوت 2022، دارایی‌های تتر شامل 28.85 میلیارد دلار اسناد و اوراق مالی در خزانه داری ایالات متحده آمریکا، 6.81 میلیارد دلار نقدینگی در گردش در بازار کریپتوکارنسی، 5.41 میلیارد دلار در سپرده‌های بانکی، 3 میلیارد دلار در اوراق قرضه و 397 میلیون دلار در اسناد و قراردادهای مالی کشورهای دیگر است. یکی از دلایل اصلی محبوبیت تتر، این پشتوانه قوی در دنیای واقعی است که کمتر رمزارزی دارای چنین پشتوانه مالی است.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این رمزارز، ثبات قیمت در یک بستر غیرمتمرکز (بلاکچین) است که به کاربران اجازه می‌دهد بدون استفاده از اطلاعات شخصی خود به معامله و نقل و انتقالات مالی خود بپردازند.

افت قیمت تتر به زیر یک دلار!

در روز 12 می 2022، فشار فروش وحشتناکی در حدود 17 میلیارد دلار در بازار ارزهای دیجیتال منجر به کاهش قیمت تتر شد و قیمت این رمزارز را به 95 سنت رساند. اما در زمان کمی این افت قیمتی جبران شد قیمت به حالت اولیه بازشگت.

در روزهای بعد با توجه به منفی بودن بازار و اعمال فشار فروش‌های مجدد، این اتفاق دوباره تکرار شد و تتر شاهد نوسان قیمتی بین 1 الی 98 سنت بود. این موضوع مهر تاییدی بر نظر کارشناسان مبنی بر احتمال کاهش چشمگیر قیمت تتر بود و نگرانی معامله‌گران از آینده این بازار را دوچندان کرد.

تتر (USDT) در حال حاضر با قیمت 99 سنت در Okcoin، بازه 99 تا 99.3 سنت در کراکن، 99.2 سنت در Coinbase و 99.1در Bittrex درحال معامله است. البته این طیف از اختلافات قیمت در صنعتی مانند کریپتو که عمق کمی دارد منطقی است.

سخن پایانی

در این مقاله موضوع افت قیمت تتر را به صورت کامل برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دادیم.

باید توجه داشته باشید که این موضوع بیش از هر مساله دیگری بازار کریپتوکارنسی و آینده آن را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث ایجاد ریسک‌های پیش بینی نشده می‌شود.

در صورت افت شدید قیمت تتر شاهد رشد قیمتی رمزارزها به دلیل هجوم معامله‌گران برای خرید دارایی‌های دیگر برای حفظ ارزش پول خود می‌شویم اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که چنین رشدی کاملا حباب گونه است و تبعات جبران ناپذیری در آینده خواهد داشت.

با این تفاسیر از کاربران خواهشمندیم در خرید و فروش‌ها و نگهدارایی دارایی‌های خود دقت کافی و لازم را به خرج دهند تا در صورت بروز اتفاقات بدتر، دچار زیان نشوند.

با مراجعه به صفحه اخبار سقوط FTX می‌توانید آخرین خبرها پیرامون سقوط این صرافی و اثرات آن بر بازار ارزهای دیجیتال را پیگیری کنید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید