روسیه و ایران به طور مشترک استیبل کوین با پشتوانه طلا می‌سازند

بانک مرکزی ایران در حال بررسی امکان ایجاد نوعی توکن منطقه‌ای با مشارکت روسیه است که به جای دلار، روبل و ریال از یک استیبل کوین با پشتوانه طلا به عنوان وسیله پرداخت در تسویه‌های تجاری مورد استفاده قرار گیرد.

بر اساس گزارش‌ روزنامه ودوموستی و تایید شده توسط مقامات روسی، دولت ایران قصد دارد از این توکن با طلا پشتیبانی کند و آن را به نوعی استیبل کوین تبدیل کند. قرار است این توکن در منطقه ویژه اقتصادی آستاراخان مورد استفاده قرار گیرد و محموله‌هایی از ایران در آنجا دریافت شود. با این حال، برخی از کارشناسان ابراز نگرانی کرده‌اند که این پیشنهاد تنها زمانی می‌تواند در سطح منطقه پیش برود که روسیه به طور کامل موضوع ارزهای دیجیتال را حل و فصل کند.
احتمال ایجاد یک توکن منطقه‌ای توسط ایران با پشتوانه طلا و استفاده در تسویه حساب‌های تجاری، نگرانی‌هایی را نیز در مورد تاثیر آن بر ثبات اقتصاد جهانی ایجاد کرده است. استفاده از توکن، به جای ارزهای سنتی، به طور بالقوه می‌تواند سیستم‌های مالی موجود را بی‌ثبات کند و روابط تجاری برقرار شده را تغییر دهد.

علاوه بر این، دخالت روسیه در این پیشنهاد نیز نگرانی‌هایی را در مورد پیامدهای ژئوپلیتیکی ایجاد کرده است. استفاده از رمزارز منطقه‌ای، مستقل از دلار و سایر ارزهای اصلی، می‌تواند تسلط ایالات متحده و دیگر قدرت‌های جهانی را در سیستم مالی جهانی به چالش بکشد.

همچنین، نگرانی‌هایی در مورد عملی بودن و امکان سنجی چنین توکنی نیز وجود دارد. ایجاد یک استیبل کوین با پشتوانه طلا یک کار پیچیده و چالش برانگیز است و سوالاتی در مورد توانایی ایران و روسیه برای پیاده‌سازی و مدیریت موثر چنین سیستمی وجود دارد. همچنین مسائل مربوط به مقررات و انطباق قوانین کشورها وجود دارد که باید قبل از استفاده از چنین توکنی، مسائل تجارت بین‌المللی مورد توجه قرار گیرد.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.