گزارشی از آخرین وضعیت ماینینگ و ماینرها در ایران

صنعت ماینینگ ارزهای دیجیتال در ماه‌های اخیر به جنب و جوش و تکاپو افتاده است و اتفاقاتی نظیر دستگیری و ضبط فارم‌های غیرقانونی تا ارائه آیین‌نامه جدید وزارت صمت در مورد استخراج ارزهای دیجیتال مهم‌ترین بخش‌های آن است.

در ماه اخیر اخباری از ضبط و کشف ماینرها در شهرهای اصفهان و اهواز به بیرون گزارش شد و ماموران نیروی انتظامی در راستای اجرای طرح مبارزه با قاچاق کالا و جمع‌آوری دستگاه‌های غیرمجاز استخراج ارز دیجیتال، شروع به جمع‌آوری ماینرها از کارگاه‌های غیر مجاز کردند. طبق گزارشات، در مجموع بالای 110 دستگاه ماینر ضبط شدند که ارزش کل آن به 760 میلیون تومان می‌رسد.

دولت ایران در تلاش است از استخراج غیرقانونی ارزهای دیجیتال جلوگیری کند. مصرف بالای برق ماینرها و کمبود برق در بخش‌های مختلف خانگی و صنعتی در ایران، دولت مردان را بر آن داشته که جریمه‌های سنگینی برای کسانی که به طور غیرقانونی استخراج می‌کنند در نظر بگیرد. همچنین در ماه پیش اولین جلسه ستاد ملی رمزارزها برگزار شد. در این جلسه افرادی از ارگان‌ها و بخش‌های مختلف از جمله وزارتخانه‌های صمت، اقتصاد، نیرو، نفت و اطلاعات و همچنین دادستانی کل کشور، اطلاعات سپاه، فراجا و بانک مرکزی در این ستاد حضور داشتند.

دبیر کارگروه رمزارزهای ستاد تحول دولت درباره ماموریت ستاد ملی رمزارزها عنوان کرد:

ماموریت این ستاد به طور خاص ایجاد هماهنگی و تقسیم وظایف بین دستگاه‌ها، پیگیری مصوبات و دستورالعمل‌های لازم برای استفاده از فرصت‌های رمزارزها و همچنین سیاستگذاری در حوزه رمزارزها است که در سند تحول دولت سیزدهم آمده است.

آیین نامه جدید صنعت ماینینگ

در هفته گذشته، وزارت صنعت، معدن و تجارت آیین‌نامه جدیدی را در خصوص فعالیت ماینرهای ارز دیجیتال منتشر کرد. بر اساس این آیین نامه، دریافت جواز تاسیس برای صدور مجوز و پروانه‌های بهره‌برداری این حوزه منوط به استعلام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو است.

به نقل از اقتصاد آنلاین، علی بابک نیا، رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین ایران در مورد این آیین نامه توضیحاتی افزود.

بابک نیا در رابطه با مورد مهم این ابلاغیه گفت:

تمامی صدور مجوزها، تمدید جوازهای تاسیس و صدور پروانه‌های بهره‌برداری منوط به پاسخ استعلام از وزارت‌های نفت و نیرو شده است. در این آیین‌نامه به صراحت تاکید شده که تایید استعلام‌ها و تاییدیه‌ها از وزارتخانه‌های نفت و نیرو الزامی است. وزارت نیرو هم مشابه این آیین‌نامه را تدوین و الزامات صنعت استخراج را بروزرسانی کرده است.

وی همچنین در مورد مسئله مهم تامین انرژی ماینرها افزود:

با توجه به شنیده‌ها و اطلاعاتی که از پیش‌نویس آیین‌نامه وزارت نیرو داریم، پیرو مصوبه بالادستی هیات وزیران، سرمایه‌گذاران را موظف کرده‌اند که سبد متنوعی از انرژی را برای خود در نظر بگیرند. مانند گذشته نیست که متقاضی صرفا با درخواست برق از شبکه بتواند مجوز استخراج رمزارز دریافت کند. از این رو متقاضیان را ملزم کرده‌اند که برای برق جایگزین شبکه، در ایامی که شبکه امکان سرویس‌دهی ندارد، یک ساختار تکمیلی را پیشنهاد دهند و تامین کنند. به این منظور، می‌توان از انرژی‌های تجدیدپذیر، گاز، طرح‌های بهینه‌سازی و احداث نیروگاه‌های فلر استفاده کرد.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.