ایران پروژه ریال دیجیتال را کامل کرد تا به روسیه بپیوندد!

بانک مرکزی ایران در حال برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی ارز دیجیتال بانک مرکزی خود است و تحقیقات اولیه را برای راه‌اندازی ریال دیجیتال تکمیل کرد.

براساس بیانیه موسسه توسعه و تحقیق در فناوری بانکداری، بانک مرکزی ایران مرحله پیش آزمایشی توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی را تکمیل کرد.

محمدرضا مانی یکتا، معاون اداره نظام پرداخت بانک مرکزی ایران در نهمین همایش سالانه بانکداری الکترونیکی و سیستم‌های پرداخت اعلام کرد که بانک مرکزی ایران قصد دارد دامنه پایلوت ارز دیجیتال بانک مرکزی را در سال جاری افزایش دهد. البته آن‌ها برای راه‌اندازی عمومی آن عجله ندارند. مانی یکتا گفت:

مرحله پیش‌ازمایشی با موفقیت به پایان رسید. این پروژه به‌زودی در سایر اکوسیستم‌ها نیز راه‌اندازی می‌شود و توسط کاربران بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

او گفت قوانینی که برای ریال دیجیتال در نظر گرفته شده است همسو با قوانین اسکانس‌های ریالی است. مانی یکتا گفت که ریال دیجیتال بین افراد و بانک‌ها توزیع می‌شود و زیرساخت CBDC برخی از قابلیت‌های بلاک‌چین را بازسازی می‌کند.

مانی یکتا گفت که ده بانکی ایرانی برای پیوستن به پروژه ریال دیجیتال درخواست داده‌اند. در حال حاضر سه بانک ملی، ملت و تجارت به صورت‌ آزمایشی از این ارز استفاده می‌شود. انتظار می‌رود همه بانک‌ها و موسسات اعتباری در ایران کیف‌ پول‌های الکترونیکی برای استفاده از ارزهای دیجیتال را آغاز کنند.

براساس گزارش‌های قبلی بانک مرکزی ایرانی برای راه‌اندازی آزمایشی ریال دیجیتال برنامه‌ریزی کرد و پس از تحقیق‌های اولیه که از سال 1396 آغاز کرد بالاخره در دی 1401 از نسخه آزمایشی آن رونمایی کرد. هدف از راه‌اندازی این ارز بهبود شمول مالی و رقابت با استیبل‌کوین‌های جهانی است.

ریال دیجیتال با نسبت 1:1 با ریال ایران پشتیبانی می‌شود. براساس گزارش‌های این ارز دیجیتال بر روی پلتفرمی به نام برنا اجرا می‌شود که با استفاده از Hyperledger Fabric یکی پلتفرم بلاک‌چین منبع باز سازمانی که توسط قول فناوری آمریکا IMB1 ایجاد شده است، اجرا می‌شود.

این خبر با سفر رئیس بانک مرکزی روسیه همراه شد. طبق گزارش‌ها روسیه و ایران بایکدیگر برای ایجاد یک استیل‌کوین با پشتوانه طلا برای پرداخت و تجارت خارجی همکاری می‌کنند.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.