معرفی اولین خدمات مبتنی بر ریال دیجیتال توسط بانک تجارت، بانک ملی و بانک ملت

با ظهور ارزهای دیجیتال، بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف تصمیم گرفته‌اند رمزارزهای خودشان که به CBDC یا ارز دیجیتال بانک مرکزی مشهور است را در کشور منتشر کنند. ایران نیز تصمیم دارد جزو پیشتازان این کشورها باشد و قرار است بانک مرکزی ریال دیجیتال را به فاز عملیاتی ببرد.

در کارگاهی با نام “ارائه محصول ریال دیجیتال” که در نهمین نمایشگاه بانکداری الکترونیک برگزار می‌شد، اپلیکیشن زمرد بانک تجارت از امکانات جدید مبتنی بر ریال دیجیتال پرده برداشت. در اپلیکیشن زمرد، ویژگی‌های ایجاد کیف پول ریال دیجیتال برای شخص کاربر، شارژ یا افزایش موجودی کیف پول ریال دیجیتال، انتقال از کیف پول ریال دیجیتال به کیف پول دیگر، برداشت ریال دیجیتال و دریافت موجودی کیف پول ایجاد شده است.

همچنین خدمات دیگری مانند خرید شارژ موبایل، خرید بسته اینترنت، پرداخت قبض موبایل و انتقال ریال دیجیتال به دیگری با استفاده از بارکد QR از جمله خدماتی است که بر بستر ریال دیجیتال توسط شرکت کارت اعتباری ایران کیش و بانک تجارت ارائه می‌شوند.

همچنین در توضیحات تکمیلی وبسایت ایران کیش آمده است که ریال دیجیتال بر روی یک شبکه غیرمتمرکز به نام “برنا” پیاده سازی شده است. این شبکه در حال حاضر سه نود اصلی دارد که عبارتند از : بانک تجارت، بانک ملی و بانک ملت

زمانی که تراکنش‌های ریال دیجیتال انجام می‌شوند، این بانک‌ها مسئولیت تایید تراکنش‌ها را دارند. همچنین یکی از این نودها که بخش پرداخت ریال دیجیتال را انجام می‌دهد شرکت ایران کیش و مبتنی بر Hyperledger Fabric است.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.