۳ دارایی که بیشترین همبستگی را با بیت‌کوین دارند

رسانه‌های مالی معمولا در مورد ارتباط بیت‌کوین با غول‌های فناوری مقالاتی می‌نویسند. یک روایت رایج وجود دارد که بیت کوین را اغلب اوقات، مانند سهام غول‌های فناوری می‌دانند که با دلار آمریکا یک رابطه معکوس دارد.

اما آیا این همبستگی‌ها ثابت هستند و آیا می‌توان از آن برای پیش‌بینی حرکت قیمت‌ها استفاده کرد. در این مطلب به چند گزارش که رابطه بین بیت‌کوین و انواع مختلف دارایی را تجزیه و تحلیل می‌کنند، نگاهی می‌اندازیم.

همبستگی‌های تاریخی بیت‌کوین در بازه‌های زمانی متفاوت

گزارشی در اکتبر ۲۰۲۲ توسط موسسه انتشارات دیجیتال منتشر شد، به چندین نکته کلیدی در مورد همبستگی بیت‌کوین با دارایی‌های مالی سنتی اشاره کرد:

  • نوسان شدید بازار بیت‌کوین به این معنی است همبستگی‌های بلندمدت قوی‌تر از همبستگی‌های کوتاه‌مدت هستند.
  • بیت‌کوین ارتباط مثبتی با دارایی‌های پرریسک و ارتباط منفی با دلار آمریکا دارد.
  • بیت کوین می‌تواند به‌عنوان پوششی در برابر دلار آمریکا عمل کند.

سهام ویژه کریپتویی

تعداد کمی سهام مرتبط با ارزهای دیجیتال وجود دارد که ضریب همبستگی آن‌ها نزدیک به ۱ است. برای مثال ضریب همبستگی ۹۰ روزه سهام MicroStrategy (MSTR) حدود ۰/۶۸ است. ضریب سهام Riot Platforms حدود ۷۵ درصد و ضریب همبستگی Coinbase (COIN) برای مدتی در ماه می و ژوئن نزدیک به صفر بود.

همه این سهام‌ها در سال جاری عملکرد بهتری نسبت به بیت‌کوین داشته‌اند، البته نوسانات‌شان هم بیشتر بود. سرمایه‌گذاران معمولا از این دارایی‌ها به‌عنوان جایگزین برای بیت‌کوین استفاده می‌کنند.

دلیل ارتباط بیشتر این سه سهام با بیت‌کوین، ترازنامه این شرکت‌ها است. همه آن‌ها مقدار قابل توجهی ذخایر بیت‌کوین دارد. در جدول زیر میزان بیت‌کوین در ترازنامه این شرکت‌ها مشخص شده است.

a33b0be7 9a4d 47d6 896a bb70611c23b9

فلزات گرانبها

وقتی صحبت از همبستگی با کالاها و فلزات گرانبها به میان می‌اید، نقره بیشترین همبستگی را از سال ۲۰۱۹ با بیت‌کوین داشته است.

براساس گزارش‌ها نقره از اکتبر ۲۰۱۹ تا اکتبر ۲۰۲۲ با ضریب همبستگی ۰/۲۶ نزدیک‌ترین ارتباط با بیت‌کوین داشت. اما همبستگی طلا فقط ۰/۱۵ است.

صندوق‌های قابل معامله در بورس

برای اینکه دید کلی بدست آوریم بهتر از صندوق قابل معامله به جای سهام خاص استفاده کنیم، زیرا عوامل متعددی بر روند قیمتی یک سهام تاثیرگذار هستند.

صندوق‌های رشدی (Growth funds) نسبت به صندوق‌های ارزش محور (value funds) همبستگی قوی‌تری با ارزهای دیجیتال دارند. ضریب همبستگی صندوق‌های رشدی با بیت‌کوین ۰/۴۱ است. در حالی که در مورد صندوق‌های ارزش محور و بیت‌کوین ۰/۳۵ است.

اوراق قرضه نیز در انتها، ارتباط کمی با بیت‌کوین دارند. همبستگی اوراق قرضه غیرفعال 0.11 و اوراق قرضه فعال 0.13 است. این داده‌ها مربوط به بازه زمانی ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ است.

به دلیل نوسانات زیاد قیمت، همه همبستگی‌ها ممکن است در یک لحظه تغییر کنند. سهام‌های خاص کریپتویی احتمالا به دلیل اینکه ذخیره بیت‌کوین دارند همبستگی بالایی با بیت‌کوین داشته باشند. در حالی همبستگی با کالاها و صندوق‌های سهام می‌تواند به سرعت تغییر کند.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5
دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات