انواع روش‌های تحلیل در بازارهای مالی

فوت پرینت چارت چیست؟ | آیا Foot Print Chart موجب سود دهی بیشتر معامله گران می شود؟

انواع روش‌های تحلیل در بازارهای مالی

مطالعه در 6 دقیقه

یکی از انواع تحلیل‌های مورد استفاده در بازارهای مالی، استفاده از فوت پرینت چارت (Footprint Chart) است. فوت پرینت چارت، یک ابزار تحلیلی قدرتمند است که به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا معاملاتی بهتر و دقیق‌تر را در چارت معاملاتی خود به سرانجام برسانند.

فوت پرینت چارت چیست؟

فوت پرینت چارت، یک مدل از چارت‌های معاملاتی است که علاوه بر کندل‌های قیمتی، اطلاعاتی مانند محل، نوع و حجم معاملات انجام‌شده در یک منطقه از چارت را به معامله‌گران نشان می‌دهد.

اندیکاتور فوت پرینت در متاتریدر
تصویری از فوت پرینت چارت

فوت پرینت استراتژی

فوت پرینت استراتژی، یک مدل استراتژی ترید بر اساس چارت فوت پرینت است. همانطور که اشاره شد در چارت فوت پرینت، معامله‌گران علاوه بر چارت کندلی قیمت، می‌توانند حجم و نوع معاملات را نیز بر روی چارت معاملاتی خود مشاهده کنند. در همین راستا معامله‌گران می‌توانند بر اساس این مدل اطلاعات از روند چارت قیمتی اطلاع یابند. همچنین مناطقی که حجم معاملات در آنها بالا باشد را می‌توان به عنوان مناطق حمایت و مقاومت در چارت معاملاتی درنظر گرفت. این مناطق می‌توانند بهترین جایگاه قراردادن اوردرها در چارت معاملاتی باشند.

فوت پرینت در فارکس

از آنجایی که در حوزه بازارهای مالی، صنعت فارکس (Forex) به عنوان یکی از مهم‌ترین و پرسودترین بازارها مطرح شده است، تریدرهای فارکس بسیار از ابزار فوت پرینت چارت در تحلیل‌های خود استفاده می‌کنند. یکی از پلتفرم‌هایی که در فارکس می‌تواند فوت پرینت چارت را نشان دهد، نینجا تریدر است اما از طرفی ابزار فوت پرینت در پلتفرم‌های معاملاتی معروف فارکس مانند متاتریدر، به راحتی در دسترس کاربران نخواهد بود.

به همین دلیل در ادامه به معرفی ابزارها و اندیکاتورهایی که امکان نمایش فوت پرینت چارت را در پلتفرم‌های معاملاتی به شما می‌دهند، می‌پردازیم.

اندیکاتورهای نمایش فوت پرینت

برای نمایش چارت فوت پرینت در پلتفرم‌های معاملاتی معروف در فارکس مانند متاتریدر یا تریدینگ ویو نیازمند استفاده از اندیکاتورها و ابزارهای کمکی هستیم. در ادامه به معرفی اندیکاتورهای نمایش فوت پرینت در متاتریدر و تریدینگ ویو می‌پردازیم.

اندیکاتور فوت پرینت در متاتریدر

از آنجایی که نتوانستیم اندیکاتور رایگانی برای نمایش کامل فوت پرینت در متاتریدر پیدا کنیم، پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده بخشی از فوت پرینت در متاتریدر، یعنی مشاهده حجم معاملات در سطوح مختلف قیمتی در چارت معاملاتی، مقاله دانلود اندیکاتور حجم معاملات یا ولوم پروفایل را مطالعه کنید.

اندیکاتور فوت پرینت در تریدینگ ویو

تریدینگ ویو یکی از پلتفرم‌های پر استفاده در بین معامله‌گران فارکس است که ابزارهای تحلیلی زیادی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. معامله‌گرانی که قصد مشاهده فوت پرینت چارت در تریدینگ ویو را دارند می‌توانند از اندیکاتور RS: Footprint استفاده نمایند.

اندیکاتور فوت پرینت در تریدینگ ویو
نمایی از اندیکاتور RS: Footprint در چارت تریدینگ ویو

اندیکاتور RS: Footprint می‌تواند با استفاده از داده‌هایی که جمع‌آوری می‌کند، حجم و نوع معاملات را در هرکدام از سطوح چارت مشخص کند.

نکته قابل توجه در این اندیکاتور این است که داده‌ها در اندیکاتور RS: Footprint پس از اجرا شدن این اندیکاتور در چارت، دریافت می‌شود و شما برای مشاهده این نوع چارت باید این اندیکاتور را مدتی در چارت معاملاتی خود اجرا کنید تا بتوانید تمامی داده‌های آن را در چارت مشاهده کنید.

همچنین برای مشاهده تمامی ارقام در این اندیکاتور شما باید نمایشگر کندلی قیمت را در چارت معاملاتی خود غیر فعال کنید.

این اندیکاتور به دو مدل می‌تواند دیتاها را به شما نمایش دهد که شما می‌توانید با تغییر گزینه Mode در قسمت تنظیمات این اندیکاتور، این دو مدل محاسبات را تعیین کنید:

  1. Delta: با قرار دادن گزینه Mode بر روی حالت “Delta”، داده‌های نشان‌داده شده در سمت چپ هرکدام از کندل‌ها میزان تفاوت بین تعداد خرید و فروش در یک سطح را نشان داده و در سمت راست کندل‌ها میزان حجم معاملات خرید یا فروش در همان سطح نشان داده می‌شود.
  2. Bid vs Ask: در این حالت داده‌های سمت راست کندل‌ها میزان معاملات خرید و داده‌های سمت چپ کندل‌ها میزان معاملات فروش را نشان می‌دهند.

این اندیکاتور در باکس بالای هر کدام از کندل‌ها نیز می‌تواند مجموع معاملات برنده (با مقایسه حجم معاملات خرید یا فروش) در هر کدام از کندل‌ها و همچنین میزان تفاوت حجمی بین خرید و فروش را در هرکدام از کندل‌ها نشان دهد.

برای اجرای اندیکاتور فوت پرینت در تریدینگ ویو می‌توانید با مراجعه به قسمت پایانی این لینک گزینه “Add to favorite indicators” را انتخاب کرده و سپس با مراجعه به بخش Favorite indicators در قسمت indicators چارت معاملاتی تردینگ ویو خود، اندیکاتور RS: Footprint را به چارت معاملاتی خود اضافه کنید.

فوت پرینت در ارزهای دیجیتال

فوت پرینت چارت می‌تواند در ارزهای دیجیتال نیز مورد استفاده قرار گیرد. برای مشاهده فوت پرینت چارت در ارزهای دیجیتال، شما می‌توانید از اندیکاتور RS: Footprint در تریدنیگ ویو که در بخش قبل به معرفی آن پرداختیم استفاده نمایید. تصویر زیر فوت پرینت چارت را برای نماد BTC/USDT نشان می‌دهد.

footprint trading chart crypto

جمع بندی مقاله فوت پرینت (Foot print)

فوت پرینت چارت می‌تواند یکی از گزینه‌های تحلیلی هریک از معامله‌گران فارکس یا حتی کریپتو باشد. فوت پرینت چارت دیتاهای مهمی مانند میزان و نوع حجم معاملات را در هر سطح از چارت به معامله‌گران نشان داده که می‌تواند برای تشخیص روند کلی چارت و مناطق معاملاتی مهم بسیار کمک کننده باشد و ریسک معاملات را در چارت کاهش دهد. اگر تا کنون از این ابزار قدرتمند در تحلیل‌های خود استفاده نکردید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از آن در معاملات خود استفاده کنید.

سوالات متداول فوت پرینت چارت

فوت پرینت چارت چیست؟

فوت پرینت چارت، یکی از ابزارهای تحلیلی در چارت معاملاتی است که می‌تواند علاوه بر قیمت، نوع و حجم معاملات را نیز به معامله‌گران در تمامی سطوح چارت نشان دهد.

چرا باید از فوت پرینت چارت در تحلیل‌های خود استفاده کنیم؟

باتوجه به نمایش نوع و حجم معاملات در هر یک از سطوح قیمتی در چارت فوت پرینت، معامله‌گران می‌توانند به روند قیمت و همچنین بهترین سطوح برای خرید و فروش پی ببرند.

چگونه می‌توان به فوت پرینت چارت دسترسی داشت؟

دسترسی به فوت پرینت چارت در پلتفرم‌های معاملاتی مختلف، متفاوت است. برای دسترسی به این ابزار در پلتفرم‌های معاملاتی متاتریدر و تریدینگ ویو می‌توانید از اندیکاتور فوت پرینت در متاتریدر و تریدینگ ویو استفاده کنید که بالاتر به معرفی آنها پرداختیم.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید