تحلیل طلا

گزارش هفتگی کیتکو | طلای ۲۲۳۶ دلاری، طلوعی درخشان

تحلیل طلا

مطالعه در 7 دقیقه

بازار طلا همچنان به روند صعودی خود ادامه می‌دهد و در آستانه پایان ماه و فصل میلادی، به نزدیکی رکورد قیمتی خود در بالای 2200 دلار در هر اونس رسیده است.

در حالی که ارزش دلار آمریکا در بالاترین حد خود طی 6 هفته اخیر قرار دارد، اما قیمت طلا در روز پنجشنبه هفته گذشته که آخرین روز معاملاتی قبل از تعطیلات عید پاک بود، عملکردی درخشان‌تر از همیشه داشته است.

قیمت طلا در آخرین سشن معاملات به 2241 دلار در هر اونس رسید که افزایش 2.7 درصدی را نسبت به هفته گذشته نشان می‌دهد.

در حالی که طلا در حال فتح قله‌های جدیدی است، انتشار داده‌های مهم تورمی را نیز در پیش داریم.

اگرچه بازارها به مناسبت عید پاک تعطیل هستند، اما این روز تعطیل رسمی دولتی نیست، بنابراین اداره تحلیل اقتصادی ایالات متحده شاخص مخارج مصرف شخصی (PCE) را منتشر خواهد کرد.

بر اساس اجماع برآوردها، اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که تورم در ماه فوریه 0.3 درصد افزایش یافته باشد. افزایش تورم می‌تواند به نفع طلا باشد، زیرا این فلز ارزشمند به عنوان پناهگاه امنی در برابر تورم تلقی می‌شود.

برخی از تحلیلگران می‌گویند که طلا به دلیل کاهش نگرانی‌ها از تورم، در حال جذب شتاب جدیدی است. هفته گذشته، فدرال رزرو اعلام کرد که علی‌رغم پیش‌بینی تورم بالاتر از هدف 2 درصدی، همچنان به دنبال سه بار کاهش نرخ بهره در سال جاری است. این تصمیم فدرال رزرو می‌تواند به افزایش تقاضا برای طلا و در نتیجه، رشد قیمت آن منجر شود.

برخی تحلیلگران، افزایش قیمت طلا را نشانه‌ای از نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به کنترل تورم توسط فدرال رزرو پس از کاهش نرخ بهره می‌دانند.

دارین نیوزوم (Darin Newsom)، تحلیلگر ارشد بازار، معتقد است که این افزایش قیمت نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران نگرانند که فدرال رزرو نتواند تورم را پس از کاهش نرخ بهره مهار کند. او همچنین طلا را به عنوان گزینه‌ای مناسب برای حفظ سرمایه در برابر ناپایداری‌های سیاسی معرفی می‌کند.

نیوزوم با اشاره به نزدیک شدن به انتخابات آمریکا در نوامبر، بر افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیکی و تاثیر آن بر بازار طلا تاکید می‌کند. وی توضیح می‌دهد که کاهش نرخ بهره می‌تواند باعث کاهش بازدهی اوراق قرضه شود و در نتیجه، طلا را به عنوان پناهگاه امن برای سرمایه‌گذاران جذاب‌تر سازد.

از سوی دیگر، برخی تحلیلگران بر تضعیف دلار آمریکا به دلیل افزایش بدهی‌های دولت این کشور اشاره می‌کنند.

جولیا خاندوشکو (Julia Khandoshko)، مدیرعامل کارگزاری اروپایی مایند مانی، معتقد است که طلا گران نیست، بلکه این دلار آمریکاست که به دلیل سیاست‌های دولت در تزریق پول به اقتصاد جهانی، ارزش خود را از دست داده است.

با وجود تلاش فدرال رزرو برای کاهش نقدینگی از طریق کوچک کردن ترازنامه خود، همچنان شاهد افزایش حجم پول در گردش آمریکا هستیم.

دیوید کرانزلر (David Kranzler)، تحلیلگر فلزات گرانبها و خالق مجله «The Mining Stock Journal» در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد پایه پولی آمریکا که با شاخص «پول با سررسید صفر (MZM)» سنجیده می‌شود، از مارس ۲۰۲۳ تقریبا ۱۰ درصد افزایش یافته است. کرانزلر گفت:

به نظر می‌رسد طلا نشانه‌هایی از یک برنامه‌ی چاپ گسترده پول در آینده را حس می‌کند. در واقع، چاپ پنهانی پول در حال حاضر هم در جریان است.

شاخص MZM نشان‌دهنده میزان پول نقدی است که به راحتی در دسترس اقتصاد برای خرج کردن و مصرف قرار دارد. این شاخص شامل مجموعه M2 (عرضه پول) به جز سپرده‌های مدت‌دار به اضافه تمامی وجوه موجود در صندوق‌های بازار پول می‌شود.

آدام باتن (Adam Button)، استراتژیست ارشد ارزی در Forexlive.com، می‌گوید که علی‌رغم افزایش بی‌سابقه قیمت طلا، این فقط آغاز یک رالی صعودی است.

باتن می‌گوید که با وجود این رالی تاریخی، بخش فلزات گرانبها همچنان در بازار نادیده گرفته می‌شود. او اضافه کرد که بخش معدن، اگرچه از پایین‌ترین حد خود فاصله گرفته، اما در مقایسه با قیمت طلا هنوز به طور قابل‌توجهی کم ارزش است. او می‌گوید:

این رالی آرام برای سرمایه‌گذاران طلا بسیار دلگرم‌کننده است. بازار صعودی فرسوده نیست. زمان فروش وقتی است که همه در مورد طلا صحبت می‌کنند و معدنچیان در حال اوج‌گیری هستند.

باتن با وجود خوش‌بینی نسبت به طلا، اضافه کرد که سرمایه‌گذاران باید قبل از ورود به بازار منتظر پولبک باشند. او خاطرنشان کرد که به نظر می‌رسد در قیمت 2150 دلار حمایت اولیه‌ای وجود دارد که می‌تواند برخی از خریداران را جذب کند.

یکی از تحلیلگران ارشد بازار کالا به نام اوله هانسن (Ole Hansen)، رئیس بخش استراتژی کالایی در بانک سکسو، معتقد است که بازار طلا همچنان پتانسیل افزایش قیمت را دارد. او تاکید می‌کند که افزایش قیمت طلا فقط به خاطر هیجان مقطعی نیست.

هانسن می‌گوید:

اینکه طلا توانسته در برابر افزایش ارزش دلار و بازدهی اوراق قرضه مقاومت کند، بسیار چشمگیر است. این امر نشان می‌دهد تقاضا برای طلا همچنان بالاست و همین موضوع باعث می‌شود صندوق‌های پوشش ریسک به راحتی بتوانند از پوزیشن‌های خرید بزرگ خود در بازار طلا محافظت کنند.

او در ادامه گفت:

در چند هفته گذشته نگران این بودم که افت قیمت طلا باعث فروش گسترده دارایی‌های خریداری شده توسط این صندوق‌ها شود، اما حالا که قیمت طلا از ۲۲۰۰ دلار عبور کرده، این ریسک کمتر شده است.

با وجود پایان قدرتمند هفته کوتاه معاملاتی به علت تعطیلات، هفته آینده با ریسک‌های جدیدی همراه است. در هفته آینده، تقویم اقتصادی بر بازار کار آمریکا و به‌ویژه گزارش حقوق و دستمزد بخش غیرکشاورزی ماه مارس در روز جمعه تمرکز خواهد کرد.

هفته آینده علاوه بر آمار مشاغل آمریکا، با سخنرانی چهره‌های مهم اقتصادی همراه خواهد بود. جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو، در انجمن کسب و کار، دولت و جامعه دانشگاه استنفورد سخنرانی خواهد کرد.

برخی تحلیلگران معتقدند که اعداد قوی‌تر از انتظار برای بازار کار، به همراه سرسختی تورم، ممکن است فدرال رزرو را مجبور کند تا شروع چرخه کاهش نرخ بهره را به تعویق بیندازد.

تحلیلگران کالایی در TD Securities می‌گویند:

معامله‌گران کلان مطمئناً هنوز فرصت دارند تا بر حجم خرید طلای خود بیفزایند، اما تنها در صورتی که انتظارات بازار در مورد نرخ بهره به طور قابل‌توجهی افزایش یابد. این موضوع اهمیت داده‌های اقتصادی آتی را برای تایید چشم‌انداز فدرال رزرو برای سه کاهش نرخ بهره در سال جاری دوچندان می‌کند. با این حال، ادامه روند صعودی داده‌ها بدون تغییر قابل‌توجه در رویکرد کمیته فدرال بازار آزاد (FOMC)، خطر اعتصاب خریداران اوراق خزانه را افزایش می‌دهد که منجر به افزایش نرخ بهره و فشار مضاعف بر طلا از طریق بازگشت پوزیشن‌های فروش معامله‌گران کلان خواهد شد.

به عبارت ساده، هفته آینده با وجود سخنرانی‌های مهم و انتشار داده‌های اقتصادی کلیدی، ممکن است برای بازار طلا چالش‌برانگیز باشد. در صورت تایید چشم‌انداز فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره، طلا می‌تواند به روند صعودی خود ادامه دهد، اما در صورت تقویت نشانه‌های تورمی و تعویق احتمالی کاهش نرخ بهره، بازار طلا با نوسانات بیشتری روبرو خواهد شد.

تقویم اقتصادی هفته آینده برای طلا

دوشنبه: شاخص مدیران خرید بخش تولید (ISM)

سه شنبه: فرصت‌های شغلی JOLTS

چهارشنبه:

  • تغییرات اشتغال غیرکشاورزی ADP
  • شاخص مدیران خرید بخش خدمات (ISM)
  • سخنرانی جروم پاول، رئیس فدرال رزرو

پنجشنبه:

  • ادعای هفتگی بیکاری

جمعه:

  • گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید