تحلیل طلا

گزارش هفتگی کیتکو نیوز | نزول طلا در وال استریت

تحلیل طلا

مطالعه در 7 دقیقه

طلا که در هفته گذشته رکوردهای پی‌در‌پی را پشت سر گذاشت، این هفته در کانالی ثابت بین ۲,۱۸۴ و ۲,۱۵۳ دلار در هر اونس معامله شد.

گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) که در روز سه‌شنبه منتشر شد، بالاتر از حد انتظار بود و طلا را به کف کانال رساند. گزارش ضعیف خرده‌فروشی و شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) بالا در روز پنجشنبه نیز طلا را تحت فشار قرار داد، اما خریداران در کف قیمت هر بار حمایت کرده و قیمت این فلز گران‌بها را به سمت بالا هدایت کردند.

چارت طلا کیتکو نیوز

نظرسنجی طلای کیتکو در این هفته نشان می‌دهد که نگاه مثبت کارشناسان بازار، نسبت به طلا که در هفته گذشته وجود داشت تا حد زیادی از بین رفته است. اما معامله‌گران خرد همچنان به افزایش قیمت طلا در هفته آینده خوش‌بین هستند.

تحلیلگر ارشد Barchart.com، دارین نیوزوم (Darin Newsom)، پیش‌بینی می‌کند که طلا در هفته آینده به روند نزولی خود ادامه خواهد داد. او می‌گوید که این پیش‌بینی بر اساس روند کوتاه‌مدت در نمودار روزانه است.

نیوزوم همچنین افزود که عدم کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در هفته آینده می‌تواند بر طلا فشار وارد کند. این امر می‌تواند به تقویت دلار آمریکا و تضعیف طلا منجر شود. با این حال، خریداران طلا معتقدند که عدم پیش‌بینی کاهش نرخ می‌تواند به نفع طلا باشد.

نیوزوم در پایان گفت:

در حال حاضر، من با روند نزولی همراه خواهم بود به‌خصوص اگر کف ۴ روزه شکسته شود.

اوله هانسن (Ole Hansen)، رئیس بخش استراتژی کالا در Saxo Bank، پیش از نشست بانک مرکزی آمریکا، همچنان بر چشم‌انداز نزولی خود برای بازار طلا تأکید کرد. او بیان کرد:

برای دومین هفته متوالی، پیش‌بینی کاهش قیمت وجود دارد و ریسک یک اصلاح عمیق‌تر به دلیل خروج سرمایه‌های بلندمدت توسط صندوق‌های پوشش ریسک، همچنان بزرگترین خطر است. این پیش‌بینی در حالی مطرح می‌شود که تورم بالاتر از حد انتظار، احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را کاهش داده است.

آدریان دی (Adrian Day)، رئیس Adrian Day Asset Management، معتقد است که طلا همچنان روند صعودی خود را حفظ خواهد کرد. او معتقد است که مقاومت فعلی طلا نشان‌دهنده انتظار بازار برای کاهش نرخ بهره در آینده است.

کالین سیزینسکی (Colin Cieszynski)، استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management، می‌گوید:

من در مورد روند طلا در هفته آینده نظری خنثی دارم. به‌نظر من، قیمت طلا بعد از جلسه فدرال رزرو ممکن است تغییر کند، اما سرعت این تغییر به صحبت‌های پاول بستگی دارد.

باب هابرکورن (Bob Haberkorn)، کارگزار ارشد کالا در RJO Futures، بیان می‌کند:

قیمت طلا قبل از نشست فدرال رزرو به شدت به داده‌های تورم حساس است؛ زیرا سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند مسیر احتمالی نرخ بهره را پیش‌بینی کنند.

در این هفته، ۱۱ تحلیلگر در نظرسنجی طلای کیتکو نیوز شرکت کردند و نتایج نشان می‌دهد که اکثریت آن‌ها، معادل ۷۳ درصد، پیش‌بینی می‌کنند که قیمت طلا در هفته آینده با کاهش یا ثبات روبه‌رو خواهد شد.

تنها سه کارشناس، معادل ۲۷ درصد به افزایش قیمت طلا در هفته آینده امیدوارند. همچنین، سه تحلیلگر دیگر پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت طلا در یک محدوده خاص نوسان خواهد داشت.

نکته قابلِ‌توجه این است که بیشترین تعداد تحلیلگران، یعنی ۴۶٪، بر این باورند که قیمت این فلز گران‌بها در هفته آینده کاهش خواهد یافت.

درحالی‌که اکثر تحلیلگران وال استریت در نظرسنجی کیتکو نیوز به کاهش یا ثبات قیمت طلا در هفته آینده رای دادند، نظرسنجی آنلاین کیتکو نشان می‌دهد که اکثریت سرمایه‌گذاران خرد به افزایش قیمت طلا در هفته آینده امیدوارند.

در این نظرسنجی، ۱۹۴ نفر شرکت کردند و ۱۱۰ نفر از آنها، معادل ۵۶ درصد، پیش‌بینی کردند که قیمت طلا در هفته آینده افزایش خواهد یافت. ۵۴ نفر دیگر (۲۹٪) به کاهش قیمت طلا و ۳۰ نفر (۱۵٪) به ثبات قیمت آن در هفته آینده رای دادند.

نظرسنجی کیتکو نیوز

هفته آینده، توجه بازارهای مالی به تصمیمات مربوط به نرخ بهره در چندین بانک مرکزی بزرگ جهان معطوف خواهد شد.

در روز دوشنبه، بانک مرکزی ژاپن و بانک مرکزی استرالیا تصمیمات خود را در مورد نرخ بهره اعلام خواهند کرد. در روز چهارشنبه، فدرال رزرو در ایالات متحده و در روز پنجشنبه، بانک مرکزی انگلستان و بانک ملی سوئیس نرخ‌های بهره را تعیین خواهند کرد.

علاوه‌بر این، بازارها در روز سه‌شنبه منتظر انتشار آمار شروع ساخت‌وساز مسکن و مجوزهای ساخت‌وساز در ایالات متحده خواهند بود. همچنین، در روز پنجشنبه، داده‌های مربوط به تقاضای اولیه بیکاری، شاخص تولید فدرال رزرو فیلادلفیا، شاخص PMI و فروش خانه‌های موجود، منتشر خواهد شد.

این هفته می‌تواند برای بازارهای مالی پرنوسان باشد؛ زیرا سرمایه‌گذاران به‌دنبال سرنخ‌هایی در مورد مسیر آینده سیاست‌های پولی در سراسر جهان هستند.

مارک چندلر (Marc Chandler)، تحلیلگر بانکی، پیش‌بینی می‌کند که هفته آینده تحت‌تأثیر اخبار مربوط به بانک‌های مرکزی، به‌ویژه فدرال رزرو و BOJ خواهد بود.

او معتقد است که دلار آمریکا به دلیل تردیدهای بازار در مورد احتمال کاهش نرخ بهره، تقویت خواهد شد.

چندلر همچنین پیش‌بینی می‌کند که قیمت طلا در کوتاه‌مدت به دلیل کسب سود و انتظار برای تصمیم فدرال رزرو، کاهش خواهد یافت.

جیمز استنلی (James Stanley)، استراتژیست بازار، با نظر چندلر در مورد طلا موافق است و بیان می‌کند که این فلز گران‎‌بها پس از یک دوره صعودی، به اصلاح نیاز دارد.

با این حال، استنلی افزود که عدم اطمینان زیادی در مورد تصمیم فدرال رزرو وجود دارد و این موضوع می‌تواند بر بازار طلا تأثیر بگذارد.

آدام باتن (Adam Button)، کارشناس بازار طلا، بیان می‌کند که قیمت طلا در هفته آینده به احتمال زیاد کاهش خواهد یافت. دلیل این امر می‌تواند تغییر در پیش‌بینی‌های فدرال رزرو درباره نرخ بهره باشد.

فدرال رزرو قرار است در روز چهارشنبه هفته آینده اعلامیه‌ای را منتشر کند. در این اعلامیه، فدرال رزرو پیش‌بینی خود از تعداد دفعات کاهش نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ را ارائه می‌دهد.

باتن معتقد است که اگر فدرال رزرو پیش‌بینی خود را از ۳ بار کاهش نرخ به ۲بار کاهش تغییر دهد، قیمت طلا ریزش خواهد کرد. او می‌گوید که این امر می‌تواند باعث شود تا قیمت طلا ۳۰ دلار در هر اونس کاهش یابد.

با این حال، باتن معتقد است که این کاهش قیمت موقتی خواهد بود. او می‌گوید که طلا در بلندمدت صعودی خواهد بود و خرید آن در زمان افت قیمت، فرصتی مناسب خواهد بود.

او همچنین گفت: حتی اگر فدرال رزرو در سال جاری میلادی فقط ۲ بار نرخ بهره را کاهش دهد، باز هم برای طلا مثبت خواهد بود.

باتن در پایان افزود:

در نهایت، مهم نیست که فدرال رزرو در چه زمانی نرخ بهره را کاهش می‌دهد. مهم این است که فدرال رزرو آمادگی کاهش نرخ حتی در صورت بروز مشکل در اقتصاد را هم دارد.

مارک لیبوویت، ناشر VR Metals/Resource Letter، معتقد است که طلا قبل از اینکه به حرکت صعودی خود ادامه دهد، یک عقب‌نشینی کوتاه‌مدت را تجربه خواهد کرد. با این حال، او همچنان به‌طور کلی نسبت به طلا صعودی است.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید