گزارش هفتگی کیتکو طلا | رقص طلا در نغمه تورم

مطالعه در 7 دقیقه
گزارش هفتگی کیتکو طلا

بازار طلا در ابتدای هفته، نوسانات چشم‌گیری را تجربه کرد؛ به‌گونه‌ای که قیمت طلا در معاملات یکشنبه شب از مرز ۲۰۴۱ دلار در هر اونس عبور کرد. اما در معاملات صبح دوشنبه با افت مواجه شد و به کم‌ترین قیمت هفتگی خود، یعنی ۲۰۱۶ دلار رسید.

پس از نوسان‌های اولیه، قیمت طلا تا پایان هفته تغییرات قابل توجهی نداشت. هر چند در صبح چهارشنبه قیمت به بالاترین رقم هفتگی خود رسید، اما در روزهای پنجشنبه و جمعه مجددا به محدوده ۲۰۲۱ دلار بازگشت.

بررسی اخیر طلای Kitco News نشان داد که کارشناسان وال استریت و سرمایه‌گذاران خرد در پیش‌بینی قیمت طلا به هم نزدیک شده‌اند. هر دو گروه با توجه به ثبات بازار طلا، احتمال کمی برای کاهش قابل توجه قیمت در روزهای آینده قائل هستند. پیش‌بینی کلی برای هفته آینده، «ثبات با امکان افزایش قیمت» است.

آدریان دی (Adrian Day) ، تحلیل‌گر بازار طلا، معتقد است که حرکت خنثی اخیر قیمت طلا، فرصتی برای این فلز گرانبها است تا دوباره ثبات خود را پیدا کند. او می‌گوید که پس از صحبت‌های اخیر رئیس فدرال رزرو مبنی بر عدم کاهش نرخ بهره در کوتاه‌مدت، طلا با افت قیمت روبه‌رو شده است. با این حال، دی معتقد است که این افت موقتی است و طلا به‌زودی روند صعودی خود را از سر می‌گیرد. او پیش‌بینی می‌کند:

اگرچه شروع بازار صعودی طلا به تعویق افتاده است، اما این اتفاق در نهایت رخ خواهد داد.

پس از ابراز تردید نسبت به عملکرد طلا در کوتاه‌مدت، جیمز استنلی (James Stanley) ، متخصص بازارهای مالی، این بار دیدگاه خوشبینانه‌تری دارد. او گفت:

خریداران طلا (گاوها) با قاطعیت از محدوده ۲,۰۰۰ دلار دفاع کرده‌اند، حتی زمانی که دلار آمریکا اوج گرفته بود. این مهم نشانه‌ای از پایداری روند صعودی طلا است و خریداران تاکنون توانسته‌اند این روند را حفظ کنند.

استنلی با وجود خوش‌بینی محتاطانه نسبت به طلا، تأکید می‌کند که آمار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) نقش کلیدی در تعیین مسیر آینده قیمت طلا دارد. او معتقد است که اگر افزایش نرخ تورم اصلی (Core CPI) در این شاخص بیش از ۴ درصد باشد، می‌تواند به وحشت در بازارهای ریسک‌پذیر منجر شود و در نتیجه، بر طلا نیز تأثیر منفی بگذارد. با این حال، او انتظار دارد CPI کمتر از حد انتظار باشد و بر این باور است که این نکته می‌تواند به خریداران طلا انگیزه بدهد.

بازار طلا در روز جمعه با افت قیمت مواجه شد. به گفته باب هابرکورن (Bob Haberkorn)، کارگزار ارشد کالا در RJO Futures، این افت به دلیل واکنش بازار به داده‌های اقتصادی چین و پیش‌بینی داده‌های آمریکا در هفته آینده است.

هابرکورن، پیش‌بینی ارقام اقتصادی هفته آینده را عامل اصلی این افت می‌داند. به نظر او، برخی معامله‌گران با پیش‌بینی ارقام ضعیف‌تر از حد انتظار، اقدام به فروش طلا کرده‌اند. از سوی دیگر، داده‌های تورم چین که در روز گذشته منتشر شد، نشان‌دهنده کاهش تورم بود. این موضوع نیز به نوبه خود، بر افت قیمت طلا دامن زده است.

او همچنین به افزایش قیمت سهام در بازارهای جهانی اشاره می‌کند. به گفته هابرکورن، داغ‌شدن بازار سهام، ریسک‌پذیری را در میان سرمایه‌گذاران افزایش داده و از جذابیت طلا کاسته است.

قیمت طلا در حال حاضر در محدوده بین ۲,۰۰۰ تا ۲,۰۷۵ دلار در نوسان است. هابرکورن گفت:

عبور از سطح ۲,۰۷۵ دلار می‌تواند سیگنال‌دهنده یک روند صعودی جدید باشد. با این حال، با توجه به شرایط فعلی بازار، به‌نظر می‌رسد که طلا در هفته جاری برای افزایش قیمت با چالش‌هایی روبه‌رو خواهد بود.

هابرکورن همچنین به ریسک‌های نزولی برای قیمت طلا در هفته آینده اشاره می‌کند. به گفته او، اگر قیمت طلا از سطح ۲,۰۰۰ دلار عبور کند، ممکن است شاهد افت قیمت تا ۱۹,۵۰ دلار و حتی پایین‌تر باشیم.

در نظرسنجی جدید Kitco News، تحلیل‌گران وال استریت چشم‌انداز مثبتی نسبت به قیمت طلا در کوتاه‌مدت دارند. در حالی که بیش از نیمی از کارشناسان انتظار ندارند قیمت طلا تغییر کند، ۴۲ درصد پیش‌بینی افزایش قیمت و تنها ۸ درصد کاهش قیمت را در هفته آینده متصور هستند.

نظر سنجی آنلاین Kitco نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران خرد نسبت به آینده نزدیک طلا خوشبین‌تر از تحلیل‌گران حرفه‌ای هستند. نزدیک به نیمی (۴۷٪) از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، انتظار افزایش قیمت طلا در هفته آینده را دارند؛ در حالی که تنها ۲۲٪ پیش‌بینی کاهش قیمت را کرده‌اند. باقی (۳۱٪) نسبت به آینده طلا بی‌طرف هستند.

گزارش هفتگی کیتکو طلا

هفته آینده، داده‌های تورم ایالات متحده بار دیگر به‌عنوان موضوع اصلی بازارهای مالی مطرح خواهد شد.

  • در روز سه‌شنبه صبح، گزارش CPI ماه ژانویه منتشر خواهد شد. این گزارش نشان می‌دهد که قیمت‌ها در سبد مصرفی خانوارها در ماه گذشته چقدر افزایش یافته است.
  • در روز چهارشنبه، چاپ نهایی PPI برای ماه دسامبر منتشر خواهد شد. این گزارش نشان می‌دهد که قیمت‌ها در سطح تولیدکننده در ماه دسامبر چقدر افزایش یافته است.
  • در روز جمعه، PPI اولیه ژانویه منتشر خواهد شد. این گزارش اولین برآورد از تغییرات قیمت در سطح تولیدکننده در ماه ژانویه را ارائه می‌دهد.

هفته آینده، علاوه بر داده‌های حساس تورم، تقویم اقتصادی آمریکا پر از داده‌های دیگر است که برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران مهم خواهد بود. روز پنجشنبه، آمارهایی مانند: درخواست‌های بیکاری، خرده‌فروشی و دو شاخص مهم تولیدات منطقه‌ای منتشر می‌شود. سپس در روز جمعه، داده‌های بخش مسکن و شاخص اعتماد مصرف‌کننده منتشر می‌شود. در طول هفته، سخنرانی‌هایی از مقامات بانک‌های مرکزی نیز می‌تواند بازارها را تحت‌تاثیر قرار دهد.

نظر کارشناسان در مورد آینده قیمت طلا:

  • مارک چندلر (Marc Chandler): مدیرعامل Bannockburn Global Forex معتقد است که طلا در روزهای آینده تقویت خواهد شد. داده‌های تورم و خرده فروشی ضعیف آمریکا، سقف بازده اوراق قرضه و دلار را محدود می‌کند. با این حال، قیمت طلا در محدوده ۲,۰۰۰ تا ۲,۰۵۰ دلار باقی می‌ماند.
  • دارین نیوزوم (Darin Newsom): تحلیل‌گر ارشد بازار در Barchart.com، انتظار هیچ غافل‌گیری یا نوسانات قیمتی از داده‌های آمریکا را در هفته آینده ندارد. در عوض، او معتقد است که طلا مسیر خود را از تحولات ژئوپلیتیکی داخلی و خارجی دریافت خواهد کرد. او می‌گوید: “تفسیرهای متفاوت از داده‌ها و رویدادهای سیاسی، مانع از تاثیرگذاری قابل توجه آن‌ها بر بازار می‌شود”.
  • نیوزوم پیش‌بینی می‌کند: طلا در هفته آینده از روند جانبی خود خارج می‌شود، اما مسیر دقیق آن مشخص نیست. او نگران تورم آمریکا نیست و انتظار اتفاق غیرمنتظره‌ای از هیچ کدام از آمارها ندارد. اما به‌نظر او وقایع آخر هفته، تحولات مربوط به پرونده دادگاه دیوان عالی دونالد ترامپ یا درگیری‌های خارجی، می‌توانند به‌عنوان عامل تغییر مسیر بازار باشند.
  • مارک لیبوویت (Mark Leibovit): ناشر VR Metals/Resource Letter، همچنان پتانسیل کاهش قیمت طلا در کوتاه‌مدت را می‌بیند، اما برای بلندمدت دید مثبتی دارد. او می‌گوید: “خطر زیر ۲,۰۰۰ تا محدوده ۱,۹۵۰-۱,۹۸۰ باقی می‌ماند، اما همچنان به‌طور کلی با اهداف میان‌مدت تا ۲,۷۰۰ و هدف کوتاه‌مدت در حدود ۲,۳۰۰ صعودی هستیم.»
  • جیم وایکهوف (Jim Wyckoff): تحلیل‌گر ارشد Kitco انتظار دارد قیمت طلا در هفته آینده به روند معاملات اخیر خود ادامه دهد. او می‌گوید: “بازار بی‌ثبات و محتاط است و معامله‌گران منتظر یک تحول بنیادی جدید در بازار هستند”.
تحلیلگر، معامله‌گر، خالق محتوا

مقالات بیشتر از این نویسنده

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید