آموزش بازارهای مالی

بیشترین ذخایر طلا جهان در کدام کشورها است؟

آموزش بازارهای مالی

مطالعه در 9 دقیقه

از آغاز سال 2010، بانک‌های مرکزی در سراسر جهان از فروشندگان بی‌چون‌و‌چرای طلا، تبدیل به خریداران پروپاقرص آن شده‌اند و به‌منظور به‌دست آوردن بیشترین ذخایر طلا در سال 2020، 272.9 تن شمش توسط آنها خریداری شده‌است.

کافی است نگاهی به نمودار طلا در سایت‌های تحلیلی بیندازید، متوجه می‌شوید که تمام دنیا در سال 2009 در رکود و بحران به‌سر می‌برد. در صورتی‌که طلا در یک رالی صعودی قدرتمند قرار داشت و سرمایه‌گذاران و طرفداران خود را برای تمام دوران‌ بحران راضی نگه داشت. از این رو بعد از تجربه بحران سال 2009 طلا به‌عنوان یک دارایی امن طلقی شد و در زمان‌هایی که اقتصاد کشورها در معرض خطر قرار می‌گیرد سرمایه‌گذاران نهادی، شرکتی و حتی فردی به سمت این دارایی هجوم می‌برند.

خریدها در سال 2020، 60 درصد کمتر از 668 تن ثبت شده در رکورد سال 2019 بود. همه‌گیری کرونا محرک قوی‌تری برای برخی بانک‌های مرکزی برای فروش ذخایر طلای خود و تزریق نقدینگی به اقتصادشان بود. خرید در نیمه اول سال متمرکز بود، سپس در سه ماهه سوم تقریباً خرید آن‌چنانی وجود نداشت و در سه ماه آخر سال دوباره از سر گرفته شد.

بانک‌های مرکزی از سال 2010 خریدار صددرصدی طلا بوده‌اند.

10 بانک مرکزی برتر با بیشترین ذخایر طلا در چند سال گذشته، بدون اینکه از ذخایر خود کم کنند و بفروشند، بدون تغییر باقی مانده‌اند. ایالات متحده با بیش از 8 هزار تن طلا در خزانه‌های خود، تقریبا به اندازه مجموع سه کشور هلند، هند و ژاپن طلا دارند که معادل 79٪ از کل ذخایر این کشور را در بر می‌گیرد و باعث شده در رتبه اول قرار بگیرد. تنها کشورهایی که دارای بالاترین درصد ذخایر طلا را در بین دارایی‌های خود هستند و این درصد بیش از ایالات متحده است، کشورهای پرتغال با 80.1 درصد و ونزوئلا با 82.4 درصد است. البته باید گفت میزان کل ذخایر این دو کشور عدد چشمگیری نیست.

برای مشاهده قیمت طلا می‌توانید وارد بخش قیمت اونس جهانی طلا در ایران بروکر شوید.

10 بانک مرکزی برتر بر اساس بیشترین ذخایر طلا

10 بانک مرکزی در سال 2020 خرید خالص یک تن طلا یا بیشتر، انجام دادند که نشان‌دهنده ادامه تقاضا برای این فلز گرانبها است. ترکیه برای دومین سال متوالی با 134.5 تن افزایش در ذخایر خود، خریدار شماره یک طلا بود و پس از کاهش 36.3 تنی دارایی‌های خود، بزرگترین فروشنده طلا بود.

خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی در سال 2020 کند شد اما همچنان روند سریع‌تری نسبت به فروش داشت!

در زیر 10 کشور برتر دارای بیشترین ذخایر طلا با رتبه‌بندی بدون تغییر نسبت به سال 2019 آورده شده است. این ارقام، مربوط به آوریل 2021 است. صندوق بین‌المللی پول (IMF) به‌عنوان یک کشور حساب نمی‌شود؛ در غیر این صورت این صندوق با 2814 تن ذخیره طلا، رتبه سوم را در آمار بیشترین ذخایر طلا جهان خواهد داشت!

10 کشوری که بیشترین ذخایر طلا در جهان را دارند.
10 کشوری که بیشترین ذخایر طلا را در جهان دارند.

1- ایالات متحده آمریکا دارای بیشترین ذخایر طلا در جهان

میزان ذخایر طلا: 8،133.5 تن

درصد ذخایر خارجی: 77.5 درصد

ایالات متحده با داشتن بزرگترین دارایی‌های رسمی در جهان، تقریباً به اندازه مجموع سه کشور، طلا در ذخایر خود دارد. این کشور همچنین سومین تخصیص طلا را به‌عنوان درصد ذخایر خارجی خود دارد. براساس آنچه تاکنون منتشر شده است، اکثریت طلای ایالات متحده در فورت ناکس در کنتاکی نگهداری می‌شود؛ مابقی آن در ضرابخانه فیلادلفیا، ضرابخانه دنور، دفتر سنجش سانفرانسیسکو و انبار شمش وست پوینت نگهداری می‌شود.

کدام ایالت بیشترین ذخایر طلا را دارد؟ ایالت تگزاس تا آنجا پیش رفت که برای محافظت از طلای سرمایه‌گذاران، انبار شمش تگزاس خود را ایجاد کرد.

بیشترین ذخایر طلا
آمریکا بیشترین ذخایر طلا در جهان را به خود اختصاص داده است.

2- آلمان دومین کشور از نظر بیشترین ذخایر طلا

میزان ذخایر طلا: 3،362.4 تن.

درصد ذخایر خارجی: 74.5 درصد.

زمانی که آلمان در سال 2013 عملیات بازگرداندن ذخایر چهار ساله خود را اعلام کرد، انتظار می‌رفت که این انتقال تا سال 2020 تکمیل شود. با این وجود در سال 2017 آلمان این عملیات را به پایان رساند و در مجموع 674 تن طلا از بانک de France و بانک فدرال رزرو نیویورک را به انبارهای خود بازگرداند. اگرچه تقاضای طلا در سال 2017 کاهش یافت، اما این کشور اروپایی پس از بحران مالی جهانی، به‌طور مداوم در تلاش برای افزایش سرمایه‌گذاری در طلا بوده است.

3- ایتالیا

میزان ذخایر طلا: 2،451.8 تن.

درصد ذخایر خارجی: 69.3 درصد.

ایتالیا نیز در طول این سال‌ها اندازه ذخایر طلا خود را حفظ کرده است. ماریو دراگی، رئیس سابق بانک ایتالیا و رئیس بانک مرکزی اروپا، در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید در سال 2013 طلا در پرتفوی بانک مرکزی چه نقشی ایفا می‌کند؟ اینطور پاسخ داد:

این فلز “ذخیره‌ای از امنیت است” و افزود: “این فلز به شما کمک می‌کند، محافظت نسبتاً خوبی در برابر نوسانات دلار داشته باشید“.

بیشترین ذخایر طلا
جزئیات شیر طلایی در کلیسای سنت مارک ونیز، ایتالیا

4- فرانسه

میزان ذخایر طلا: 2،436.0 تن.

درصد ذخایر خارجی: 64.5 درصد.

بانک مرکزی فرانسه در چند سال گذشته مقدار کمی از طلای خود را فروخته است. ذخایر فعلی شامل 100 تن سکه طلا و بقیه در شمش‌هایی با وزن حدود 12.5 کیلوگرم است. خزانه‌های بانک de France در پاریس یکی از چهار سپرده‌گذاری تعیین شده صندوق بین‌المللی پول (IMF) است.

از این بخش می‌توانید نمودار قیمت طلا را مشاهده کنید.

5- روسیه

میزان ذخایر طلا: 2295.4 تن.

درصد ذخایر خارجی: 22.0 درصد.

بانک مرکزی روسیه یکی از بزرگترین خریداران طلا در هفت سال گذشته بوده است و در سال 2018 از چین پیشی گرفت و پنجمین ذخایر بزرگ طلا را در اختیار خود قرار داد. در سال 2017، روسیه در تلاش برای تنوع بخشیدن به دارایی‌های خود و کمرنگ‌تر شدن دلار آمریکا، 224 تن شمش خرید؛ زیرا روابط این کشور با غرب از زمان الحاق شبه جزیره کریمه در اواسط سال 2014 سردتر شده است. روسیه برای جمع آوری پول نقد این خریدها، درصد زیادی از اوراق قرضه آمریکا را فروخت.

بیشترین ذخایر طلا
گنبدهای طلاکاری شده کلیسای جامع بشارت در مسکو، روسیه

6- چین

میزان ذخایر طلا: 1948.3 تن.

درصد ذخایر خارجی: 3.3 درصد.

در تابستان 2015، بانک خلق چین برای اولین بار از سال 2009 فعالیت خرید طلای خود را به‌صورت ماهانه به اشتراک گذاشت. اگرچه چین از نظر بیشترین ذخایر طلا در رتبه ششم قرار دارد، این فلز زرد تنها درصد کمی از کل ذخایر این کشور را به خود اختصاص می‌دهد. ذخایر طلای این کشور فقط 3.3 درصد است. از سال 2021، چین به بانک‌های داخلی و بین‌المللی اجازه می‌دهد تا مقادیر زیادی از فلزات گرانبها را به کشور وارد کنند تا از قیمت‌ها حمایت کنند.

بیشترین ذخایر طلا جهان در چین
بیش از 2000 مجسمه بودا باستانی در چین حفاری شده است.

7- سوئیس

میزان ذخایر طلا: 1،040.0 تن.

درصد ذخایر خارجی: 5.4 درصد.

در رتبه هفتم 10 کشور برتر دارنده طلا، سوئیس قرار دارد که در واقع دارای بزرگترین ذخایر طلای سرانه جهان است. در طول جنگ جهانی دوم، این کشور بی‌طرف، به مرکز تجارت طلا در اروپا تبدیل شد و با متحدین و قدرت‌های هم‌محور معامله کرد. امروزه بیشتر معاملات طلای آن با هنگ کنگ و چین انجام می‌شود.

8- ژاپن

میزان ذخایر طلا: 765.2 تن.

درصد ذخایر خارجی: 3.1 درصد.

ژاپن، سومین اقتصاد بزرگ جهان و هشتمین احتکارکننده بزرگ فلز زرد است. بانک مرکزی این کشور به طور جدی به دنبال ذخیره طلای زرد است و در ژانویه 2016، نرخ بهره را به زیر صفر کاهش داد که به افزایش تقاضا برای طلا در سراسر جهان کمک کرد.

9- هند

میزان ذخایر طلا: 687.8 تن.

درصد ذخایر خارجی: 6.5 درصد.

جای تعجب نیست که بانک هند یکی از بزرگترین فروشگاه‌های طلا و بیشترین ذخایر طلا در جهان را دارد. این کشور جنوب آسیایی با 1.25 میلیارد نفر جمعیت، دومین مصرف‌کننده بزرگ فلزات گرانبها است و یکی از قابل اعتمادترین محرک‌های تقاضای جهانی است. فستیوال و فصل عروسی هند، که از اکتبر تا دسامبر ادامه دارد، از لحاظ تاریخی یک موهبت بزرگ برای طرفداران معاملات طلا بوده است.

10- هلند

میزان ذخایر طلا: 612.5 تن.

درصد ذخایر خارجی: 67.4 درصد.

بانک مرکزی هلند اعلام کرد که خزانه‌های طلای خود را از آمستردام به کمپ نیو آمستردام، که حدود یک ساعت از شهر فاصله دارد، با استناد به تدابیر امنیتی سنگین محل فعلی خود، منتقل می‌کند. همان‌طور که بسیاری از مقالات و کارشناسان دیگر به این موضوع اشاره کرده‌اند، با توجه به اینکه این بانک اخیراً مقدار زیادی از طلای خود را از ایالات متحده به کشور خود بازگردانده است، این موضوع کمی عجیب به نظر می‌رسد.

آنچه در مطلب بیشترین ذخایر طلا خواندیم:

در این مقاله، ده کشور که بیشترین ذخایر طلا در جهان را دارند باتوجه به آمار و ارقام منتشر شده، را بررسی کردیم و به این موضوع پی بردیم که چرا طلا هنوز مهم‌ترین و ایمن‌ترین دارایی در مواقع بحرانی است. با توجه به بحران‌های مالی که در گذشته اتفاق افتاده است این دارایی بارها به جامعه بین‌المللی ثابت کرده که امن‌ترین سرمایه‌گذاری برای پشت سر گذاشتن تورم است. کشورها بعد از هر بحران مالی سعی بر این دارند که به ذخایر طلای خود اضافه کنند تا دچار سرنوشت کشور یونان در سال 2009 نشوند.

کدام کشور بیشترین ذخایر طلا در جهان را دارد؟

ایالات متحده با داشتن بزرگترین دارایی‌های رسمی در جهان، تقریباً به اندازه مجموع سه کشور، بیشترین ذخایر طلا را در خود دارد. این کشور همچنین سومین تخصیص طلا را به عنوان درصد ذخایر خارجی خود دارد.

در بحران‌هایی مثل سال 2009، عملکرد طلا به چه شکل است؟

بعد از تجربه بحران سال 2009 طلا به‌عنوان یک دارایی امن طلقی می‌شود و در زمان‌هایی که اقتصاد کشورها در خطر قرار می‌گیرد سرمایه‌گذاران نهادی، شرکتی و حتی فردی به سمت این دارایی هجوم می‌برند.

کشورهای آسیایی که بیشترین ذخایر طلا را دارند کدام است؟

روسیه، چین، ژاپن و هند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید