انواع روش‌های تحلیل در بازارهای مالی

اوردر فلو چیست؟ | چرا باید از استراتژی Order Flow استفاده کنیم؟

انواع روش‌های تحلیل در بازارهای مالی

مطالعه در 5 دقیقه

اوردر فلو (Order Flow) یکی از ابزارهای تحلیلی در بازار فارکس و ارزهای دیجیتال است که می‌تواند در تحلیل‌هایی که کاربران در چارت انجام می‌دهند، موثر باشد. درواقع ترکیب اوردر فلو در تحلیل‌های کاربران می‌تواند موجب بالا رفتن دقت معاملات کاربران بازارهای مالی شود و موجب افزایش سود آنها باشد.

اوردر فلو در فارکس چیست؟

Order Flow یا جریان سفارشات، میزان حجم معاملات درحال اجرا یا در پندینگ اوردرها در سطوح مختلف چارت را نشان می‌دهد. در واقع می‌توان اوردر فلو را نمایش حجم معاملات در هر کدام از سطوح چارت دانست.

برای دستیابی به چارت اوردر فلو در فارکس شما نیازمند به اجرای ابزارهای کمکی و اندیکاتورها در پلتفرم معاملاتی خود هستید. در تصویر زیر می‌توانید یکی از اندیکاتورهای نمایش اوردر فلو در متاتریدر را مشاهده کنید.

چارت اوردر فلو | Order Flow Chart
چارت معاملاتی اوردر فلو (Order Flow Chart)

آموزش سبک اوردر فلو

باتوجه به آنکه Order Flow میزان حجم معاملات خرید یا فروش را در چارت معاملاتی نشان می‌دهد، می‌توان از این سطوح به عنوان سطوح حمایت و مقاومت در چارت معاملاتی استفاده کرد. معامله‌گران می‌توانند باتوجه به حجم معاملات buy یا sell انجام شده در یک منطقه، به روند کلی چارت در آن منطقه پی ببرند و مطابق حجم خرید یا فروش انجام شده در چارت، اوردرهای خود را جایگذاری نمایند.

اوردر فلو در ارزهای دیجیتال

اوردر فلو در ارزهای دیجیتال نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. معامله‌گران می‌توانند در صرافی‌های ارز دیجیتال خود، تمامی حجم و نوع معاملات را در صفحه مربوط به معاملات هر رمز ارز مشاهده کنند. به طور مثال می‌توانید در تصویر زیر، اوردر فلو مربوط به معاملات بیت کوین به ریال را در صرافی نوبیتکس مشاهده کنید.

اوردر فلو در ارزهای دیجیتال | اوردر فلو در صرافی ارز دیجیتال
اوردر فلو در صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس

ابزارهای بررسی اوردر فلو

برای بررسی و نمایش چارت اوردر فلو در فارکس شما می‌توانید از اندیکاتورهای کمکی استفاده کنید. در ادامه به معرفی اندیکاتور اوردر فلو در دو پلتفرم معاملاتی متاتریدر و تریدینگ ویو می‌پردازیم.

اندیکاتور اوردر فلو برای متاتریدر ۴

یکی از کاربردی‌ترین ابزارها برای بررسی Order Flow در چارت معاملاتی متاتریدر، ابزار order-flow-indicator است که می‌تواند با ترکیب سه اوسیلاتور، اوردر فلو را در چارت به معامله‌گران نشان دهد.

اندیکاتور اوردر فلو برای متاتریدر ۴
نمایی از اندیکاتور اوردر فلو در پلتفرم معاملاتی متاتریدر ۴

اسیلاتور اول در اندیکاتور یعنی اسیلاتور Bears نشان دهنده حجم معاملات sell در هر منطقه‌ای در چارت است. اسیلاتور Bulls در این سیستم معاملاتی نشان می‌دهد چه میزان حجم معاملات buy انجام شده است. با ترکیب مقادیر این دو اسیلاتور، اسیلاتور Bear_Bulls_Power شکل می‌گیرد که نشان‌دهنده روند کلی و حجم معاملات انجام شده در هر کندلی در چارت است.

برای دانلود اندیکاتور اوردر فلو در متاتریدر ۴ می‌توانید بر روی عبارت “دانلود اندیکاتور اوردر فلو در متاتریدر ۴” در قسمت پایین کلیک کنید. همچنین می‌توانید با مراجعه به قسمت “آموزش نصب اندیکاتور” در صفحه دانلود اندیکاتورهای فارکس، اقدام به نصب و اجرای این اندیکاتور در پلتفرم معاملاتی متاتریدر ۴ کنید.

اندیکاتور اورد فلو در تریدینگ ویو

تریدینگ ویو نیز یکی از پلتفرم‌های محبوب معامله‌گران در بازارهای مالی است. برای نمایش Order Flow در پلتفرم تریدینگ ویو کاربران می‌توانند از اندیکاتور Open interest flow استفاده نمایند.

این اندیکاتور می‌تواند تمامی حجم معاملات انجام شده در نمادهای معاملاتی متفاوت را اندازه‌گیری کرده و در پنجره‌ای در زیر چارت به معامله‌گران نشان می‌دهد.

اندیکاتور اورد فلو در تریدینگ ویو
نمایی از اندیکاتور اوردر فلو در پلتفرم تریدینگ ویو

این اندیکاتور بطور پیش‌فرض برای نمایش اوردر فلو در نماد معاملاتی BTCUSDT در معاملات فیوچرز صرافی بایننس تنظیم شده است. برای تغییر نماد معاملاتی در این اندیکاتور ابتدا باید وارد تنظیمات اندیکاتور شده و سپس بر روی گزینه Open interest source کلیک کنید.

تنظیمات اندیکاتور اورد فلو در تریدینگ ویو
قسمت تنظیمات اندیکاتور اوردر فلو در پلتفرم تریدینگ ویو

برای افزودن این اندیکاتور به چارت معاملاتی خود در تریدینگ ویو می‌توانید ابتدا وارد لینک زیر شده و سپس بر روی عبارت “Add to favorite indicators” در قسمت انتهایی این مقاله کلیک کنید. پس از آن می‌توانید با مراجعه به قسمت Favorite indicators در منوی indicators چارت تریدینگ ویو خود اندیکاتور Open interest flow را یافته و آن را به چارت معاملاتی خود اضافه کنید.

چکیده مقاله اوردر فلو چیست؟

اوردر فلو یکی از ابزارهای کاربردی در تحلیل تکنیکال است که می‌تواند بهترین مناطق را در چارت معاملاتی مشخص نماید. درواقع Order Flow همان نمایش حجم معاملات در چارت معاملاتی تلقی می‌شود که می‌تواند مهم‌ترین مناطق ورود یا خروج را در چارت معاملاتی نشان دهد. برای بررسی چارت اوردر فلو در فارکس معامله‌گران نیازمند به ابزارهای کمکی یا اندیکاتورهایی در پلتفرم‌های معاملاتی خود هستند که در این مقاله به دو مورد از آنها برای پلتفرم‌های متاتریدر ۴ و تریدینگ ویو اشاره شد.

سوالات متداول مقاله Order Flow

Order Flow چیست؟

اوردر فلو یا جریان معاملات به میزان حجم معاملات انجام شده و یا درحال انجام در هر یک از سطرهای چارت معاملاتی اطلاق می‌شود.

چرا باید از Order Flow در معاملاتمان استفاده کنیم؟

از اوردر فلو چارت می‌توان برای شناسایی روند بازار و تمامی سطرهای مهم برای ورود به معاملات استفاده کرد.

چگونه می‌توانیم به چارت اوردر فلو دسترسی داشته باشیم؟

در فارکس برای دسترسی به چارت Order Flow می‌توانید از ابزارهای کمکی و اندیکاتورها در پلتفرم‌های معاملاتی استفاده کنید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید