ایران و روسیه در زمینه ارز دیجیتال با یکدیگر همکاری می‌کنند

رهبران گروه‌های صعنت کریپتو و فین‌تک روسیه و ایران درباره راه‌های که می‌توانند از توکن برای دور زدن تحریم‌ها و تسهیل تجارت استفاده کنند، بحث کردند. این مذاکرات در نمایشگاه بین‌المللی صنایع مالی انجام شد. میزگردی از این جلسات در کانال رسمی دولت آپارات آپلود شده است.

در این جلسه مقامات دولتی ایران از جمله رئیس اداره نوآوری و سرمایه‌گذاری وزرات فناوری اطلاعات ارتباطات حضور داشتند. هیچ مقام دولتی روسیه در این جلسه شرکت نداشتند. اما یکی از سخنرانان این جلسه الکساندر براژنیکوف، مدیر اجرایی انجمن صنعت ارزهای دیجیتال و بلاک‌چین (RACIB) روسیه بود. RACIB یکی از برجسته‌ترین سازمان‌های صنعت کریپتو روسیه است.

مصطفی امیری، دبیر انجمن فین تک ایران نیز در این مراسم حضور داشت. عباس آشتیبانی همتای براژنیکوف، مدیرعامل انجمن بلاک چین ایران یکی دیگر از شرکت‌کنندگان این اجلاس بود.

در این جلسه در مورد تغییر چارچوب نظارتی برای ارزهای دیجیتال در ایران و روسیه بحث کردند. براژنیکوف گفت انتظار دارد تا ماه سپتامبر قانون جدید مربوط به ارزهای دیجیتال در روسیه اجرایی شود. قانونگذاران امیدوارند که استفاده از رمزارز در تجارت بین‌الملل قانونی شود، زیرا مسکو از اکثر تجارت‌های مبتنی بر دلار آمریکا منع شده است.

آیا ایران و روسیه کریپتو را جایگزین فیات می‌کنند؟

بانک مرکزی روسیه گفت که قصد دارد یک پایلوت معرفی کند که بتواند بر شرکت‌های تجاری نظارت داشته باشد، زیرا آن‌ها تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را تحت نظر خود انجام می‌دهند. Rosbank، یکی از بزرگترین بانک‌های کشور روسیه به صورت آزمایشی، مبادلات را برای مشاغل روسی تسهیل می‌کند.

اما براژنیکوف می‌گوید شرکت‌هایی که می‌خواهند با استفاده از کریپتو به جای فیات معامله کنند، نباید به مقررات بخش بانکی توجه کنند. او گفت:

به‌طور کلی در این بخش به بانک نیازی نیست. در روسیه همانطور که من متوجه شد به بانک‌ها برای انجام معاملات تجاری در رمزارز نیازی نیست. ما کارگزاری‌ها ارز دیجیتال و صرافی دارید.

RACIB اعلام کرد که روابط خاصی قبلا بین صرافی‌های ارز دیجیتال مستقر در مسکو و شرکت‌های ایرانی شکل گرفته است.

در ماه فوریه، مقامات دولتی روسیه گفتند که در تجارت کریپتو برای نشان دادن چراغ سبز بین مسکو و تهران عجله نخواهند کرد. اما دو کشور قبلاً در مورد امکان راه اندازی مشترک یک استیبل کوین با پشتوانه طلا صحبت کرده بودند و مسکو تأیید کرده است که چندین شرکت روسی در حال حاضر تجارت ارزهای دیجیتال را انجام می‌دهند. به نظر می‌رسد این شرکت‌ها تجارت مبتنی بر کریپتو را بدون انتظار «چراغ سبز» رسمی آغاز کرده‌اند.

نمایشگاه که در تهران برگزار شد به‌عنوان بزرگترین رویداد مالی در منطقه خاورمیانه معرفی شد و یکی از مهم‌ترین گردهمایی فعالان اقتصادی ایرانیان است.

کارشناسان قبلاً ادعا کرده بودند که روسیه و ایران ممکن است تجارت مبتنی بر کریپتو را از سال 2019 آغاز کرده باشند. در یکی از رویدادهای اخیر که بخش مالی روسیه برگزار کرد، یک شرکت تحلیلی ادعا کرد که تقریبا 300 میلیون دلار معاملات رمزارز همتابه‌همتا به صورت روزانه انجام شد. این شرکت گفت این روند می‌تواند اعتبار بانک‌های کشور را تضعیف کند.

این شرکت ادعا کرد که تریدرها همتابه‌همتا و صرافی‌های ارز دیجیتال بدون مجوز از حساب‌های بانک تجارت روسیه برای فروش ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5
دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
کانال سیگنال طلا و جفت ارزها رایگان شد! 🔥