پیشی گرفتن بیت‌کوین از ویزا و جی‌پی‌مورگان با افزایش بحران بانکی

با افزایش فشار خرید بیت‌کوین، این دارایی سرمایه‌ قابل‌ توجهی را میان آشفتگی سیستم بانکی جذب کرد و رتبه آن در بین ارزشمندترین دارایی‌ها افزایش یافت.

داده‌های مربوط به سرمایه بازار شرکت‌ها در 24 مارس نشان می‌دهد ارزش بازار بیت‌کوین به 524.14 میلیارد دلار رسیده است. در حال حاضر بیت‌کوین یازدهمین دارایی برتر جهان از نظر ارزش بازار است.

بیت‌کوین فقط یک رتبه تا راه‌یابی به ده دارایی‌ باارزش جهان فاصله دارد. در حال حاضر تسلا با ارزش 602.09 میلیارد دلار در رتبه دهم باارزش‌ترین دارایی‌های جهان قرار دارد.

Top assets by market cap Source CompaniesMarketCap

در حال حاضر بیت‌کوین از غول مالی پرداخت سنتی ویزا که با ارزش بازار 460.16 میلیارد دلار در رتبه پانزدهم قرار دارد و غول بانکی جی‌پی‌مورگان با ارزش 365.24 میلیارد که در رتبه بیست‌ویکم است، پیشی گرفت.

بعد از بحران بانکی در آمریکا که پنج بانک پیشرو این کشور ارزش کل بازار 108.92 میلیارد دلار خود را در سال 2023 از دست دادند، ارزش بیت‌کوین 219.86 میلیارد دلار اضافه شد.

بحران در بخش بانکی با فروپاشی بانک‌های وام‌دهنده مانند بانک سیلورگیت، سیلیکون ولی و Signature افزایش یافت. در همین زمان غول بانکداری سوئیس Credit Suisse پس از ایجاد مشکل به UBS فروخته شد.

رشد قیمت بیت‌کوین در زمان بحران مالی بانک‌های سنتی، علاقمندان این بخش را به این باور رساند که یک تغییر پارادایم وجود دارد که می‌تواند وضعیت این رمزارز را به‌عنوان یک دارایی امن تقویت کند.

در ابتدا این تصور ایجاد شد که دلیل رشد بیت‌کوین، کاهش سرعت افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو است. فدرال رزرو برای نهمین بار متوالی نرخ بهره را افزایش داد.

پیتر شیف، مدیرعامل مدیریت دارایی Euro Pacific معتقد است که وضعیت جاری مانند آنچه است در سال 2008 رخ داد و حتی معتقد است وضعیت بدتر نیز خواهد شد.

تجزیه و تحلیل قیمت بیت‌کوین

در حال حاضر بیت‌کوین با رشد 0.17 درصد هفتگی، با قیمت 27410 دلار معامله می‌شود. بیت‌کوین در تلاش است که قیمت 30000 دلار را پس بگیرد، موقعیتی که می‌تواند مسیر احتمالی برای رسیدن به 40000 دلار را هموار کند و سرمایه‌گذاران به‌شدت در حال نظارت نحوه واکنش این رمزارز به افزایش نرخ بهره هستند.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.