مقالات فارکس

توافقنامه مشتری در بروکرهای فارکس چیست و چرا اهمیت دارد؟ – قرارداد مشتری

مقالات فارکس

مطالعه در 7 دقیقه

مطمئنا تا به حال برای‌تان پیش آمده که پیش از ثبت نام در بروکر، ملزم به زدن تیک قبول توافقنامه مشتری شده باشید. در واقع بیشتر کاربران بازارهای مالی در حین ثبت نام در بروکرها و بعد از پر کردن اطلاعات مورد نیاز برای ساخت حساب کاربری، سریعا تیک قبول توافقنامه بروکر و مشتری را زده و به افتتاح حساب می‌پردازند. عدم مطالعه این توافقنامه که حاوی اطلاعات مهمی در مورد نوع اجرای معاملات، محدودیت‌های بروکر و سایر موارد است، می‌تواند منجر به بروز مشکل برای کاربران شود. در این مقاله به بررسی چیستیِ قرارداد مشتری پرداخته و نکات مهم در مورد این سند را توضیح می‌دهیم.

توافقنامه مشتری در بروکرهای فارکس چیست؟

توفقنامه مشتری (Client Agreement)، سندی است که به شرح شرایط معامله، کارمزدها، محدودیت‌ها و جزئیات فعالیت در بروکر فارکس می‌پردازد. این سند حاوی اطلاعات مهمی است که کاربران پیش از ثبت نام در بروکر باید حتما مطالعه کنند.

در واقع قرارداد بروکر فارکس، یک توافقنامه حقوقی است که باید هر دو طرف (معامله‌گر و بروکر) با آن توافق داشته باشند. این توافقنامه معمولا شامل مسئولیت‌ها، مدت زمان اعتبار قرارداد، کامزدها، هزینه‌ها و هشدارهای لازم می‌شود. معمولا در انتهای سایت کارگزاری و یا در صفحه ثبت نام می‌توانید لینک ورود به صفحه قرارداد بروکر را مشاهده کرد.

معرفی توافقنامه مشتری در بروکر ها

لازم به ذکر است که این قرارداد مشتری از انواع قراردادهای نامعین است؛ یعنی اینکه قراردادهای بروکر، توسط شرایط تعیین شده توسط کارگزار تعیین شده و در قوانین مدنی ثبت نشده‌اند.

انواع توافقنامه مشتری بر اساس نوع فعالیت بروکرها

بروکرها بر اساس نوع فعالیت‌شان از توافقنامه‌ مشتری متفاوتی استفاده می‌کنند. در واقع زمینه فعالیت، قوانین حاکم بر کشور تحت رگولاتوری بروکر و عوامل دیگر، می‌تواند بر مفاد قرارداد بروکر تاثیرگذار باشد. در ادامه مهم‌ترین موارد را بررسی می‌کنیم.

 • بروکرها در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند. به عنوان مثال بروکری که در زمینه بورس ایران فعالیت می‌کند، دارای قرارداد مشتری متفاوتی با بروکر فارکس خواهد بود.
 • قوانین مالی حاکم بر بروکرها یکی از موارد مهم در تعیین بندهای توافقنامه مشتری است. بروکرها با توجه به کشوری که در آن رگوله شده‌اند یا تحت نظارت هستند، از قوانین و دستوالعمل‌های متفاوتی در قرارداد مشتری استفاده می‌کنند.
 • کیفیت خدمات ارائه شده توسط کارگزار فارکس نیز در تنظیم مفاد توافقنامه مشتری تاثیرگذار است. بروکری که از سطح کیفیت خدمات پایینی برخوردار است، قرارداد بروکری یک طرفه‌ای خواهد داشت تا شامل بیشترین سود و کمترین مسئولیت برای بروکر شود. در نقطه مقابل، بروکری که قرارداد شفافی را ارائه کند، احتمالا از کیفیت خدمات بالاتری نیز برخوردار خواهد بود.

بخش‌های اصلی سند توافقنامه مشتری در فارکس

ساختار قرارداد بروکر معمولا شامل بخش‌های اصلی می‌شود که عبارتند از:

بخش های مختلف توافقنامه مشتری
 • مشخصات بروکر: در ابتدای قرارداد معمولا بروکر اطلاعات تکمیلی در مورد شرکت، محل قرارگیری و نهاد نظارتی ارائه می‌دهد.
 • حوزه فعالیت بروکر: در این بخش بروکر به صورت کامل به معرفی ابزارهای معاملاتی می‌پردازد.
 • حق‌الزحمه بروکر: در این بخش بروکر به کارمزد و کمیسیون دریافتی از معاملات می‌پردازد.
 • تعهدات دو طرف: معمولا تعهدات دو طرف شامل دو بخش اصلی شده که شامل تعهدات و مسئولیت‌های بروکر و تعهدات و ضمانت‌های مشتری می‌شود. در بخش اول یعنی تعهدات بروکر، کارگزار فارکس به بیان مسئولیت‌ها، تعهدات و گارانتی‌های مورد نیاز پرداخته تا مشتری در مورد مطالبات خود از بروکر آگاه باشد. در بخش دوم نیز مشتری، با بندهای ضمانت‌ها موافقت کرده و شرایط استفاده از بروکر را می‌پذیرد.
 • شرایط فسخ: این بخش یکی از مهم‌ترین قسمت‌های توافقنامه مشتری است. در این قسمت بروکر به توضیح شرایطی می‌پردازد که طی آن حق فسخ یک طرفه قرارداد را دارد.
 • مرجع حل اختلاف: در این بخش مراجعی که به حل مشکلات و شکایات کاربران می‌پردازند، معرفی می‌شوند.

موارد مهم برای بررسی در قرارداد مشتری

در مطالعه توافقنامه مشتری، نکات و مواردی وجود دارد که باید به صورت کامل بررسی شوند تا بتوان از شرایط استفاده از بروکر کاملا آگاه شد. عدم توجه به این موارد ممکن است به پرداخت کارمزدهای نامتعارف یا اعمال محدودیت منجر شود. بنابراین پیش از ثبت نام و واریز وجه، حتما این موارد را بررسی کنید.

موارد مهم برای بررسی در توافقنامه مشتری
 • کارمزدها و هزینه‌‌های اضافه: معمولا در توافقنامه مشتری، بخش‌هایی به کارمزدها و کمیسیون‌های دریافتی از طرف بروکر پرداخته شده است. این موارد را مطالعه کنید تا از هزینه‌های در حین معامله مطلع باشید.
 • شرایط افتتاح حساب: در این بخش عموما اطلاعاتی در مورد قوانین استفاده از حساب معاملاتی و محدودیت‌های حساب‌های معاملاتی بروکر ارائه شده است. اطلاعاتی مانند حداقل و حداکثر مبلغ مورد نیاز برای افتتاح حساب، ارزهای قابل پشتیبانی و غیره در این بخش ذکر می‌شوند.
 • واریز و برداشت: در قسمت واریز و برداشت اطلاعاتی در مورد شرایط واریز و برداشت و محدودیت‌های حقوقی وجوه واریزی عنوان شده است.
 • معاملات: در این بخش از قرارداد بروکر فارکس، کاربر در جریان قوانین معامله در بروکر قرار می‌گیرد. اطلاعاتی مانند روش‌های معامله (اینترنتی، تلفن و حضوری)، نوع اجرای معاملات (نتینگ یا هدجینگ)، مارجین و تامین نقدینگی بروکر در این بخش ارائه می‌شوند.
 • استراتژی‌های معاملاتی: این مورد بسیار مهم است! در قرارداد مشتریان بروکرهای فارکس حتما باید بررسی کنید که کارگزاری شما از کدام روش معاملاتی پشتیبانی می‌کند و چه روش‌هایی در آنها ممنوع است! به عنوان مثال ممکن است بروکر شما از روش اسکالپ پشتیبانی نکند یا معاملات زیر 3 دقیقه در آن ممنوع باشد!
 • جزئیات فنی: برخی جزئیات هستند که کمتر کسی با آنها آشنایی دارد. مثلا اینکه آیا بعد از واریز پول در بروکرتان، می‌توان آن را بلافاصله برداشت یا خیر! یا اینکه نگهداری پول در بروکر کارمزد دارد یا خیر! در واقع در قرارداد مشتری می‌توانید برخی از قوانین سختگیرانه بروکرها را مطالعه کنید که هیچ کجا به آن اشاره نشده است!

چرا بررسی توافقنامه مشتری مهم است؟

پیشنهاد می‌شود که پیش از ثبت نام و واریز وجه در بروکرهای فارکس یا حتی صرافی‌های ارز دیجیتال، قرارداد مشتری را به صورت کامل مطالعه و بررسی کنید. مطالعه این سند ممکن است زمان زیادی را از کاربر بگیرد، ولی مطمئنا از خسارت‌ها و ضررهای آینده و بروز مشکلات در آینده جلوگیری خواهد کرد. با مطالعه این سند حقوقی که در واقع نقش قراردادی بین بروکر و مشتری را بازی می‌کند؛ کاربران با جزئیات کارکرد بروکر آشنا می‌شوند. در توافقنامه مشتری، محدودیت‌ها و قوانین استفاده از بروکر، واریز و برداشت و معامله درج شده است. در واقع، یک قرارداد بروکری کامل و شفاف، می‌تواند باعث اطمینان خاطر کاربران برای فعالیت در بروکر شود. 

فراموش نکنید که در صورت بروز مشکل با بروکر، اولین چیزی که به آن مراجعه خواهد شد، قراردادی است که شما با شرکت امضا کردید، از اینرو پیشنهاد می‌شود حتما قبل از ثبت نام در هر بروکر فارکسی، قرارداد مشتریان آن را مطالعه کنید.

توافقنامه مشتری چیست؟

توافقنامه مشتری، سندی است که به شرح قوانین، شرایط و محدودیت‌های استفاده از بروکر فارکس می‌پردازد.

آیا بررسی توافقنامه مشتری ضروری است؟

بله، برای اطلاع از قوانین فعالیت در بروکر، نیاز است که به صورت کامل این سند مطالعه شده تا از بروز مشکل در آینده جلوگیری شود.

موارد مهم قابل بررسی در قرارداد بروکر کدام است؟

برای بررسی موارد مهم، اطلاعات بخش‌های کارمزها و کمیسیون، واریز و برداشت، شیوه و قوانین معاملات و شرایط افتتاح حساب را به صورت کامل مطالعه کنید.

 

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید