گزارش هفتگی کیتکو طلا | طلا در نبرد وال استریت و سرمایه گذاران خرد

مطالعه در 6 دقیقه
گزارش هفتگی کیتکو

آرامشی که برای چند هفته بر بازار طلا حاکم بود در این هفته با انتشار داده‌های مهم و اظهارات فدرال رزرو درهم شکست و شاهد نوسانات قابل توجهی در قیمت طلا بودیم.

بازار طلا در آغاز معاملات یکشنبه با قیمت ۲,۰۲۴ دلار به ازای هر اونس کار خود را آغاز کرد. در نیمه اول هفته، قیمت طلا به آرامی و به‌طور پیوسته افزایش یافت. اما اظهارات رئیس فدرال رزرو در مورد عدم کاهش نرخ بهره در بهار، باعث سقوط قیمت طلا شد.

طلا روز پنجشنبه، به بالاترین قیمت هفتگی خود، یعنی ۲,۰۶۵ دلار در هر اونس رسید. این روند صعودی تا صبح جمعه ادامه داشت، اما انتشار گزارش اشتغال که تقریباً دو برابر پیش‌بینی‌ها بود، باعث شد طلا مجدداً به قیمت ۲,۰۳۰ دلار در هر اونس سقوط کند.

نعیم اسلم (Naeem Aslam)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در بازارهای سرمایه Zaye، بیان کرد:

بازار طلا با انتظارات غیرواقعی روبه‌رو شد. فدرال رزرو به سفته‌بازان واقعیت را نشان داد و گفت “نباید به کاهش نرخ بهره در ماه مارس فکر کنند، که این نکته باعث افزایش قیمت طلا شده بود. امروز نیز، گزارش مشاغل ایالات متحده آخرین میخ را بر تابوت کوبید. همه این‌ها باعث شده است که شاخص دلار قوی شود و بر قیمت طلا سنگینی کند. سطح مهمی که باید به آن توجه کرد اکنون قیمت ۲,۰۰۰ دلار است و افت زیر آن باعث وحشت بیشتر خواهد شد.

تحلیل‌گر ارشد بازار فارکس، جیمز استنلی (James Stanley)، پس از این‌که قیمت طلا موفق به عبور از مقاومت نشد، پیش‌بینی‌اش را از صعودی به نزولی تغییر داد. او بیان می‌کند:

گاوها این هفته این شانس را داشتند، اما نتوانستند مقاومت ۲,۰۵۰ و ۲,۰۸۲ دلار را بشکنند. عدم کاهش نرخ بهره در مارس و گزارش قوی اشتغال غیرکشاورزی آمریکا، انگیزه کافی را به خرس‌ها (فروشندگان) می‌دهد تا وارد بازار شوند و ممکن است در سال ۲۰۲۴ برای اولین بار، شاهد افت قیمت طلا زیر ۲,۰۰۰ دلار باشیم.

مارک لیبوویت (Mark Leibovit)، ناشر VR Metals، پیش‌بینی می‌کند که قیمت طلا قبل از شروع مجدد روند صعودی، در کوتاه‌مدت به زیر ۲,۰۰۰ دلار کاهش یابد. او افزود:

با نزدیک‌شدن قیمت به ۱,۹۸۰ دلار و بالاتر، دیدگاه‌ها نسبت به طلا صعودی‌تر می‌شود.

جان ویر (John Weyer)، مدیر بخش پوشش تجاری در شرکت Walsh Trading، معتقد است:

عوامل تاثیرگذار مهم، رویدادهای جهانی هستند. اگرچه به‌نظر می‌رسد تنش‌های جهانی کمی فروکش کرده، اما هرگونه خبر ناگوار در سطح بین‌المللی می‌تواند باعث هجوم به دارایی‌های امن مانند طلا و معاملات مبتنی بر ترس شود.

ویر معتقد است طلا به محدوده ۲,۰۰۰ دلار جذب خواهد شد. او خاطر نشان کرد که طلا احتمالاً از این محدوده خیلی دور نخواهد شد. نگرانی‌های تورمی همچنان وجود دارند که برای حمایت از طلا کافی هستند.

با این حال، ویر پیش‌بینی می‌کند که در صورت انتشار اخبار و رویدادهای جهانی، طلا می‌تواند سطوح ۲,۱۵۰ تا ۲,۲۰۰ دلار را مجدداً آزمایش کند.

در مجموع، به‌نظر می‌رسد که بازار طلا فعلا در حالت خنثی قرار دارد و منتظر محرک‌های جدید است.

در نظرسنجی هفتگی طلای Kitco News این هفته، به‌نظر می‌رسد که احساسات وال استریت نسبت به چشم‌انداز کوتاه‌مدت فلز گرانبها، کاملاً نزولی شده است. تنها ۱۷ درصد از کارشناسان انتظار افزایش قیمت طلا در هفته آینده را دارند، در حالی که ۶۶ درصد پیش‌بینی کاهش قیمت را کرده‌اند. ۱۷ درصد نیز انتظار دارند که قیمت طلا در هفته آینده بدون تغییر باقی بماند.

در حالی که تحلیل‌گران حرفه‌ای وال استریت نسبت به طلا محتاط شده‌اند، سرمایه‌گذاران خرد همچنان نسبت به این فلز ارزشمند خوش‌بین هستند. در نظرسنجی آنلاین کیتکو، بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان (۵۴%) معتقدند قیمت طلا در هفته آینده افزایش خواهد یافت. در مقابل، تنها حدود یک چهارم (۲۲%) انتظار کاهش قیمت را دارند. این نتایج نشان می‌دهد شکاف قابل توجهی بین دیدگاه کارشناسان مالی و سرمایه‌گذاران خرد در مورد چشم‌انداز کوتاه‌مدت طلا وجود دارد.

گزارش هفتگی کیتکو

هفته آینده تمرکز اصلی بازار طلا بر خاورمیانه خواهد بود؛ زیرا تنها داده مهم منتشرشده شاخص مدیران خرید بخش خدمات (ISM) روز دوشنبه است. با این حال، بازارها برای درک بهتر وضعیت اشتغال به آمار هفتگی بی‌کاری روز پنجشنبه نیز توجه خواهند کرد.

بازار طلا در حال حاضر با ابهامات زیادی روبه‌رو است و کارشناسان نظرات متفاوتی را در مورد روند آن در کوتاه‌مدت ارائه داده‌اند.

برخی کارشناسان مانند کالین چیژینسکی از SIA Wealth Management و دارین نیوزوم از Barchart.com معتقدند که طلا با توجه به افزایش نرخ بهره و تقویت دلار آمریکا در هفته آینده با کاهش قیمت روبه‌رو خواهد شد. چیژینسکی همچنین بیان می‌کند که برای تغییر روند طلا، نیاز به یک رویداد خارجی، مانند تنش‌های سیاسی یا مشکلات بانکی است. نیوزوم نیز معتقد است که طلا در حال حاضر در یک روند نزولی میان‌مدت قرار دارد و احتمالاً به سطح ۲,۰۰۷ دلار در هر اونس برسد.

در مقابل، برخی دیگر مانند اورت میلمن از Gainesville Coins و جیم وایکوف از Kitco پیش‌بینی می‌کنند که قیمت طلا در هفته آینده بدون تغییر باقی بماند. میلمن معتقد است که با وجود گزارش قوی اشتغال و موضع محتاطانه‌تر فدرال رزرو، تردیدهایی در مورد وضعیت واقعی اقتصاد آمریکا وجود دارد؛ همچنین شرایط ژئوپلیتیک همچنان از طلا حمایت می‌کنند. وایکوف نیز برآیند عوامل مختلف مانند ریسک‌گریزی ناشی از تنش‌های ژئوپلیتیک و گزارش قوی اشتغال را خنثی می‌داند و پیش‌بینی می‌کند که طلا در هفته آینده نوسانات محدودی داشته باشد.

در مجموع، به نظر می‌رسد که چشم‌انداز کوتاه‌مدت بازار طلا به شدت تحت‌تأثیر عوامل مختلف، مانند: سیاست‌های فدرال رزرو، نرخ دلار، وضعیت اقتصاد آمریکا و رویدادهای ژئوپلیتیک است. کارشناسان مختلف با توجه به وزن‌دهی متفاوت به این عوامل، پیش‌بینی‌های متفاوتی ارائه داده‌اند و در حال حاضر نمی‌توان با اطمینان، روند آینده بازار طلا را پیش‌بینی کرد.

امیر مهراد
تحلیلگر، معامله‌گر، خالق محتوا

مقالات بیشتر از این نویسنده