تحلیل طلا

تحلیل تکنیکال طلا | مروری بر فراز و نشیب‌های طلا در یک دهه گذشته

تحلیل طلا

مطالعه در 4 دقیقه

یادتان هست سال ۲۰۰۹ چه خبر بود؟ تب فروش طلا به راه افتاده بود و مردم جواهرات قدیمی‌شان را جمع می‌کردند تا در زمان اوج قیمت طلاها را به جواهر فروشی‌ها بفروشند.

شاید هم تبلیغ Cash4Gold را که چند سال پیش از رکوردشکنی قیمت طلا در سال ۲۰۱۱ پخش شد، به خاطر بیاورید. آن زمان قیمت طلا نسبت به یک دهه قبل که هر اونس ۲۶۰ دلار بود، با رشدی خیره‌‌کننده به رشد سالانه دو رقمی رسیده بود و در مجموع ۶۴۰ درصد افزایش یافت. آیا این تبلیغ نشانه غرور بی‌جا بود یا زنگ خطری برای سقوط قیمت؟ شاید هر دو. با این حال، طرفداران طلا هنوز از آن دوران پررونق خاطره دارند.

این نکته برای امروز هم اهمیت دارد. روند صعودی طلا درواقع از سال ۱۹۹۹ آغاز شد و ریشه‌های عمیقی داشت. مجموعه‌ای از عوامل زمینه‌‌ساز افزایش قیمت طلا، کل پویایی بازار طلا را تغییر داد و به اندازه‌ای قدرتمند بود که بازار را از حالت پیش‌فرض آن خارج کند. معمولا با افزایش قیمت، فروش جواهر و سکه به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کرد، در حالی که طلای ضایعاتی وارد بازار می‌شد و استخراج‌کنندگان هم طلا را برای فروش در زمان افزایش قیمت پیش‌فروش می‌کردند. بنابراین، قیمت‌ها به میانگین خود بازمی‌گشتند. به همین ترتیب، زمانی که قیمت طلا پایین بود، خریداران با انگیزه بالا طلا می‌خریدند و بازار دوباره رونق می‌گرفت. نکته مهم این است که این طرز فکر به قدری در انتظارات مردم ریشه دوانده بود که به نوعی «تفکر گروهی» تبدیل شد.

اما مدتی بعد اوضاع تغییر کرد.

فروش طلای بانک‌های مرکزی تحت توافق واشنگتن (قبل از اینکه خودشان به خریداران طلا تبدیل شوند) شروع به کاهش کرد (و بعدا متوقف شد). در سراسر اروپا، مالیات ۲۰ درصدی بر طلای سرمایه‌گذاری در ژانویه ۲۰۰۰ حذف شد. بازار چین در سال ۲۰۰۳ آزاد شد و به مردم اجازه داد تا در نهایت طلا بخرند. در سال ۲۰۰۴، صندوق قابل معامله در بورس طلا (ETF) به وجود آمد و پلی قدرتمند بین سرمایه‌گذاران نهادی و بازار طلا ایجاد کرد که قبلا وجود نداشت.

فکر می‌کنم منظور را متوجه شدید. بنابراین، بازار طلا برای یک دهه «غیرانعطاف‌‌پذیر» شد و با افزایش قیمت، رشد آن بیشتر می‌شد. حلقه بازخورد در جهت دیگری حرکت می‌کرد.می‌توان گفت که همه اینها با انفجار فروش طلا برای دریافت پول نقد به پایان رسید و بعد از آن، بازار خسته و بی‌جان به رکود دیگری در یک دهه دیگر سقوط کرد.

گذشته چه ربطی به امروز دارد؟

نویسنده معتقد است که شباهت‌های زیادی بین رونق دهه گذشته و وضعیت فعلی بازار طلا وجود دارد. عواملی مانند افزایش تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران، نرخ تورم بالا و تنش‌های ژئوپلیتیکی، همگی می‌توانند به افزایش قیمت طلا کمک کنند.

با این حال، او هشدار می‌دهد که این عوامل لزوماً تضمین‌کننده ادامه روند صعودی قیمت طلا نیستند. بازار طلا می‌تواند به شدت نوسان داشته باشد و عوامل غیرمنتظره می‌توانند ناگهان قیمت‌ها را تغییر دهند.

تحلیل تکنیکال طلا

طلا بالاخره با عبور از سطح کلیدی ۲۲۹۰ دلار، شاهد تغییر ساختاری در قیمت خود بود. با توجه به این موضوع می‌توان انتظار اصلاحی را در تایم‌فریم بالاتر داشت. اما قبل از اصلاح عمیق‌تر ممکن است پولبکی به سطوح بالاتر زده شود.

چارت ۴ ساعته طلا

این اصلاح قیمتی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

با شکسته شدن هر سطح قیمتی، پتانسیل رسیدن به سطح بعدی وجود دارد. از سوی دیگر، برای از سرگیری روند صعودی، لازم است شاهد یک تغییر ساختار‌ در جهت صعودی باشیم. در صورت وقوع چنین تغییری، در تحلیل‌های آتی به بررسی آن خواهیم پرداخت.

چارت روزانه طلا

هیچ تحلیل قطعی در مورد بازارهای مالی وجود ندارد. تمامی موارد ذکر شده صرفاً به منظور اطلاع‌رسانی منتشر گردیده و این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید یا فروشی برای معامله‌گران محسوب نمی‌شود. افراد باید نسبت به ریسک‌های ذاتی بازارهای مالی آگاهی داشته باشند و قبل از اقدام به هرگونه سرمایه‌گذاری از تصمیم خود مطمئن شوند. ایران بروکر نسبت به ضرر و زیان احتمالی شما هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید