تحلیل بیت کوین

تحلیل تکنیکال بیت کوین | بررسی تاثیر ETF بیتکوین بر نمودار قیمت

تحلیل بیت کوین

مطالعه در 4 دقیقه

اصلاح اخیر بازار ارزهای دیجیتال دلایل مختلفی داشت که در اینجا به بررسی سه مورد از مهم‌ترین آنها می‌پردازیم:

  • سیو سود بازیگران بزرگ و معامله‌گران خرد
  • کاهش تقاضا برای معاملات بازار مشتقات
  • فروش‌های ادامه دار گری اسکیل

تصویر زیر فعالیت کیف پول‌های با موجودی مختلف را نشان می‌دهد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید کیف پول‌هایی با موجودی ۱ تا ۱۰۰۰ و کیف پول‌هایی با موجودی بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ عدد BTC، که به کوسه‌ها و نهنگ‌های بازار معروف‌اند، فعالیت فروش خود را افزایش داده‌اند. در مقابل کیف پول‌هایی با موجودی کمتر در حال خرید بیت‌ کوین بوده‌اند، به ویژه کسانی که زیر ۱ بیت‌ کوین دارند.

خرید و فروش کیف پول های دارای بیت کوین

Open interest یکی از شاخص‌های بازار مشتقات است که نشان‌دهنده تعداد قراردادهای باز مشتقات در بازار است. این شاخص پس از رسیدن بیت کوین به سقف ۴۶۰۰۰ دلار، شروع به کاهش کرد. سپس در حالی که قیمت بیت‌ کوین به ۴۹۰۰۰ دلار رسید، نتوانست سقف قبلی خود را بشکند. این امر نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیری کمتری در بازار مشتقات داشتند و این امر می‌تواند روند صعودی بیت‌ کوین را تحت تأثیر قرار دهد.

شاخص open interest بیت‌ کوین

تصویر بالا شاخص Open interest بیت‌ کوین است. حدودا دو روز بعد از تأیید ETF، این شاخص شروع به کاهش کرد که به این معناست معامله‌گران مشتقات به صعود بیت‌ کوین خوش‌بین نیستند. البته این شاخص به تنهایی نمی‌تواند دلیلی بر ریزش بیت‌ کوین باشد اما می‌توان آن را به عنوان عدم تأییدی برای ادامه‌ی روند توسط بازار مشتقات دانست.

همچنین موضوع مهم دیگر، ورود و خروج پول به صندوق‌های بزرگ است. گری اسکیل یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران در بازار ارزهای دیجیتال است. این شرکت در روزهای اخیر به فروش بیت‌ کوین‌های خود روی آورده است. البته این موضوع صرفا به این دلیل نیست که گری اسکیل اعتقاد به ریزش بازار داشته باشد بلکه احتمالا مجبور به فروش بیت‌ کوین‌های خود هستند.

با تأیید ETF بیت‌ کوین، رقبای جدی برای گری اسکیل پیدا شده است که از لحاظ اعتبار چیزی کمتر از آن ندارند. همچنین کارمزدهای گری اسکیل نسبت به رقیب‌های جدید خود، بسیار بیشتر است؛ بنابراین احتمالا سرمایه‌گذاران با فروش دارایی‌های خود در گری اسکیل، آن‌ها را مجبور به فروش بیت‌ کوین‌هایشان کرده‌اند. در مقابل همان سرمایه‌گذاران و سرمایه‌گذاران جدید، در حال خرید از دیگر صندوق‌های ETF هستند.

ورود و خروج پول به صندوق های ETF

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، حجم فعالیت گری اسکیل به‌صورت قابل توجهی بالاتر از دیگر شرکت‌هاست. با وجود عرضه‌های مداوم Grayscale، تقاضای خوبی از سوی سایر صندوق‌ها وجود دارد که از افت قیمت جلوگیری می‌کند.

در کوتاه‌مدت، تقاضای صندوق‌ها مهم‌ترین عاملی است که از سقوط بازار جلوگیری می‌کند. بنابراین، باید به‌طور روزانه جریان ورود و خروج پول و تقاضا برای واحد‌های ETF را که منجر به خرید بیشتر بیت‌ کوین توسط صندوق‌ها می‌شود، بررسی کرد.

تحلیل تکنیکال بیت‌کوین

حدودا ۱۰ ساعت به بسته شدن کندل هفتگی بیت‌ کوین مانده است؛ در این فاصله بسته شدن قیمت زیر ۴۰۰۰۰ دلار می‌تواند تأییدی بر الگوی کندلی تشکیل شده باشد. در این صورت با اطمینان بیشتری می‌توان گفت که اصلاح عمیق‌تر خواهد شد.

البته قیمت کنونی بیت‌ کوین با سطح زیر ۴۰۰۰۰ دلار بیشتر از ۴ درصد فاصله دارد و به احتمال زیاد این اتفاق در کندل هفتگی رخ نخواهد داد. در این صورت می‌توان گفت بازار با سردرگمی و بلاتکلیفی همراه است.

چارت هفتگی بیت کوین

تصویر زیر چارت روزانه است که آپدیتی از تحلیل‌های قبلی بر روی بیت‌ کوین را نشان می‌دهد. قیمت دقیقا در جهت تحلیل در حال حرکت بوده اما بیت‌ کوین اکنون در وضعیت حساسی قرار دارد و باید با دقت بیشتری به حرکات آن توجه کرد و همچنین باید ریزموج‌ها را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

حجم زیادی نقدینگی در زیر سطح ۴۰۰۰۰ دلار قرار دارد که واکنش قیمت به آن مهم خواهد بود. بنابراین باید منتظر واکنش به این ناحیه ماند. البته قبل از ادامه اصلاح ممکن است قیمت در جهت پر کردن خلأ نقدینگی به سمت محدوده‌های ۴۴۰۰۰ دلار حرکت کند.
تایم‌فریم‌های پایین‌تر (ریزموج‌ها) را در روزهای آینده مورد بررسی قرار خواهیم داد.

چارت روزانه بیت کوین

هیچ تحلیل قطعی در مورد بازارهای مالی وجود ندارد. تمامی موارد ذکر شده صرفاً به منظور اطلاع‌رسانی منتشر گردیده و این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید یا فروشی برای معامله‌گران محسوب نمی‌شود. افراد باید نسبت به ریسک‌های ذاتی بازارهای مالی آگاهی داشته باشند و قبل از اقدام به هرگونه سرمایه‌گذاری از تصمیم خود مطمئن شوند. ایران بروکر نسبت به ضرر و زیان احتمالی شما هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید