هشدار پروژه NFT استایلایک Stylike

یکی از دستاوردهای فناوری بلاکچین شکوفایی توکن‌های غیرقابل تعویض یا همان NFTها است که در دو سال اخیر رشدی فوق العاده داشته است. با این حال با توجه به نوپا بودن این فناوری و بالغ نبودن سرمایه گذاران و همچنین فراهم بودن فرصت‌های کلاهبرداری، پروژه‌های این فضا را باید با دقت بیشتری بررسی و دنبال کرد.

اخیرا نام پروژه ارز دیجیتال به نام استای لایک Stylike در بین کاربران ایرانی زیاد شنیده می‌شود. با توجه به درخواست‌های کاربران سایت ایران بروکر در مورد این پروژه، تلاش کردیم تا نگاهی به آن بیاندازیم و جزییات این پروژه را بررسی کنیم.

استایلایک چیست؟

پروژه استایلایک یک پروژه شبیه به شبکه اجتماعی است که بر روی شبکه بلاکچین بایننس اسمارت چین ساخته شده است. در این پروژه NFTها و باکس‌های جوایزی وجود دارد که هم از طریق جشنواره‌ها و مسابقات قابل دریافت است و هم از طریق فروشگاه داخل سایت قابل خریداری است. این پروژه یک توکن حاکمیتی به نام STYL دارد که در سایت کوین مارکت کپ در رتبه 4935 قرار گرفته است. همچنین خرید و فروش NFTها به‌وسیله این توکن انجام می‌گیرد.

ادعای سایت این پروژه این است که شما در این پروژه با گرفتن عکس در حالت‌های مختلف و خواسته شده توسط برنامه، رای و امتیاز جمع‌آوری می‌کنید و به وسیله آن جوایز NFT دریافت خواهید کرد.

توکن STYL چیست؟

توکن ارزدیجیتال STYL در 21 سپتامبر 2022 ایجاد شد. عرضه کل این توکن نزدیک 1,000,000,000 هست. این توکن در سایت کوین مارکت کپ رتبه 4023 را کسب کرده است، یعنی حداقل 4023 توکن با اعتبار بالاتر در این سایت وجود دارد.

توکن STYL در هیچ صرافی معتبری لیست نشده است و فقط در صرافی غیر متمرکز پنکیک سواپ، توسط دارندگان آن اضافه شده است.

خوب است بدانید که صرافی پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است و هر شخص می‌تواند توکن خود را در آن بسازد و قرارداد هوشمند آن را به این صرافی متصل کند. پس لیست شدن در این صرافی به تنهایی نشانه مثبتی نخواهد بود.

هشدار بعدی ترغیب کردن تیم سازنده به هولد کردن توکن پروژه و همچنین دادن وعده‌های دروغین لیست شدن در صرافی‌های بزرگ است. این پروژه برنامه‌ای برای لیست شدن در بهترین صرافی‌ها تا قبل از سال 2023 داشته‌اند اما تا به امروز در هیچ صرافی متمرکزی لیست نشده‌اند و تنها در صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ وجود دارند.

آیا استایلایک معتبر است؟

در سایت who.is دامنه این سایت، جولای 2022 ثبت شده است که تقریبا کمتر از 6 ماه می‌شود که این پروژه اجرا شده است و اطلاعاتی از موسس پروژه و تیم آن در دسترس نیست. همچنین در سایت similarweb اطلاعات قابل توجه دیگری به‌دست آوردیم که نگرانی‌ها را در مورد این پروژه افزایش داده است.

اعتبار استایلایک

همانطور که مشاهده می‌کنید تقریبا نیمی از این ترافیک سایت این پروژه از کشور ترکیه و 25 درصد آن از کشور ایران است.

قطعا این مورد بیان‌گر یک هشدار جدی در خصوص این پروژه است. زیرا کلاهبرداری ارز دیجیتال در ترکیه بیش از ایران رایج است.

این نکته که یک پروژه با ادعای بین المللی و غیر متمرکز بودن فقط در دو کشور ایران و ترکیه فعال است، اصلا نشانه خوبی نیست و کسانی که تجربه از دست دادن دارایی خود را در بازار ارزهای دیجیتال دارند دیدگاه خوبی نسبت به این‌گونه پروژه‌ها ندارند.

در تصاویر زیر وعده‌های داده شده این پروژه را مشاهده می‌کنید:

استایلایک

همچنین توجه داشته باشید که این پروژه هنوز در مرحله بتا قرار دارد. مرحله بتا معمولا مرحله تست و آزمایش است و امکان باگ‌های فراوان، شکست، ورشکستگی و حتی کلاهبرداری در آن بالاست. در تصاویر زیر همانطور که مشاهده می‌کنید چند مورد قابل توجه است:

  • شرط خارج کردن پروژه از حالت بتا را به افزایش کاربر تا 5000 نفر قرار داده‌اند. (معمولا فاز بتا مربوط به مسائل فنی است)
  • کاربران را ترغیب به هولد و نگهداری توکن خود می‌کنند تا در آینده که پروژه از فاز بتا خارج شد به فروش برسانند.
  • با توجه به اینکه این پروژه یک قرارداد هوشمند است اما طبق گفته خودشان به صورت دستی متقلب‌ها را شناسایی و مسدود می‌کنند.
stylike beta mode

در مجموع این پروژه را نمی‌توان با قطعیت یک پروژه کلاهبرداری خواند اما با این حال با بررسی‌های انجام گرفته می‌توان گفت استایلایک در واچ لیست پروژه‌های مشکوک قرار دارد و ریسک سرمایه‌گذاری و خطر از دست دادن دارایی در این پروژه بسیار زیاد است. با توجه به توسعه جدید و در فاز بتا قرار داشتن پروژه و نداشتن مخاطب جهانی و همچنین به دلیل تازگی این‌گونه پروژه‌ها از سرمایه گذاری در آن‌ها پرهیز کنید.

فهرست مطالب

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
روبوفارکس
ارانته
آمارکتس
آلپاری
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
کوینکس
نوبیتکس
بینگ ایکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.