Search
Close this search box.

دیسنترالند (Decentraland) چیست؟ معرفی ارز دیجیتال مانا (MANA) به زبان ساده

دیسنترالند (Decentraland) چیست؟ معرفی ارز دیجیتال مانا (MANA) به زبان ساده

بعد از حدود یک دهه از ظهور و رشد تدریجی بازار ارزهای دیجیتال و پیدایش کوین‌های مختلف که با اهداف متفاوت و برای حل مشکلات مختلف مثل تمرکززدایی، کاهش کارمزد تراکنش‌ها و افزایش حفاظت از حریم شخصی رونمایی شدند، جای خالی پلتفرم و رمزارزی که عاشقان دنیای گیم را هیجان‌زده کند و به آنها امکان کسب درآمد از طریق بازی و سرگرمی را بدهد، حس می‌شد.

ارز دیجیتال دیسنترالند (Decentraland) که توکن آن در بازار با نام ارز دیجیتال مانا (MANA) شناخته می‌شود با هدف وارد کردن متاورس (واقعیت مجازی) به دنیای واقعی ایجاد شد. حتما از محبوبیت متاورس در یکی دو سال گذشته باخبر هستید؛ بحث متاورس به قدری داغ شد که کمپانی فیسبوک بعد از حدود ۲۰ سال، نام خود را به «متا» تغییر داد تا وارد حوزه متاورس شود. پس دیسنترالند درست به موقع ایجاد شد تا بتواند حوزه گیمینگ و بلاکچین را به یکدیگر پیوند بزند.

 ارز دیجیتال مانا با رسیدن به ارزش بازار یک و نیم میلیارد دلاری توانسته است جایگاه خود را به عنوان یکی از ارزهایی که بالاترین سرعت رشد را در حوزه متاورس و گیمینگ دارند، تثبیت کند. اما آیا ارز دیجیتال دیسنترالند آمده است که بماند؟ آیا ارزش بازار این ارز باز هم افزایش خواهد داشت یا فقط هیجانی بود که به زودی در هیاهوی ارزهای جدید محو می‌شود؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره توکن MANA پاسخ خواهیم داد.

ارز دیجیتال دیسنترالند چیست؟

ارز دیجیتال دیسنترالند چیست؟

دیسنترالند یا ارز دیجیتال مانا یک رمزارز است که به کاربران خود امکان خرید، ساخت و ساز و داد و ستد را در یک زمین مجازی به صورت غیرمتمرکز، می‌دهد. این پروژه در سال ۲۰۲۰ توسط آریل میلیچ و استبان اوردانو رونمایی شد. تیم دیسنترالند برای معرفی پروژه خود از این تعریف استفاده کردند: «اولین دنیای مجازی سه بعدی که کاربران مالک آن هستند، جایی که همه می‌توانند خلق کنند، تجربه کنند و از تولید محتوا و اپلیکیشن‌ها کسب درآمد کنند».

قطعا می‌دانید که همه رمزارزها متکی به یک بلاکچین هستند و روی هر بلاکچینی که ساخته شوند، ویژگی‌های آن را در خود حمل می‌کنند. ارز دیجیتال دیسنترالند بر بستر بلاکچین اتریوم و به عنوان یک توکن ERC-20 ساخته شده است بنابراین می‌تواند از مزایای قراردادهای هوشمند استفاده کند.

این قراردادها کمک می‌کنند که ماهیت غیرمتمرکز بودن رمزارز افزایش یابد چون همه تراکنش‌های ارز دیجیتال مانا که روی پلتفرم دیسنترالند انجام می‌شوند روی بلاکچین ذخیره شده و هر کسی می‌تواند آن را تایید کند. این ویژگی قراردادهای هوشمند به دیسنترالند اجازه می‌دهد که تکه زمین‌های مجازی خود که «Land» نام دارند و به صورت توکن‌های غیرمثلی یا NFT ثبت می‌شوند را ایجاد کند. حدود ۹۰ هزار Land یا زمین در دیسنترالند وجود دارد که هر کدام یک NFT هستند.

توکن MANA ارز اختصاصی دیسنترالند است که کاربران برای خرید زمین در پلتفرم دیسنترالند از آن استفاده می‌کنند. وقتی شما یک زمین می‌خرید در واقع یک قرارداد هوشمند خریده‌اید که نشان می‌دهد تنها مالک این زمین فقط شما هستید. سپس این زمین روی بلاکچین اتریوم ذخیره شده و می‌توانید هر کاری که می‌خواهید مثل ساخت و ساز، فروش، عوض کردن با زمین بقیه کاربران، انجام دهید. این تجربه بسیار شبیه متاورس است چون بازیکن‌ها صاحب یک زمین مجازی به صورت کاملا غیرمتمرکز می‌شوند.

ارز دیجیتال دیسنترالند علاوه‌بر استفاده به عنوان پول برای خرید زمین مجازی، برای خرید کالاها و خدمات مجازی دیگر که در پلتفرم موجود هستند هم به کار برده می‌شود. این کالاها و خدمات شامل آیتم‌های موجود در بازی، امکان تغییر آواتار به صورت دلخواه و دسترسی به محتوای ویژه است. از ارز دیجیتال مانا برای خریدهای داخل اپلیکیشن مثل خرید یک فنجان قهوه از یک کافه مجازی یا خرید بلیط یک کنسرت مجازی هم استفاده می‌شود.

دیسنترالند بزرگ‌ترین گامی بود که به سمت متاورس برداشته شد چون باعث شکل گرفتن بنگاه‌های اقتصادی شد که حالا در دنیای واقعی هم ارزش مالی دارند. متاورس را می‌توان نسخه مجازی همین دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم در نظر گرفت. در متاورس می‌توانید زمین و مستغلات خرید و فروش کنید، کسب و کار راه بیاندازید و با بقیه افراد ارتباط داشته باشید. دیسنترالند یکی از اولین پروژه‌هایی بود که متاورس را به دنیای واقعی آورد. دنیایی را تصور کنید که در آن صاحب املاک مجازی هستید، کالاهای مجازی خرید و فروش می‌کنید و به شیوه‌ای غیرمتمرکز با بقیه ارتباط دارید. این دقیقا چشم‌انداز دیسنترالند است.

گاهی دیسنترالند را با بازی Second Life مقایسه می‌کنند چون هر دو به کاربران خود اجازه می‌دهند که در دنیای مجازی به تولید محتوا و استفاده از محتوای دیگران، بپردازند. البته تفاوت‌های کلیدی بین این دو پلتفرم وجود دارد. اول اینکه، دیسنترالند بر بستر بلاکچین اتریوم ساخته شده است در حالی که سکند لایف اینطور نیست. به همین دلیل دیسنترالند چندین مزیت مثل افزایش امنیت و غیرمتمرکز بودن دارد. دوم این که مالک تمامی زمین‌ها در دیسنترالند، کاربران هستند اما در سکند لایف، زمین‌ها به Linden Labs تعلق دارد و در آخر اینکه، دیسنترالند از توکن MANA به عنوان رمزارز اختصاصی خود استفاده می‌کند در حالی که ارز سکند لایف، دلار Linden است.

روش کار دیسنترالند چگونه است؟

روش کار دیسنترالند چگونه است؟

بالاتر گفتیم که ارز دیجیتال مانا روی بستر بلاکچین اتریوم ساخته شده است. این یعنی همه تراکنش‌هایی که روی پلتفرم دیسنترالند انجام می‌شود در بلاکچین اتریوم ذخیره شده و می‌تواند توسط هر کسی که در این بلاکچین قرار دارد، تایید شود. پلتفرم دیسنترالند از دو نوع زمین تشکیل شده که شامل قطعه و محله است. قطعات زمین در واقع زمین‌های با ابعاد ۱۶ متر در ۱۶ متر هستند.

کاربران می‌توانند این قطعات را در بازار دیسنترالند خرید و فروش کرده و از آنها برای ساختن یک محله استفاده کنند. وقتی چند قطعه زمین به هم پیوند می‌خورند یک محله را شکل می‌دهند. هر یک از کاربران پلتفرم دیسنترالند می‌تواند یک محله بسازد. هدف از ساخت محله می‌تواند تبدیل آن به محلی برای برگزاری مراسم و رویدادها مثل کنسرت، ساخت فروشگاه یا ایجاد بازی باشد.

این پلتفرم یک رمزارز اختصاصی به نام ارز دیجیتال مانا دارد که با نماد توکن MANA هم شناخته می‌شود. از مانا برای خرید زمین و کالا و خدمات در دیسنترالند استفاده می‌شود و نقش پول را دارد. روش کار به این صورت است که وقتی شما چیزی در دیسنترالند می‌خرید در واقع یک قطعه از املاک مجازی را می‌خرید که در بلاکچین اتریوم ذخیره می‌شود. وقتی بخواهید آن دارایی یا زمین را بفروشید از طریق بازارچه دیسنترالند این کار را انجام می‌دهید.

علاوه بر این ویژگی‌های جذاب، پلتفرم دیسنترالند امکانات دیگری هم دارد که باعث منحصر به فرد بودن آن می‌شود. مثلا این پلتفرم یک سیستم چت دارد تا کاربران بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. همچنین یک سیستم مزایده زمین ایجاد شده تا کاربران بتوانند قطعات زمین خود را به بالاترین تعداد ارز دیجیتال دیسنترالند پیشنهادی، بفروشند. از امکانات تخصصی که پلتفرم دیسنترالند به کاربران خود ارائه می‌دهد می‌توان به اپلیکیشن‌هایی که برای برنامه‌نویس‌ها طراحی شده است، اشاره کرد. برنامه‌نویسان با استفاده از ابزار مدل‌سازی ۳ بعدی، موتور بازی و SDK می‌توانند تجربیات دلخواه خود را در پلتفرم ایجاد کنند.

پلتفرم و ارز دیجیتال دیسنترالند با هدف توانمندسازی افراد خلاق و سازنده ایجاد شد تا ابزارهای مورد نیاز این افراد را در اختیارشان قرار داده تا بتوانند تجربیات شگفت‌انگیز خلق کنند. دیسنترالند برای جذب این افراد به پلتفرم خود از سازندگان دعوت می‌کند تا کارهای هنری و خلاقیت‌های خود را در پلتفرم دیسنترالند اجرا کنند و معادل ارزش تولیدات آنها در دنیای واقعی، به آنها ارز دیجیتال مانا پاداش می‌دهد.

این کار باعث تمرکززدایی از دارایی‌های درون بازی می‌شود. یعنی به جای این که برنامه‌نویس‌ها، تیم‌ها یا یک فرد مسئول اقتصاد یا زمین بازی باشد، مدیریت آن بر عهده بازیکن‌ها و سازندگان بازی است.

این ساختار اقتصادی تشویقی و وجود نمونه‌ کارهای اجتماعی باعث حیات دیسنترالند و ادامه کار این پلتفرم می‌شود. وقتی افراد بیشتر با دنیای مجازی و ارز دیجیتال آشنا شوند، دیسنترالند را موقعیتی عالی برای سرمایه‌گذاری خواهند دید چون این پلتفرم با بهره‌گیری از متاورس و ایجاد محیطی بازی‌گونه برای کسب درآمد از طریق توکن MANA، توانسته است به خوبی هر دو حوزه را به هم پیوند بدهد.

حقایق جالب از ارز دیجیتال مانا

  • رتبه ۴۱ در بین برترین رمزارزها از لحاظ ارزش بازار
  • مارکت کپ ۱.۳۸۷.۷۵۰.۲۷۵ دلاری (در تاریخ نگارش این مطلب)
  • ۳۰۸۶۶۴ آدرس کیف پول حاوی ارز دیجیتال دیسنترالند
  • ۲۴ میلیون دلار مجموع سرمایه جمع شده در عرضه اولیه سکه در سال ۲۰۱۷
  • ۱.۸۵ میلیارد ارز دییجیتال دیسنترالند در گردش

ماجرای شکل گرفتن دیسترالند (ارز دیجیتال مانا)

ماجرای شکل گرفتن دیسترالند (ارز دیجیتال مانا)

سازندگان دیسنترالند آریل میلیچ و استبان اوردانو هستند. استبان کارشناس فناوری‌های قرارداد هوشمند بود و در شرکت Matic Network به عنوان مشاور کار می‌کرد. تخصص و تجربه آریل هم در حوزه کارآفرینی بود. آنها هر دو یک چشم‌انداز مشترک داشتند و آن هم «ایجاد یک دنیای مجازی با مالکیت کاربر» بود. پس همکاری خود را شروع کردند تا این بازی را بسازند اما بعدها هر دو از سمت مدیریت خارج شدند که حالا دیسنترالند یک DAO یا سازمان خودگردان غیرمتمرکز است.

استبان و آریل تصمیم گرفتند که دیسنترالند را روی بستر بلاکچین اتریوم بسازند تا از استاندارد توکن ERC-20 استفاده کند و تمام اطلاعات بازی و محتوا روی این بلاکچین ذخیره شود تا امکان تغییر در آنها وجود نداشته باشد. به دنیای مجازی که روی پروتکل دیسنترالند اجرا می‌شود «شبکه دیسنترالند» می‌گویند. این پروتکل برای مدیریت تعاملات بین کاربران و اپلیکیشن‌ها در دنیای مجازی، طراحی شد.

گرچه آریل و استبان همکاری خود برای ساخت پلتفرم و ارز دیجیتال دیسنترالند را در سال ۲۰۱۵ کلید زده بودند اما رونمایی از این بازی متاورسی و دسترسی عمومی به آن در ژانویه ۲۰۲۰ انجام شد. بعد از چند ماه پاندمی کرونا شروع شد و جهان در یک تعطیلی و قرنطینه همگانی فرو رفت. اگر به آن دوران نگاه کنیم، این بهترین زمان برای رونمایی از دیسنترالند بود چون وقتی ارتباط حضوری ممکن نبود، مردم مجبور بودند ارتباط خود را به صورت مجازی حفظ کنند.

دیسنترالند هنوز در حال توسعه است اما از زمان رونمایی تا به امروز، پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. مثلا در ژانویه ۲۰۲۲ شرکت اعلام کرد که به هنرمندان و سازندگان آثار هنری و خلاقیت، حق امتیاز تعلق می‌گیرد. این یعنی تازه شروع ماجرای دیسنترالند است.

خلاصه معرفی دیسنترالند و توکن مانا

اگر بخواهیم در یک جمله دیسنترالند را توضیح بدهیم باید بگوییم که یک بازی اجتماعی در دنیاهای مجازی است که از پولی که در دنیای واقعی هم ارزشمند است، استفاده می‌کند. ما به این بازی‌های اجتماعی، «متاورس» می‌گوییم. چشم‌انداز دیسنترالند واقعا بلندپروازانه است اما نمی‌توان موفقیتی که تا به اینجا به دست آورده را انکار کرد. ارز دیجیتال مانا که در طول بازی خرید و فروش می‌تواند برای بازیکن‌ها درآمدزایی داشته باشد. گرچه این بازی هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد اما با معرفی SDK دیسنترالند، می‌توان انتظار داشت که تعداد dApp و بازی‌هایی که در بستر پلتفرم دیسنترالند ساخته می‌شود، افزایش یابد.

SDK یک مجموعه از ابزارهای قدرتمند است که به برنامه‌نویسان امکان ساخت صحنه‌های بازی را با نوشتن کدهای جاوا اسکریپت می‌دهد. انرژی خلاق برای ساختن و خلق کردن و همچنین روابط اجتماعی در بطن طبیعت انسان هستند. داستان دیسنترالند تا اینجا روی برقراری ارتباط بین این میل درونی انسان و فناوری بلاکچین، استوار بوده است.

وقتی یک دنیای مجازی بدون محدودیت‌های جهان واقعی پیش روی سازندگان قرار بگیرد فقط کارهایی که می‌توانند انجام دهند و امکاناتی که خلق کنند را تصور کنید. شگفت‌انگیز نیست؟ چون سازندگان روند داستانی بازی را طراحی کرده و بازیکن‌ها داستان آواتار خود را تعیین می‌کنند، دنیای دیسنترالند غنی‌تر و پویاتر می‌شود. واقعا هیجان‌زده هستیم که ببینیم سورپرایز بعدی این پروژه چیست.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات