آموزش بازارهای مالی

همه‌چیز درباره خرید صرافی FTX توسط بایننس

آموزش بازارهای مالی

مطالعه در 8 دقیقه

داستان بین دو صرافی بایننس و FTX به سرعت آشکار و باعث ویرانی بازار ارزهای دیجیتال شد.

۲ نوامبر (چهارشنبه ۱۱ آبان): گزارشی مقادیر قابل توجهی FTT را در اختیار دارد.

این ماجرا در ۲ نوامبر پس از منتشر شدن ترازنامه شرکت تجاری Alameda Research توسط سام بنکمن فرید “Sam Bankman-Fried” (مدیرعامل اجرایی FTX)، شروع شد که نشان می‌دهد این شرکت دارای مقدار قابل توجهی توکن FTT (توکن اختصاصی صرافی FTX) است.

آلامدا (Alameda) یک شرکت تجاری بزرگ است که تعداد زیادی از یک دارایی را در اختیار دارد، یعنی به حوزه کریپتو علاقمند است و درروزهای اخیر سوالات و ابهاماتی درمورد ارتباط این شرکت با FTX ایجاد شده است.

با مراجعه به صفحه اخبار سقوط FTX می‌توانید آخرین خبرها پیرامون سقوط این صرافی و اثرات آن بر بازار ارزهای دیجیتال را پیگیری کنید.

۵ نوامبر (شنبه ۱۴ آبان): انتقال قابل توجهی از FTT به بایننس ردیابی می‌شود!

در ۵ نوامبر، حساب توییتر وال آلرت (Whale Alert)، که حرکات قابل توجه ارزهای دیجیتال را در بلاکچین شناسایی و ردیابی می‌کند، به کاربران خود اطلاع داد که نزدیک به ۲۳ میلیون FTT به ارزش بیش از ۵۸۴/۵ میلیون دلار به بایننس منتقل شده است.

Screenshot 2022 11 09 225805
در آن زمان، این مقدار، حدود ۱۷ درصد از مقدار عرضه در گردش FTT بود.

۶ نوامبر (یکشنبه ۱۵ آبان): مدیرعامل Alameda به توضیح ترازنامه لورفته می‌پردازد!

کارولین الیسون “Caroline Ellison”، مدیر عامل آلامدا با انتشار یک توییت تلاش کرد تا وحشت‌های ایجاد شده را فرو نشاند و گفت که ترازنامه فاش‌شده، منعکس کننده کل داستان نیست و خاطر نشان کرد که ترازنامه فقط برای “یک زیرمجموعه از نهادهای شرکتی ما” است و اطلاعات سایر دارایی‌ها با ارزش بیش از ۱۰ میلیارد دلار در آن‌جا نشان داده نمی‌شوند.

Screenshot 2022 11 10 034337

۶ نوامبر (یکشنبه ۱۵ آبان): بایننس به دلیل منتشر شدن اسناد اخیر اقدام به نقد کردن FTTهای خود می‌کند!

در ۶ نوامبر مدیرعامل بایننس ژائو “CZ” اعلام کرد که صرافی او کل دارایی‌های FTT خود را به دلیل افشای اخیر ترازنامه نقد می‌کند.

ژائو گفت که بایننس به دلیل خرید بخشی از سهام FTX در سال گذشته حدود ۲.۱ میلیارد دلار توکن BUSD و FTT در اختیار داشت اما درمورد دارایی فعلی FTT بایننس توضیحی نداد.

او اضافه کرد که توکن‌ها را به گونه‌ای می‌فروشد که کمترین تاثیر را در بازار داشته باشد و انتظار می‌رود فروش توکن‌ها تا چندماه طول می‌کشد.

Screenshot 2022 11 10 034442

همچنین او تایید کرد که انتقال نزدیک به ۲۳ میلیون FTT در ۵ نوامبر بخشی از اقدام او برای نقد کردن توکن‌ها بوده است.

ژائو بعدا اضافه کرد که این اقدام فقط در جهت مدیریت ریسک بود و به درس‌هایی که از فروپاشی لونا کلاسیک و تاثیر آن بر بازار آموخته بود اشاره کرد.

۶ نوامبر (یکشنبه ۱۵ آبان): مدیرعامل آلامدا پیشنهاد خرید توکن‌های FTT که در اختیار بایننس است را می‌دهد.

مدت کوتاهی پس از اعلام ژائو مبتنی بر فروش FTT‌های بایننس، الیسون در توئیتی به ژائو گفت که آلامدا با خوشحالی حاضر است همه آن FTT ها را با قیمت هر واحد ۲۲ دلار خریداری کند.

Screenshot 2022 11 10 034506

۷ نوامبر (دوشنبه ۱۶ آبان): بحران بانکداری FTX- برداشت‌ها در FTX با اختلال مواجه شد.

با پخش گزارش‌ها و شایعات، کاربران FTX از ترس ورشکستگی این صرافی شروع به برداشت وجوه خود از صرافی کردند و تحلیلگران از تمام کسانی که این کار را قبلا نکرده‌بودند درخواست کردند که رمزارزهای خود را از FTX خارج کنند.

Screenshot 2022 11 10 034529

داده‌های گزارش‌شده از Nansen در ۷ نوامبر نشان داد که جریانات خروجی استیبل کوین از فروش FTX به ۴۵۱ میلیون دلار در طول هفت روز رسیده است و کاربران گزارش کردند که سرعت برداشت‌ها در FTX بسیار کاهش یافته است. صرافی به شکایات برداشت رسیدگی کرد و به کاربران اطمینان داد که همه چیز به درستی اجرا می‌شود.

۷ نوامبر (دوشنبه ۱۶ آبان): مدیرعامل FTX اعلام کرد: “وضعیت دارایی‌ها خوب است و از ژائو درخواست کرد تا باهم در ارتباط باشند.

مدت کوتاهی پس از اینکه صرافی به شکایات و نگرانی‌های کاربران رسیدگی کرد، فرید مجموعه‌ای از توییت‌ها را منتشر کرد و گفت:

یکی از رقیبان ما با شایعات نادرست در تلاش برای بدست آوردن چیزی است!

و سپس اضافه کرد:

همه چیز در FTX خوب است و دارایی‌ها در امان‌اند.

او ادعا کرد که این صرافی ظرفیت کافی برای حمایت از تمام دارایی‌های مشتریان خود را دارد و از دارایی‌های مشتری برای سرمایه‌گذاری استفاده نمی‌کند، تمام برداشت‌ها را پردازش می‌کند و همچنان به‌ فعالیت خود ادامه می‌دهد.

همچنین او گفت که FTX یک میلیارد دلار پول نقد اضافی دارد و از ژائو خواست تا برای اکوسیستم باهم کار کنند.

۷ نوامبر (دوشنبه ۱۶ آبان): ژائو درخواست معامله OTC از سوی آلامدا را رد کرد!

ژائو در توییتر، در پاسخ به یک سوال نشان داد که علاقه‌ای به فروش توکن‌های خود با قیمت ۲۲ دلار به الیسون را ندارد و گفت: همچنان در بازار آزاد باقی خواهیم ماند!

Screenshot 2022 11 10 034834

۸ نوامبر(سه‌شنبه ۱۷ آبان): قیمت FTT و بازارهای کریپتو شروع به ریزش کردند.

در ۷ نوامبر،‌ برخی از تحلیلگران به دلیل مجموعه‌ای از خبرها شروع به هشدار درباره کاهش قابل توجه قیمت FTT کردند و در ۸ نوامبر قیمت FTT در عرض چند ساعت ۳۰ درصد کاهش یافت و از ۲۲ دلار به ۱۵.۴۰ دلار رسید.

قیمت بیت کوین نیز تحت تاثیر ترس ایجاد شده درمورد FTX قرار گرفت و شروع به ریزش کرد.

۸ نوامبر (سه‌شنبه ۱۷ آبان): FTX با “کمبود نقدینگی” مواجه شد و اقدام به فروش به صرافی بایننس کرد.

در یک اعلامیه شوکه‌کننده، بانکمن فرید گفت که FTX برای مدیریت مشکل کمبود نقدینگی، با بایننس بر سر یک معامله استراتژیک به توافق رسیده است.

او اضافه کرد: “تمام دارایی‌ها با نسبت 1:1 معامله می‌شوند” و خاطر نشان کرد که این دلیل اصلی درخواست FTX از بایننس برای ورود به این موضوع بوده است.

ژائو مدت کوتاهی پس از آن که بایننس یک نامه غیرالزام‌آور برای خرید صرافی را امضا کرد، اما خاطر نشان کرد که آن‌ها حق دارند “هرزمان که بخواهند می‌توانند از معامله خارج شوند.”

۸ و ۹ نوامبر (سه‌شنبه و چهارشنبه/ ۱۷ و ۱۸ آبان): فرید، توییت “وضعیت دارایی‌ها خوب است” را حذف کرد و وبسایت‌های FTX دچار اختلال شدند.

در اواخر ۸ نوامبر، چند ساعت پس از انتشار خبر معامله با بایننس، بانکمن فرید توییت خود را که در آن ادعا کرده بود FTX و دارایی‌های موجود در آن در وضعیت خوبی قرار دارند را حذف کرد.

در ۹ نوامبر وبسایت‌های FTX، FTX Ventures و Alameda از دسترس خارج شدند و همچنین گزارش‌های تایید نشده‌ای مبتنی بر استعفای کارکنان حقوقی و احراز هویت FTX منتشر شد.

موارد مرتبط: Galaxy Digital در معرض ریسک عدم برداشت ۷۷ میلیون دلار در FTX قرار گرفت.

گزارش‌هایی در ۹ نوامبر مبتنی بر اینکه بایننس احتمالا به دنبال انصراف از توافق است منتشر شد.

۹ نوامبر (چهارشنبه ۱۸ آبان): بایننس رسما از توافق خارج شد.

کمتر از ۴۸ ساعت پس از اعلام اولیه ژائو مبنی بر خرید FTX، بایننس در ۹ نوامبر اعلام کرد که به دنبال خرید FTX نخواهد بود.

Screenshot 2022 11 10 034855

این صرافی به گزارشی اشاره کرد که ادعا داشت FTX از وجوه مشتریان و سرمایه‌گذاران جهت سرمایه‌گذاری استفاده کرده است.

۹ نوامبر (چهارشنبه ۱۸ آبان): بازار کریپتو غرق در دریای خون!

بازار کریپتو به این خبر واکنش نشان داد و ترس بر بازار غالب شد و قیمت بیت کوین به پایین‌ترین حد چندساله خود یعنی ۱۵۶۰۰ دلار رسید. تحلیلگران انتظار نزول بیشتری را داشتند که نشان می‌داد قیمت بیت کوین می‌تواند به ۱۲۰۰۰ دلار نیز برسد.

۹ نوامبر (چهارشنبه ۱۸ آبان): گزارش شده است که بانکمن فرید به سرمایه‌گذاران اعلام کرده که به ۸ میلیارد دلار بودجه اضطراری نیاز دارد.

گزارش‌هایی در ۹ نوامبر منتشر شد مبتنی بر اینکه بانکمن فرید از سرمایه‌گذاران درخواست کرده بود برای حل مشکل نقدینگی ناشی از برداشت‌های کاربران در چند روز گذشته، ۸ میلیارد دلار بودجه اضطراری بپردازند.

همچنین گزارش شده است که او تنها به دنبال جمع‌آوری ۴ میلیارد دلار از سرمایه‌گذاران است و باقی‌مانده آن را با وام گرفتن و استفاده از دارایی‌های شخصی خود تامین می‌کند.

۹ نوامبر (چهارشنبه ۱۸ آبان): وبسایت FTX تنها از قابلیت واریز پشتیبانی می‌کند و قادر به پردازش برداشت نیست.

وبسایت FTX در تاریخ ۹ نوامبر حدود ۲ ساعت از دسترس خارج شد و زمانی که دوباره در دسترس قرار گرفت، هشداری به همراه داشت که به شدت توصیه می‌کرد از واریز خودداری کنید و صرافی قادر به برداشت نیست.

این هشدار در یک کانال رسمی تلگرام FTX در یک پست پین‌شده، تایید شد و مدیر آن گفت برداشت ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال با مشکل روبرو شده‌اند. همچنین درمورد زمان در دسترس قرار گرفتن وبسایت اظهار بی‌اطلاعی کردند و گفتند که در این مورد اطلاعات کافی ندارند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید